Ako prežiť veľkonočný týždeň so všetkými veľkonočnými tradíciami?
K najdôležitejším kresťanským sviatkom sa viaže mnoho tradícií. Ale je možné prežiť Veľkú noc so všetkými veľkonočnými tradíciami? Väčšina z nich je sústredená do posledného týždňa pred Veľkou nocou. Je na vás, či ich kontinuitu zachováte a veľkonočné zvyky udržíme pri živote. Pre mamičky s deťmi znamená veľkonočný týždeň záprah. Ale čo by sme pre pekné prežitie jarných sviatkov neurobili? Ponúkame možný „manuál“, ako aj v súčasnosti udržať veľkonočné zvyky, aby sa všetko stihlo, a bavila sa celá rodina.
Čo potrebujete na úspešný veľkonočný týždeň so všetkými veľkonočnými tradíciami:
- láska k rodine
- nadšenie veľkonočnými tradíciami
Ako slávite Veľkú noc vy?
Záleží na rodine. Veľkú noc môžete sláviť po kresťansky, na ľudovú „nôtu“, ako pohanské sviatky jari, či ako dni bezuzdného hodovania zavŕšeného pondelkovou „opicou“. Asi najbežnejšia je kombinácia kresťanských a ľudových zvykov.
Ak nie ste zbehlí v slede udalostí okolo Kristovho ukrižovania a zmŕtvychvstania, nezostáva vám nič iné než všetko rýchlo naštudovať. Deti sa budú pýtať: „Prečo?“, a odkázať ich na internet by nebolo vhodné.
Zvyk „ratolestí“
Veľkonočný týždeň začína Kvetnou nedeľou. V rímskokatolíckych kostoloch sa koná malá slávnosť vysviacky „ratolestí“ (vŕbové prúty). Niekedy býva aj malý sprievod. Deťom sa bude táto liturgia páčiť.
Ak žijete veľkonočnými tradíciami, ale ste neveriaca rodina, zvyk „ratolestí“ môžete dodržať aj napriek tomu: urobte si výlet do prírody, strčte štiepačky do vrecka a ide sa.
Ak nenájdeme vŕbu, môžete si odštipnúť iné napučené prútiky do vázy. Neskôr na ne zaveste kraslice alebo iné veľkonočné ozdôbky.
Modrý pondelok
K tomuto dňu, rovnako ako ani k šedivému utorku, sa žiadne zvyky neviažu. Pre gazdinku sú tieto dni (pondelok, utorok) príležitosťou pre nákup potrebných surovín.
Veľmi dobrým pomocníkom je, si napísať jedálniček na všetky sviatočné dni.
Spíšte, čo všetko je potrebné na sviatky: od múky a droždia, až po stuhy na kraslice a korbáče šibačov.
Spočítajte, koľko vajec padne na pečenie, na plnku, rezne, a koľko ich budete farbiť. Všetko potrebné si napíšte na lístok.
Z dlhej chvíle si môžete napiecť linecké pečivo alebo iné čajové pečivo.
Šedivý utorok
V utorok zrealizujte nákup potravín, potrieb a kontrolu. Nezabudnite každému členovi rodiny kúpiť niečo nové na seba. Napríklad len potrebnú maličkosť – ponožky, kúsok bielizne, jarné tričko, ktoré ste dieťaťu aj tak chceli kúpiť.
Na Veľkú noc (v nedeľu alebo v pondelok) musí mať každý na sebe niečo nové, aby ho „nepokakal baránok“. Keď máte doma chlapca, pripomeňte mužovi sobotnú „korbáčovú povinnosť“.
Popolcová streda
Popolcová streda činnosť predurčuje. Bude sa upratovať, a budú upratovať aj deti. Pretože ste ich vopred zoznámili s činnosťami v dňoch veľkonočného týždňa, neprijmite žiadnu ich výhovorku. Ak máte byt ako klietku, ostane viac času na večerné pečenie.
Budú sa robiť veľkonočné judáše, aby ste im ich mohli dať vo štvrtok ráno na raňajky alebo školy (do práce) na desiatu.
Na raňajky k nim podávajte med, aby vás chránil pred hadím a osím uštipnutím. A tiež k judášom dobre pasuje.
Zelený štvrtok
Kto má domček so záhradou a je nadšený veľkonočnými tradíciami, nech vybehne ráno hľadať rosu – s deťmi, samozrejme. Aspoň symbolicky by ste sa v jej mali umyť – stačí potrieť viečka. A hneď ráno vyneste všetky odpadkové koše. Nebudú sa u vás po celý rok držať blchy.
