Záhrada

Ako a prečo pestovať bazalku pravú?

bazalka pravá Návod ako pestovať bazalku pravú. Bazalka pravá je hojne pestovanou rastlinou. Výhodou je, že ju môžete pestovať nielen na záhradke pred domom. Je možné ju dopestovať aj v kvetináčoch v byte, ktorý vám bazalka príjemne prevonia.

Prečo pestovať bazalku pravú?

Hlavným dôvodom, prečo doma či na záhrade pestovať bazalku, je jej využitie v kuchyni. Bylinka, či už čerstvá alebo sušená, sa hodí ako korenie do omáčok, pri grilovaní či pri pečení mäsa. Bežne sa potom pridáva tiež do pizze a polievok. Má príjemnú, jemnú chuť.

Bazalku je dobré si vypestovať a následne pridávať do pokrmov aj z toho dôvodu, že pomáha zlepšovať trávenie. Ide o liečivú bylinku, ktorá prispieva k lepšej funkcii metabolizmu.

Naši predkovia ju často využívali aj ako liečivú bylinku – pôsobí totiž napríklad proti nespavosti.

Liečivé účinky bazalky pravej

Bazalka pravá má  veľký obsah vitamínu C, minerálnych látok, silíc a trieslovín a jej využitie v oblasti zdravia je veľmi rozsiahle.

Ako bolo vyššie spomenuté, má blahodarné účinky na tráviaci trakt, napríklad zvyšuje chuť do jedla, pôsobí proti nadúvaniu, povzbudzuje tráviacu činnosť, odbúrava tuky a stimuluje tvorbu žlče.

ako pestovať bazalku pravúĎalej kompletne zlepšuje metabolizmus a zároveň je jedným z najúčinnejších prírodných antidepresív. Éterický olej z bazalky pravej zmierňuje bolesti hlavy.

Ako kloktadlo sa využíva pri aftách alebo pri zápaloch ďasien, obklady zo šťavy z listov sú zasa účinné pri zlom hojení rán, na zapareniny alebo pri bodnutí hmyzom.

V neposlednom rade sa využíva pri bolesti kĺbov, na reumatické ťažkosti a pomliaždeniny. Avšak u tehotných žien a detí do 12 rokov sa neodporúča.

Ako pestovať bazalku pravú v byte

Veľkou výhodou pestovania bazalky v kvetináči je fakt, že si ju doma v byte môžete do kvetináča vysadiť prakticky v akomkoľvek období v roku.

Čo budete potrebovať pri pestovaní bazalky pravej v byte:

Postup ako pestovať bazalku pravú v byte

Balenie semien bazalky pravej zakúpite v obchodoch iba za pár centov. Do kvetináča si pripravte dostatočne priepustnú zeminu, do ktorej vmiešate trochu živín. Semienka potom nasypte na povrch zeminy a jemne ich rukou vtlačte do zeme.

Kvetináč potom zalejte vodou a umiestnite na svetlé miesto, napríklad na okenný parapet.

Pravidelne, hoci len mierne zalievajte. Počas mesiaca sa objavia prvé rastlinky. V okamihu, keď už sa na rastlinke začnú tvoriť kvety, je vhodné ju presadiť. Nesmiete pritom poškodiť jej korene. Pri zalievaní zaistite, aby sa voda nedostala na listy, mohlo by dôjsť k vzniku plesní.

Ako pestovať bazalku pravú v záhrade?

bazalka praváAk sa rozhodnete bazalku pestovať na záhradke, je potrebné zvoliť správny termín na pestovanie semienok. Ideálna doba je okolo mája.

Dôležité je, aby vonku už nepanovali prízemné mrazíky, ktoré rastline nevyhovujú. Ideálne je ju pestovať pri paradajkách, pretože jej vyhovuje rovnaká pôda a zalievanie a navyše je chránená pred múčnatkou.

Skladovanie bazalky pravej

Úroda listov môže prebiehať kontinuálne. Možno ich ihneď použiť, prípadne ich môžete tiež nasušiť a používať potom ako korenie. Bazalku nasušíte tak, že ju v tenkých vrstvách rozložíte a dáte ju do tieňa.

Teplota pri sušení by nemala presiahnuť viac ako 35° C. Ďalšou alternatívou, ak máte prebytok bazalky, je ju zmraziť. Vetvičky bazalky prepláchnite vodou, potom vetvičky zaveste a nechajte usušiť.

Usušenú bazalku pravú otrhajte z lístkov, ktoré dajte do mikroténového vrecka, vysajte z neho vzduch a takto pripravenú bazalku môžete zmraziť. Bazalka si uchová zmrazením všetky živiny.

Prečítajte si aj články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button