Zvieratá

Ako spoznať kvalitné krmivo pre psa?

ako spoznať kvalitné krmivo pre psaMať kvalitné krmivo pre psa a kŕmiť ho ním je to najlepšie, čo môže chovateľ robiť pre zdravie a vitalitu štvornohého priateľa. Aby tráviaci systém psa bol v dobrom zdravotnom stave, potrava by mala byť bohatá na enzýmy, vitamíny, minerály a bioaktívne zložky. Ale nielen to. Pretože výrobcovia krmív pre psov sa predháňajú v tom, koľko ktoré krmivo obsahuje nutričných látok, vyznať sa v tom, čo je a čo nie je prospešné, nie je ľahké. Nasledujúce riadky približujú, ktoré krmivo pre psa je najkvalitnejšie a či radšej uprednostniť granule pre psov alebo konzervy.

Žalúdok štvornohého miláčika si musí na krmivo pre psa zvyknúť

Žalúdok a črevá psa sa krmive prispôsobujú 7 až 14 dní. Aby sa krmivo pre psa dobre natrávilo a živiny správne vstrebávali, potrava by sa mala zvieraťu dávať hlavne v rovnakom množstve, v rovnakom zložení a v rovnaký čas počas dňa, a to najmenej týždeň až dva.

To je doba, ktorá je potrebná na to, aby sa žalúdok a bakteriálna mikroflóra v črevách psa stačili novému zloženiu prispôsobiť. Hnačka u psa je častým prejavom toho, že pes zjedol inú potravu, než na ktorú bol pravidelne zvyknutý. Napríklad keď návšteva hodí psovi zvyšky jedla z obeda.

Existuje 5 metód kŕmenie psa, ale ktorá je správna?

Dôležité je, aby krmivo pre psa, či už komerčné alebo podomácky robené, bolo optimálne vyvážené.

Tým sa u psíka predchádza zdravotným problémom, posilňuje imunitný systém, zlepšuje srsť, celková kondícia a jeho zdravie.

Metóda barfovania (BARF)

krmivo pre psa

Prvým spôsobom, ako psa kŕmiť, je metóda BARFovania (BARF). Metóda je odvodená od anglického súslovia „Bone and Raw Food“, teda „kosti a surová potrava“.

Chovatelia, uprednostňujúci túto metódu kŕmenia psa, vychádzajú z presvedčenia, že krmivo pre psa by sa malo zložením približovať prirodzenej strave psov, respektíve vlkov.

Vidíte, čo pes je, a to je značná výhoda. Veterinári túto metódu kŕmenia psa však neodporúčajú začínajúcim chovateľom, pretože vyžadujú hlbšie znalosti vo výžive psov.

Okrem množstva obsiahnutých živín, vitamínov a minerálnych látok, je potrebné určiť správnu kŕmnu dávku. BARFovanie vyžaduje viac času a hlbšie si siahnete aj do peňaženky, čerstvé potraviny vždy po ruke niečo stoja.

Varené mäso so zeleninou pre psa

Druhým spôsobom, ako kŕmiť psa, je varené mäso spolu so zeleninou. Majitelia psov mäso varia, aby zahubili baktérie a zárodky parazitov.

Obmedzuje sa výskyt baktérií rodu Salmonella a Escherichia Coli, a ďalej kolónie aeróbnych mikroorganizmov.

Konzervy pre psov

Tretím spôsobom je použitie konzerv. Psie konzervy rozdeľujeme na dva druhy: mäsové konzervy pre psov a kompletné konzervy. Kým kompletné konzervy by mali obsahovať všetky látky, ktoré pes potrebuje, k mäsovej konzerve je potrebné doplniť potrebnú zeleninu (príkrm).

Nevýhodou je vyššia nákupná cena. Pozor si dávajte tiež na to aké zloženie má takéto krmivo pre psov. Rad konzerv má vysoký obsah vody a z vody sa však pes nenažerie.

Granulované krmivo pre psov

Štvrtým spôsobom, ako kŕmiť psa, je použitie granulovaných krmív. Tento spôsob patrí k najrozšírenejším. Rad výrobcov krmív pre psov sa ale snaží znížiť cenu granulovaného krmiva tým, že používajú zdroje proteínov rastlinného pôvodu.

Hlavne pšenicu a sóju namiesto mäsa. Obsah mäsovej zložky a živočíšnych proteínov je mnohokrát veľmi nízky a pre správnu výživu psa nevyhovujúci.

