Zvieratá

Ako sa správne starať o fretku?

starostlivosť o fretkuAk chcete do bytu milého spoločníka, ktorý sa s vami bude rád maznať a pritom bude zábavný a hravý, môžem vám odporučiť práve fretku. Dalo by sa povedať, že povahovo je veľmi podobná mačke, tiež dlhú dobu spí, okolo 15-20 hodín denne a je rovnako hravá. Výhodou u fretky je, že keď pôjdete na dovolenku, alebo budete po celý deň preč, môžete ju nechať v priestrannej klietke, s mačkou to isté urobiť nemôžete. Väčšinou fretke nevadí, že na vás musí doma čakať, než prídete z práce, pretože túto dobu prespí. Ako sa správne starať o fretku?

Začiatok chovu fretky

Prvý rok s fretkou je trochu búrlivejší, než by sa mohlo zdať, fretka prechádza pubertou a spravidla skúša, čo si môže dovoliť.

Počítajte s tým, že fretka-mláďa sa bude domáhať vašej pozornosti, bude pred vami poskakovať, hrýzť vás do nôh a vyzývať k hre. V tomto období sa s ňou určite nebudete nudiť.

Čo vám treba ak sa chcete správne starať o fretku?

Nepočítajte s tým, že si fretku budete môcť vychovať tak, aby vás poslúchala na slovo. Je to zviera, ktoré má svoju hlavu, rovnako ako mačka.

Ak s ňou budete zaobchádzať vľúdne, po roku sa z nej stane veľký maznáčik a vami dané pravidlá bude dodržiavať.

Puberta fretky

mláďa fretkyPuberta fretky začína od 6 mesiaca a trvá zhruba do jedného roka jej života. Zvyčajne koniec puberty spoznáte tým, že fretka bude pokojnejšia a maznavejšia.

Pubertálne fretky vás budú hrýzť, poskakovať medzi vami a dožadovať sa vašej pozornosti. Túto hru im pokojne doprajte, hrajte sa s nimi čo najviac, ale len do únosnej miery.

Ak vás mláďa uhryzne do krvi, alebo tak, že už vás jeho uhryznutie bolelo, dajte mu to najavo. Nemá cenu mláďa biť, stačí len zdvihnúť trochu hlas a dať mláďa do klietky. Samo pochopí, že ak bude hrýzť, nikto sa s ním nebude hrať.

Značkovanie teritoria

Samce v puberte často značkujú a vyhadzujú bobky, v tomto prípade močia kdekoľvek a značkujú si tým svoje teritórium.

Bohužiaľ, nie je to veľmi príjemné, ak chováte fretku v byte. Ak vám toto samec začne robiť, je na mieste počkať. Niektorí samci si teritórium značkujú párkrát a potom ich to ani nenapadne, iným to vydrží dlhšiu dobu a  preto je dobré, pristúpiť ku kastrácii.

Pach fretky

fretky a nepríjemný zápachČo sa týka pachu fretky, je to niečo iné, než poznáme u zvyčajných domácich miláčikov.

Trúfam si povedať, že je to možno aj dôvod, prečo chovateľov fretiek nie je toľko. Fretka má svoj ojedinelý pach, na ktorý si vy, ako majitelia zvyknete, ale možno vaše návštevy nie.

Fretka aj tchor patria do rodu tchorov a tento názov nedostali len tak. Majú pachové análne žliazky, ktoré ,,vypustia,“ak sa zľaknú alebo v prípade ohrozenia. Malé neskúsené fretky ho môžu používať len tak pre zábavu.

Preto je dobré fretku, hneď ako malú nechať zvykať na všetok ruch, s ktorým sa môže stretnúť a zbytočne ju neľakať.

Poprípade, keď sa zľakne, hneď na ňu hovoriť vľúdnym hlasom, aby vedela, že jej nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Tieto pachové žliazky bývali v minulosti veterinárom chirurgicky odstraňované, v dnešnej dobe to ale zákon na ochranu zvierat nedovoľuje, a je to zakázané.

Fretky sú čuchovo veľmi vnímavé, a preto majú tento silný mechanizmus, ako sa medzi sebou dorozumievať. Vďaka tomuto sekrétu z pachových žliazok spoznajú nielen pohlavia, ale aj samotného jedinca.

Povaha fretiek

Nemali by ste tiež zabúdať, že fretka je veľmi mrštné a svižné zviera. Veľa času prespí, ale ak nespí, chce sa hrať a vyčíňať.

Veľmi dobre šplhá, vylezie vám na stôl, môže zhodiť cenné veci, rada hrabe v kvetináčoch a šplhá po záclonách. Je preto potrebné prispôsobiť váš byt tomu, že v ňom bude žiť fretka.

Čo je na chov fretky potrebné?

Ak sa rozhodnete pre chov fretky, mali by ste si pripraviť všetko čo bude potrebné, t.j. dostatočne veľkú klietku, najlepšie poschodovú, hamak na spanie, misku na jedlo, napájačku, záchod, stelivo, hračky, hrebeň na česanie, vôdzku na občasné návštevy záhrady, kliešte na strihanie pazúrov, prenosku.

Výber mláďaťa

ako sa správne starať o fretkuAk ste už rozhodnutí, že si fretku zaobstaráte a máte už všetko pripravené, je na mieste, aby ste si mláďa išli vybrať.

Najlepšie urobíte, keď si mláďa vyberiete u skúseného chovateľa, ktorý sa chovom zaoberá dlhšiu dobu a ktorý vám poradí, ako v začiatkoch postupovať.

Vyberať mláďa od chovateľa je aj dobré z toho dôvodu, že budete mať istotu, že mláďa je zaočkované a tiež zvyknuté na ľudský kontakt, neskoršie ochočovanie už by mohol byť problém.

Viac fretiek

Ak nemáte dostatok času sa o mláďa starať, je pre vás lepšie zaobstarať fretky rovno dve, a to najlepšie dve samice. Fretky sa budú spoločne hrať a budú spokojnejšie. Prečítajte si aj článok zvieratá ná písmeno F.

Očkovanie fretiek

Je potrebné fretku pravidelne očkovať, a to proti psinke a besnote. Môžete ju zaočkovať aj proti chrípke, pretože sú na ňu dosť háklivé a môžu sa chrípkou nakaziť aj od vás. Ich chrípka má ale vážnejší priebeh a trvá dlhšie.

Prvé očkovanie proti psinke a besnote je vo veku 6 týždňov, druhé preočkovanie v 9 týždňoch a tretia v 12 týždňoch, potom pravidelne každý rok.

Ostatné domáce zvieratá

Pokiaľ máte doma aj iných domácich miláčikov, ktoré majú prístup von, napr. mačka, pes, je dobré fretku dvakrát ročne odčerviť.

Strava a krmenie fretky

Fretka je mäsožravec a preto tomu zodpovedá aj jej strava. Môžete ju kŕmiť špeciálnymi granulami pre fretky, alebo pre mačky, konzervami pre mačky, alebo vareným mäsom. Občas nepohrdne ani varenou zeleninou, ale je potrebné aby si na túto potravu zvykla. Občas jej môžete dať mlieko alebo jogurt. Ale určite ju nekŕmte potravinami pre ľudí.

Tipy ako chovať fretku

Pri výchove fretky buďte dôslední, keď sa vám nebude páčiť jej správanie, dajte ju do klietky, ak to tak urobíte vždy, keď ju poučíte, rýchlo pochopí, že sa vám to nepáči.

Fretku ale nikdy nebite, mohla by k vám stratiť dôveru.

Varovanie

Fretka si zvykne na prítomnosť psa, mačky, ale nepočítajte s tým, že bude kamarát s hlodavcami, poprípade s vtákmi. Je to šelma a aj svojím konaním to vie dať najavo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button