Ako liečiť cestovnú hnačku?
Hnačkové ochorenia môžeme deliť do niekoľkých skupín podľa faktorov, na základe ktorých vznikajú. Ak radi cestujete do exotických krajín, kde panujú iné klimatické aj hygienické podmienky ako u nás, už ste sa možno stretli s takzvanou cestovnou hnačkou. O čo ide, ako ju liečiť a ako sa jej vyhnúť? Dozviete sa v dnešnom článku ako liečiť cestovnú hnačku?
Obsah článku:
- Čo je cestovná hnačka
- Príčiny cestovnej hnačky
- Postup liečby
- Prevencia
- Ako dlho to potrvá
Čo je to cestovná hnačka?
Ide o hnačku, ktorá je vyvolaná inými podmienkami, než na ktoré ste zvyknutí. Trápí veľké percento turistov. Prejavuje sa ako klasická hnačka.
Máte riedku stolicu, ste dehydrovaní, pri silnejšom prejave je vám aj na zvracanie, ťažko do seba dostávate akékoľvek jedlo.
Tento stav trvá až niekoľko dní. Nie je potrebné sa hneď obávať nejakých vážnych zdravotných následkov.
Až keď je vám veľmi zle, prípadne ochorenie pretrváva dlhšiu dobu, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Príčiny cestovnej hnačky
Ako som už spomenula v úvode, príčina tkvie najmä v zmene prostredia.
Ocitnete sa v inej časti sveta, kde panujú odlišné klimatické podmienky. Je dôležité sa snažiť vyvarovať tamojšej strave, ak na ňu nie ste zvyknutí.
Hlavné príčiny hnačky v zahraničí
- Iná strava a nápoje
- Nedostatočná hygiena
- Stres z cestovania
- Únava
- Časový posun
- Odlišné klimatické podmienky
Postup liečby cestovnej hnačky
Liečba je prakticky rovnaká ako v prípade bežnej hnačky (prečítajte si: 16 tipov ako sa spoľahlivo zbaviť hnačky). Telo počas tejto doby potrebuje dostatočný prísun tekutín, aby nedošlo k jeho dehydratácii. Ale pozor!
Ak ste v exotickej krajine, vyvarujte sa konzumácii vody z kohútika alebo nebalenej vody v reštaurácii. Vždy pite iba balenú vodu, pri ktorej máte istotu, že je v poriadku. V reštaurácii si napríklad nenechajte dávať ľad do vody.
Okrem pitného režimu je samozrejme potrebné upraviť aj jedálniček. Mali by ste sa vyvarovať konzumácii ostrých pikantných jedál. Vhodné nie je napríklad ani pitie mlieka, tučné a vláknité jedla. Lepšie je 2 – 3 dni držať diétu, aby sa váš organizmus upravil.
Prevencia pred cestovnou hnačkou
Cestovná hnačka je spravidla otázkou prvých dní na dovolenke, môže vás však potrápiť prakticky kedykoľvek. Preto sa riaďte nasledujúcimi preventívnymi opatreniami:
- Piť len balenú vodu
- Nejesť „pouličné“ jedlá
- Používať vlastné uteráky
- Zuby si čistiť pitnou balenou vodou
- Nenechať si dávať ľad do vody
Ako dlho liečba cestovnej hnačky potrvá?
Cestovná hnačka spravidla ustúpi v priebehu 2 – 3 dní. Ak trvá dlhšie, obráťte sa na lekára, mohlo by ísť o závažnejšie ochorenie.
Pozrite sa aj na články: