Záhrada

Ako postupne omladiť ker?

ako správne a postupne omladiť kerOmladiť ker znamená, že zostriháte jeho staré vetvy tak, aby mohli obraziť nové výhonky. Existujú v podstate dve možnosti, ako starý ker znovu omladiť – jednorázovo, hlboko alebo postupne a jemnejšie. Ak si nie ste istí, či by to váš ker znášal dobre, je lepšie rozložiť si omladzovanie do dvoch až troch rokov. Je to metóda menej drastická s istejším výsledkom. Ako teda postupne omladiť ker?

Návod ako postupne omladiť ker

Prvý rez je to zložitejší

Prvý rok odrežte tretinu (alebo až polovicu) hlavných vetiev takmer až pri zemi, tj. asi 5 – 8 cm od zeme. Odstráňte hlavne staršie konáre a tie, ktoré kazia tvar kríku.

Potom zostrihnite niektoré staršie, odumreté výhonky na polovicu. Neľutujte ani konáre, ktoré sa križujú alebo odierajú, alebo tie, ktoré sú príliš obrastené ďalšími výhonkami.

Ker pohnojte

naučíme vás omladiť kerPoužite hnojivo, ktoré sa pomaly uvoľňuje, napr. v dávke 120 g na m2.

Mulčujte

Na plochu okolo kríku je dobré rozprestrieť mulč (seno, opadané lístie, rastlinný odpad, kôra). Nešetrite, pokojne naneste vrstvu päť až desať cm.

Polievanie

Zaliať ker je dôležité najmä v lete alebo suchšom období.

Opätovný rez v ďalších rokoch

V rovnakom období nasledujúceho roka orežte ďalšiu tretinu (alebo polovicu) zostávajúcich starých vetiev, ktoré ste vlani nechali rásť.

Rovnako tak odrezávajte aj zostávajúce staršie výhonky, ktoré kazia tvar kríku alebo nie sú pekné.

Tipy ako omladiť ker

Režte ale v súlade s ich charakteristikou. Listnaté opadavé kry sa omladzujú po odkvitnutí, u vždyzelených v polovici jari.

Bonusové tipy na záver – tvarovanie borovíc zaštipovaním

ako omladiť ker boroviceUdržať hustý kompaktný tvar borovice možno zaštipovaním. Ide o jednoduchú a efektnú metódu. V praxi to znamená približne v máji začať prstami štipkať všetky výhony, ktoré na borovici toho roku vypučali.

Ak ide o mladú rastlinku, je to hračka, ak však máte odrastenejšiu záhradu a snažíte sa v určitom tvare udržať viacej bohato rozvetvených jedincov, je to už časovo náročnejšie.

Nájdu sa aj takí kaskadéri, ktorí zaštipujú odrastené borovice celé hodiny, balansujúc pritom na tých najvyšších šteblíkoch rebríka.

Zaštipovanie treba robiť na jar

Nové výhonky sa zaštipujú skôr, ako im začnú rásť ihlice. Čím viac výhonok zaštipnete, tým pomalšie bude prirastať a bude hustejší.

Keď už rastlina má požadovaný tvar, môžete dokonca výhonky zaštipovať celé a udržiavať ich tak bez prírastkov. Začať môžete pri malých, ale aj pri odrastených jedincoch.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button