Keď máte mažiar, dovoľte deťom naň zazvoniť. Na rok to z bytu odoženie hmyz a myši. A ešte pripomenieme, že sa nikto nesmie hádať – inak by boli hádky celý rok.
Na Zelený štvrtok do zelena
K večeru pripravíme hrachovú polievku a špenát (alebo kapustové jedlo). Hlavne, aby bolo zelené.
Deťom vysvetlite, že na Zelený štvrtok večer odleteli všetky kostolné zvony do Ríma a ak máte pevné nervy, vyberte z tajnej skrýše drevené rapkáče. Pod zástavou zachovania tradície musíte až do nedele „hrkotanie“ znášať.
Veľký piatok
Veľký piatok, to je mocný deň, ktorý je vo veľkej miere spätý s veľkonočnými tradíciami. Pretože máte všetko nakúpené a v byte upratané, vydajte sa s deťmi hľadať poklady.
Objavujú sa na Veľký piatok na miestach obvyklých: skaly, skalky, miesta, kde kedysi stála hrad, starý cintorín, šibeniční vrch, a podobne.
V predveľkonočnom plánovaní takú lokalitu vo svojom okolí vyhľadajte.
Za pokladom sa vydávajte popoludní (to sa čítajú v kostoloch pašie a v túto dobu sa zem otvára) a deťom porozprávajte „desivé“ príbehy: treba obsah Erbenovho Pokladu.
Keď cestou pohodíte pár čokoládových zlatiek, bude mať výprava úspech.
Ak čakáte veľkonočných hostí a na poklady nebude čas, môžete sa s nimi dohovoriť, či by deťom ako drobný darček nepriviezli pár čokoládových zlatiek. Babička aj dedo si legendu o nájdení pokladu cestou vymyslia.
Pozor na piatkový pôst
Pri toľkom súžití s veľkonočnými tradíciami však nezabúdajte, že piatok je pôstny deň, ale ryby sa môžu konzumovať.
Na večeru po výlete preto stačí dobrá rybia nátierka či treboňský šalát. Ak máme hostí, môžeme pripraviť sviatočnejšiu rybu, napríklad kapra alebo pstruha.
Biela sobota
Bielu sobotu venuje gazdinka pečeniu. Najlepšie je vyslať muža s chlapcom na prútie, prípadne na nákup korbáčov (ale ak skutočne žijete veľkonočnými tradíciami, radšej nech si korbáče spoločne upletú sami doma). Je to rýdzo mužská práca.
Mamičky a dcérky musia upiecť mazanec a baránka. Obed bude ešte preto obyčajný a pôstny. Popoludní môžete slávnostne nakrojiť mazanec.
V sobotu sa farbili vajíčka, aby sa mohli nechať pri nedeľnej omši posvätiť. Ale kto do kostola nechodí, venuje sa farbeniu vajíčok aj v nedeľu. Vo voľnejšom čase dokončite radostnú veľkonočnú výzdobu bytu/domu.
Veľkonočná nedeľa
V nedeľu vymeňte nové oblečky a dopoludnia sa vypravte (s dievčatami) pre bylinky. Budete ich potrebovať do plnky, ale tiež napríklad na batikovanie vajec. Obed už je sviatočný: napríklad kurča s plnkou či roláda s plnkou. A popoludní sa pustite do farbenia vajec.
Ešte nepadáte únavou? Tak si pripravte krém na baránka, ak ho budete plniť, a ak zostane sila, ozdobte ho.
Ďalšou možnosťou je urobiť šalát či nátierku na chlebíčky a syrové slané tyčinky. Nezabudnite dať uvariť zemiaky v šupke, ak idete robiť zemiakový šalát.
Veľkonočný pondelok
Rodina vstáva skoro, gazdinka ešte skôr. Ak čakáte koledníkov, ozdobte chlebíčky a jednohubky. Uvarte zeleninu a dorobte zemiakový šalát, obaľte rezne a upravte pohostenie.
Prebuďte a sviatočne oblečte deti. Chlapcov vyšlite s mužom na koledu, dievčatám vysvetlite, že musia pokorne čakať na koledníkov. Prajeme krásnu Veľkú noc!
Tipy na veľkonočný týždeň
Harmonogram je len orientačný a ponúka vám inšpiráciu. Veriace rodina napríklad budú sled udalostí riadiť cirkevnými zvyklosťami a návštevou kostola.