Záhrada

Ako si vyrobiť hnojivo z kávy, šupiek od banánu a vaječných škrupín?

Prírodné hnojivo sa na záhrade vždy hodí. Pre jeho výrobu nám bude stačiť kávová usadenina, šupky od banánu a vaječné škrupiny. Tento kuchynský odpad obsahuje minerálne látky potrebné pre rast rastlín, predovšetkým tých, čo milujú kyslejšiu pôdu. Hodí sa teda pre paradajky, papriky, zemiaky, egreše, jahody či pažítku. Príprava tekutého hnojiva je rýchla a jednoduchá. Je možné si vyrobiť aj jeho suchú a trvácnejšiu verziu. Využite kuchynský odpadu a skúste si vyrobiť hnojivo doma.

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť hnojivo z kávy, šupiek od banánu a vaječných škrupín:

  • kávovú usadeninu z jednej šálky kávy
  • 3 banánovej šupky
  • 3 vaječné škrupiny
  • 1 liter vody
  • nádobu na skladovanie
  • mixér

Kávová usadenina

Obsahuje veľké množstvo dusíka, ktorý sa uvoľňuje postupne a vyživuje pôdu dlhodobo. Ďalej obsahuje cenné minerálne látky ako horčík, drasík, fosfor a meď.

Káva priťahuje dážďovky, ktoré pôdu krásne prevzdušnia a naopak odpudzuje nežiaduce slimáky a mravce. Usadeninu je možné nasypať aj samostatne okolo rastlín, alebo ju ako zdroj dusíka pridávať na kompost.

Banánové šupky

Obsahujú predovšetkým draslík, ďalej vápnik, horčík a fosfor. Vďaka tomu dodávajú rastline silu a odolnosť proti škodcom.

Pre urýchlenie rastu malých sadeničiek môžeme namočiť 2 banánoné šupky do asi 1 litra vody, nechať 2 dni a potom vodu používať k zalievaniu.

Vaječné škrupiny ako hnojivo

Sú bohaté na vápnik a sú výborné ako hnojivo pre paradajky, papriky či baklažán. Chránia tiež kvety pred uhnitím.

Ak ich nahrubo podrvíme a nasypeme okolo rastlín, slimáky sa tejto ostrej prekážke určite vyhnú. Škrupiny sú skvelé aj na kompost.

Postup ako vyrobiť hnojivo v tekutom stave

Vaječné škrupiny starostlivo vymyjeme a ideálne ešte zohrejeme v rúre (v mikrovlnnej stačí na 2 minúty) kvôli zneškodneniu baktérií a salmonely, banánové šupky nakrájame a spolu s kávovou usadeninou umiestnime do mixéra.

Pridáme trochu vody a zmixujeme na jemno. Vzniknuté hnojivo prelejeme do fľaše, doplníme zvyškom vody a necháme 2 dni fermentovať. Potom môžeme používať.

Použitie domáceho hnojiva

  • 1 krát za 15 dní
  • Uchovávame v chladničke

Postup ako vyrobiť hnojivo v suchom stave

skúste si samy vyrobiť hnojivo

Škrupinky upravíme rovnako ako u postupu vyššie a necháme ich pár hodín uschnúť. Potom ich rozdrvíme napr. v mažiari, v

sáčku alebo mixérom na jemný prášok.

Banánové šupky usušíme, potom nalámeme a zmixujeme.

Oboje zmiešame so suchou kávovou usadeninou a máme hotovo.

Použitie suchého domáceho hnojiva

  • 1 lyžicu primiešame do pôdy

Tipy

Toto hnojivo ocenia aj ruže.

Skúste vyrobiť hnojivo zo žihľavy

Žihľava je indikátorom dusíka v pôde, vychytáva ho a preto slúži ako výborný doplnok dusíka späť do pôdy. Zo žihľavy môžete pripraviť výluh, ktorý má síce nevábny pach, ale účinkuje aj proti škodcom na zelenine a okrasných rastlinách.

Čerstvo nazbieranú žihľavovú vňať nasekajte, v plastovom vedre zalejete odstátou vodou, zakryté nechajte kvasiť na slnečnom mieste. Hladina vody by mala dosahovať aspoň 10 cm pod okraj.

Každý deň premiešajte, výluh je hotový za 10-20 dní podľa počasia. Zrieďte v pomere 1:10 a polievajte ku koreňom. Žihľavový výluh nie je vhodný na cibuľu, cesnak, fazuľu a hrach. Výborne však pomáha paradajkám, ovocným kríkom či hlúbovinám a ničí vošky a molice.

Varovanie

Dávkujeme radšej menej ako viac.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button