Krmivo pre psa výlučne rastlinného pôvodu

Posledná, piata metóda kŕmenie psa odráža presvedčenie chovateľov, že pes vo svojej výžive mäso nepotrebuje, a teda dostáva len krmivo rastlinného pôvodu (vegetarián). Je potrebné dbať na to, že pes je všežravec. Žiadny veterinár túto metódu neschvaľuje.

Ako spoznať kvalitné granule pre psa

kvalitné krmivo pre psaPri granulovaných krmách je vždy dôležité zloženie krmiva, kvalita surovín a ich pomer v krmive.

V potrebách pre chovateľov sú obvykle v ponuke 4 druhy granulovaných krmív: extrudované granule, pečené krmivá, polosuché krmivá a za studena lisované krmiva.

Extrudované granule

Ich výroba je lacná a prebieha tak, že sa podľa receptu práškové častice zmiešajú, pridá sa voda a za vysokej teploty a tlaku sa zmes pretlačí cez sitko.

Výrobcovia musia do krmiva pridať umelo vitamíny, pretože vysokými teplotami sa krmivo znehodnotilo práve o tieto látky. Na druhej strane majú optimálne množstvo vitamínov.

Pečené krmivá

Pečené krmivá sa spracovávajú pri nižších teplotách, ale po dlhšiu dobu, a tak nedochádza k znehodnoteniu krmiva, pomer výživných látok, ale nemusí byť vždy optimálny a je dobré aj tu riadne čítať informácie na vreci s granulami.

Polosuché krmivá

Tieto krmivá sú pre psa chutnejšie, ale obsahujú chemické konzervanty, aby granule nechytila ​​pleseň, a vodu.

Za studena lisované krmivá

Za studena lisované krmivá majú veľkú výhodu: zachovávajú vitamíny, minerály a bioaktívne látky, pretože sa vyrábajú za nižších teplôt. Nevýhodou je ale nižšia trvanlivosť.

Čo pes, to iné požiadavky na krmivo

Každý pes, rovnako ako každý človek, má iné požiadavky na výživu. Podľa aktivity psa, veľkosti, a pod. Pri výbere granúl čítajte vždy zloženie krmiva na obale. Poradím zložiek je určený aj podiel obsiahnutý v krmive – od najväčšieho podielu po najmenší.

Zvoľte radšej prémiové značky. Economy krmivo pre psa môžu obsahovať plnivá. Výrobcovia kvalitných krmív uvádzajú na obale konkrétny druh mäsa, uprednostňujte, pokiaľ možno, mäso hovädzie.

Univerzálne krmivo pre psa neexistuje

Nemožno povedať presne, ktoré granule sú pre vášho psa najvhodnejšie. Zapojte sedliacky rozum: kvalita krmiva sa podľa veterinárov takmer vždy odrazí na kvalite, lesku a dĺžke srsti a, samozrejme aj, na vitalite zvieraťa pri aktivite.

Konzervy pre psov – pozor na vysoký obsah vody pri lacných konzervách

Lacná mäsová konzerva sa od kvalitnej konzervy pre psov líši obsahom mäsa, vody a podrobnosťami o zložení na obale.

Pod označením „mäso a výrobky živočíšneho pôvodu“ sa môže schovávať napríklad aj mäso-kostná múčka (kafilérna múčka), kvalitné psie konzervy podrobne informuje o druhu mäsa a jeho podiele v konzerve.

Pozor na označenie konzervy ako „kompletná“

Ak je konzerva označená ako kompletná, psovi dávajte len túto konzervu, keďže obsahuje dostatočné množstvo živín.

Nadbytok niektorých vitamínov a iných látok môže zdraviu psa škodiť, preto dodržiavajte dávkovanie kompletnej potravy a do misky nepridávajte už žiadny príkrm! Pri mäsovej konzerve je príkrm nevyhnutnosťou – použite vločky, ryžu alebo cestoviny.

Tipy ako kŕmiť psov

Maškrty pre psov – ako na ne?

Keď už psíkovi nejakú tú maškrtu dopriať, potom takú, ktorá mu neuškodí, ale prospeje.

Dentálne maškrty

Dentálne maškrty pomáhajú pri starostlivosti o psí chrup a špeciálnym tvarom pomáhajú predchádzať tvorbe zubného kameňa a zubného povlaku.

Použiť možno rôzne tyčinky, kosti z byvolej kože, ale napríklad aj za odmenu kocky s hovädzím, jahňacím mäsom alebo mäsom z lososa.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button