NávodyKuchyňa

Ako správne používať jedálenské paličky?

čínské jedálenské palićkyKde jedálenské paličky (japonsky hashi) kúpiť? Možno ich zakúpiť v špecializovaných internetových obchodoch, vďaka rozšíreniu japonskej a čínskej kuchyne dnes aj v hypermarketoch v regáloch s príbormi. Cena sa pohybuje od pár centov pri najlacnejších jednorazových modelov až po 3-4 Eurá pri lakovaných variantách. Koniec paličiek je zásadne silnejší, hranatý (štvorhranný), spodný koniec tenší a buď guľatý (čínske paličky), alebo špicatý (japonské paličky). Čínske paličky sú spravidla dlhšie ako japonské. Najčastejšie narazíte na palice z bambusu. A ako ich správne držať?

Na požívanie jedálenských paličiek stačí jedna ruka

držanie jedálenských paličiekKu konzumácii jedla paličkami potrebujete iba jednu ruku. Paličky držíme v pravej ruke a držíme ich skôr na konci než uprostred. Silnejšie konce paličiek sú pri sebe.

Paličky tvoria dve časti – pevnú a pohyblivú. S jednou nepohybujeme (spodná palička), s druhou paličkou áno (vrchná palička), pomocou nej sa kúsky jedla prichytávajú.

Ako držať jedálenské paličky?

ako držať jedálenské paličky v rukePrvá palička by mala byť medzi palcom a spodná časť sa opiera o špičku prstenníku.

Položenie druhej paličky je medzi palcom a špičkou druhého a tretieho prsta. Paličku držíme rovnako ako by sme držali ceruzku.

Použité paličky nepokladáme na stôl. Položíme ich buď na „chopsticks rest“ alebo do misky.

Prútiky do misky s jedlom nezapichujeme. Je to veľmi nezdvorilé.

Paličkami neťukáme o stôl, riady ani jednou o druhú.

Jedlo paličkami prichytávame, ale neprehrabuje.

Paličky sa neolizujú.

Na jedálenské paličky by ste si mali dať pozor

Podľa čínskej etikety nechať jedálenské paličky v miske roztvorené do tvaru písmena „V“ je nezdvorilé, pretože tento tvar je považovaný za symbol smrti.

Mohlo by vás zaujímať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button