Zvieratá

Ako často kŕmiť mačku?

ako často krmiť mačkuMačku má doma veľa ľudí. Niekto ju má ako domáceho maznáčika, ktorý skoro nechodí von, niekto dáva svojej mačke všetku voľnosť a skoro o nej nevie. Každá mačka však musí aj niečo jesť. Viete ako často mačku kŕmiť a čím?

Ako často treba mačku kŕmiť?

Mačku by ste mali kŕmiť dvakrát denne v približne rovnakom čase, ale dospelá mačka sa môže naučiť aj na jedno kŕmenie denne.

Gravidné a staré mačky je lepšie kŕmiť menšími porciami 3x denne.

Množstvo jedla je nutné prispôsobiť plemenu mačky, jej aktivite a veku. Dbajte na to, aby si mačka nevynucovala ďalšie jedlo navyše u ostatných členov rodiny.

Kŕmenie mačiatka

krmenie mačkyÚplne malé mačiatko saje spočiatku materské mlieko a nie je potrebné ho nijako dokrmovať. Približne od troch až štyroch týždňov veku mu začnite ponúkať aj pevnú stravu.

Pre mačiatko je lepšie zvoliť kupované kŕmenie vo forme granúl alebo konzerv, najlepšie to určené priamo pre mačiatka. Dávajte mu 6x denne maličké porcie.

Postupne mu začnite navyšovať dávky a počet porcií znižovať. Ak chcete mačiatku dávať doma pripravované jedlo, najvhodnejšie je diétne mäso (rybie, morčacie alebo kuracie) s malým množstvom prílohy, napr. ryže.

Nezabúdajte na čistú vodu

Mačka by vždy mala mať k dispozícii misku s čistou a čerstvou vodou. Misku je treba každý deň vymyť a napustiť novú čistú vodu. Jedlo jej dávajte vždy do osobitnej misky.

Kravské mlieko nie je pre mačku na pitie vhodné, pretože môže spôsobovať hnačky.

Maškrta neuškodí

Ak chcete svojej mačke dopriať občas nejakú maškrtu, môžete, ale dbajte na to, aby sa z toho nestalo pravidlo. Je dobré sa dohovoriť, kto jej dobrotu dá, aby nedostala od každého trošičku a postupne vám nezačala priberať.

Nedávajte jej veci zo svojho stola, namiesto toho radšej kúpte nejaké maškrty pre mačky v obchode.

Čím kŕmiť mačku?

Skôr bývalo zvykom mačku nechať voľne pobehovať vonku – ona si sama niečo ulovila alebo dostávala prevažne zvyšky z domácnosti.

Ak vám na vašej mačke záleží, určite jej doprajete kvalitnú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov.

granule pre mačkuZáleží len na vás či sa rozhodnete vašej mačke podávať doma pripravované jedlo alebo zvolíte kupovanú stravu vo forme granúl, konzerv alebo taštičiek.

Pamätajte na to, že mačka má mlsný jazýček a veľmi dobre spozná, keď jej budete chcieť podať staré, pokazené alebo nekvalitné jedlo.

Jedlo, ktoré mačka dostáva by malo mať izbovú teplotu. Vždy používajte čistú a umytú misku.

Aby bola mačka zdravá, mala by jej strava mať vyvážený obsah vitamínov a minerálov. Dôležitý je obsah bielkovín a živočíšnych tukov, pretože mačka je predovšetkým mäsožravec.

Domáca strava pre mačku

Ak budete mačke dávať domácu stravu, je vhodné ju dopĺňať vitamínovými prípravkami.

Hlavnou zložkou potravy mačky by malo byť mäso. Najlepšie varené, ale niektoré druhy mäsa možno podávať aj surové, nakrájané na maličké kúsky.

Vhodné je hydinové alebo hovädzie mäso, králik alebo ryby. Bravčové mäso sa pre mačky veľmi nehodí. Mačky majú rady tiež vnútornosti ako sú srdiečka alebo pečeň.

Ak mačka netrpí zažívacími ťažkosťami, je možné jej dať vajíčka alebo mliečne výrobky ako tvaroh, syr alebo smotanu

Kupované mačacie krmivo

Ak chcete mať prípravu jedla značne zjednodušenú, môžete kupovať už hotové jedlo. Máte na výber z mnohých značiek, ktoré väčšinou rozdeľujú svoje výrobky podľa toho, či sú určené pre mačiatka, dospelé mačky, staršie alebo choré jedince.

Ponúka sa aj krmivo pre mačky, ktoré by mali držať diétu. U kupovaného krmiva by ste mali mať istotu, že vaša mačka dostáva aj dostatok potrebných minerálov a vitamínov.

Je na vás aký druh krmiva zvolíte, niekto dáva prednosť granulám, niekto radšej kupuje mäsové konzervy alebo kapsičky. Kúpiť môžete aj rôzne keksy pre mačky a iné maškrty.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, ako svoju mačku kŕmiť, poraďte sa s veterinárom, ktorý vám odporučí nielen druh krmiva, ale aj veľkosť dennej dávky, prípadne poradia aké vitamíny vášmu miláčikovi dať.

Podobné články

6 Comments

  1. Keď si pomyslím, čí sme kŕmili mačičky, keď som bola malá, striasa ma. Dostávali zvyšky od stola a ako maškrtu dostávali kravské mlieko alebo smotanu. Čudujem sa, že napriek tomu sa dožívali tak vysokého veku

    1. pretoze si tie vonkajsie macky davno nahradzali masko lovom takze si tie zvysky od stola vynahradili same masom co ulovili …

  2. My sme chovali mačky podobne. Teraz by som také niečo svojmu miláčikovi nikdy neurobila. Kupujeme mu granule a konzervy v chovatelských potrebách a je maximálne spokojný 🙂

  3. Ja si neviem predstaviť, že by som svojej mačičke dávala nejaké zbytky od stola, veď to predsa nie je odpadkový koš. Pravidelne jej kupujeme granulky a občas kúpime aj nejakú maškrtu, prípadne nejakú novú hračku

  4. Ku mne sa dostala mačička pred troma mesiacmi od nejakého „dobrodinca“. Takže ju kŕmim kupovanou stravou, ale v poslednej dobe by jedla iba varené alebo surové masko a výživové tyčinky. Sama si proste vyberá čo bude jesť, takže určite žiadne zvyšky !!!

  5. koľkokrát a v akom množstve by som mala kŕmiť domáceho kocúra ktorý nemá veľkú aktivitu a je iba konzervované mäso pre dospelé mačky?

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button