ZvieratáAko liečiť

Ako sa zachovať, keď sa psovi stane úraz?

ako sa zachovať a čo robiť ked sa psovi stane úrazNielen nám, ale aj našim štvornohým kamarátom sa môže stať vážny úraz. V niektorých prípadoch to môže byť aj v našich rukách, či sa pes zachráni, preto by sme mali byť schopní zvládať základné zručnosti prvej pomoci. Pozrite si článok ako sa zachovať, keď sa psovi stane úraz?

Čo budete potrebovať ak sa psovi stane úraz?

Treba pamätať na to, že ak sa psovi stane úraz, môže byť v šoku a môže byť agresívny, konajte preto opatrne.

Ako prvé, je potrebné psovi umožniť bezproblémové dýchanie, vytiahnuť jazyk, položiť hlavu narovno. Ak sa v tlame vyskytujú cudzie telesá, alebo zvratky, je dôležité ich odstrániť, aby bola ústna dutina čistá a pes mohol voľne dýchať.

Prvá pomoc pre psov

ako ošetriť zraneného psaPrvá pomoc spočíva v tom, že najskôr počúvajte, či pes dýcha. Ak nedýcha, ale pulz je hmatateľný, začnite s umelým dýchaním.

Umelé dýchanie u psov vyzerá tak, že jeho papuľu uchopíme tak, aby ju mal zavretú a vdýchneme do nozdier.

Nebojte sa fúknuť rázne a hlboko, potrebujete, aby sa vzduch dostal až do pľúc a spoznáte to tak, že psovi sa viditeľne nadvihne hrudník.

Počet umelého vdychovania by mal byť 8-10krát za minútu.

Kontrola tepu a tepovej frekvencie u psa

prvá pomoc pre psaTep kontrolujte na vnútornej strane stehna, bude sa vám tam najlepšie nahmatávať.

Je dobré si skúšobne nahmatať túto hlavnú stehennú tepnu, aby ste vedeli, kde ju v prípade potreby máte hľadať. Nebýva vždy jasne zreteľná.

Pulzová frekvencia u psov je: 70-100 u veľkých plemien, 90-120 u plemien malých.

Môže sa jednať o menšie úrazy, ako je poranenie labky, v tom prípade, ak je rana hlboká, choďte ihneď na zašitie k veterinárovi.

Majte na pamäti, že ak by rana zostala otvorená, môže dôjsť k infekcii a labka sa môže mnohonásobne dlhšie hojiť.

Čo robiť ak pes zje lieky?

Ak váš pes zje vaše prášky na spanie, domáci prípravok na umývanie okien a podobne, nie vždy je vhodné vyvolať vracanie, záleží na tom, čo pes zjedol, preto ako prvé kontaktujte veterinára, aby vám poradil, ako ďalej postupovať.

Ďalším častým úrazom je pohryznutie iným psom, prípadne zvieraťom. V týchto prípadoch konajte podľa toho, aká hlboká je rana, ak by to bolo len škrabnutie, ošetrenie zvládnete doma, je potrebná len dezinfekcia, poprípade nejaký obväz. Pokiaľ je ale rana hlbšia, je potrebné kontaktovať veterinára.

Tipy ako na prvú pomoc u psov

Psi sú často veselí a konajú neuvážene, preto sa im ľahko môže niečo stať. Majte psa vždy pod kontrolou, čistiace prostriedky a vaše lieky majte mimo jeho dosahu, na prechádzke ho strážte, nechoďte so psom tam, kde mu môže hroziť nebezpečenstvo, pri jazde autom použite aj pre psa povinné bezpečnostné pásy.

Upozornenie

Úrazov, ktoré môžu postihnúť naše domácich miláčikov je veľa, v prvom prípade by sme sa mali im snažiť za každú ceny predchádzať, ušetríme tak starosti nám a bolesť nášmu nevinnému zvieraťu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button