Záhrada

Ako vysadzovať narcisy a tulipány?

Ako vysadzať narcisy a tulipányNávod ako správne vysadzovať narcisy a tulipány. Koncom augusta až do októbra sa vysádzajú cibuľky narcisov a tulipánov k jarnému kvitnutiu. Najvhodnejšia doba je práve teraz, v septembri. Čím skôr budú cibuľky v krajine pred príchodom mrazov, tým viac majú času zakoreniť a nabrať silu k prečkaniu zimy. Dôležité je kúpiť si kvalitné cibuľky, čím budú väčšie, tým väčšie budú kvety. Sadba musí byť nepoškodená, bez známok plesní a chorôb. Aby sme sa dočkali bohatej násady kvetov, musíme dodržať niekoľko podmienok, ktoré sú stručne uvedené v nasledujúcom článku.

Čo je potrebné ak chcete vysadzovať narcisy a tulipány:

  • cibuľky kvetín
  • sádzacia lopatka alebo motyčka
  • košík na cibuľoviny

Postup vysadzovania naricsov a tulipánov krok po kroku

Voľba miesta

cibuľoviny v záhradeVäčšina jarných kvetov dáva prednosť slnečnému stanovištu, kde je dostatok tepla potrebného k rastu. Narcisy a tulipány sa môžu vysadiť aj pod kríky či stromy.

Na jar, kedy pokvitnú, stromy a kríky ešte nemajú listy, takže kvety nebudú trpieť nedostatkom svetla. Neskôr, až sa dreviny zazelenajú, budú jarné cibuľoviny už odkvitnuté.

Vhodná pôda pre narcisy a tulipány

Pre väčšinu jarných kvetov je vhodná ľahká až stredne ťažká pôda, dobre priepustná. Tulipány a narcisy potrebujú pôdu dobre vyhnojenú, najlepšie kompostom.

Zeminu nakypríme, odstránime burinu a prípadne upravíme. Ťažkú pôdu zľahčíme prídavkom piesku, ľahkú zhutníme prídavkom ílovitej zeminy.

Hĺbka dier

sadenie cibuľZákladným pravidlom pre všetkých cibuľky a hľuzy je to, že sa sadia trikrát hlbšie než je ich výška (cibuliek). U piesočnatých pôd o niečo viac, u ťažších o niečo menej.

Väčšia cibule sadíme vo vzdialenosti 10-15 cm od seba, menšie sa sadia po 2-3 kusoch v rozostupoch najmenej 5 cm.

Cibule neznášajú trvalé premokrenie, odporúča sa vyhĺbiť jamku o niečo väčšu, než je potrebné. Do nej nasypte piesok alebo drobný štrk a až potom vložte cibuľku. Do mesiaca sa objaví na cibuľke tvrdá špička výhonku a cibuľka zakorení.

Tip

Tulipány a narcisy sa koncom augusta vyberajú zo zeme, prácu si ušetríte pestovaním v plastových košoch.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button