Recepty

Ako pripraviť Arménsky medovník?

arménsky medovníkAsi každý čas od času zažije stav, kedy má chuť na sladké. Možností, ako chuť na niečo dobré uspokojiť, je nepreberné množstvo. Existujú tisíce receptov na sladké i slané pochúťky, záleží len na momentálnej chuti a nálade potencionálneho stravníka. Ako si pripraviť doma kvalitný a výborný Arménsky medovník?

Pohodlnejší z nás siahnu do domácich sladkých či slaných zásob z obchodu alebo si nejakú tú dobrotu vychutnajú v útulnom prostredí niektorej z blízkych cukrární či kaviarní. Ale ozajstní labužníci si svoj dezert vyrobia sami.

Pretože povedzme si to na rovinu, domáci, s láskou a chuťou robený múčnik, jednoducho nemá konkurenciu!

Arménsky medovník

Tradičné arménske alebo ukrajinske medovníky sa v posledných rokoch stali doslova hitom. Nájdeme ich v obchodoch, takmer v každej reštaurácii, avšak cena tejto pochúťky sa pohybuje pomerne vysoko.

Prečo si teda takú tortu nevyrobiť sami, navyše z domácich surovín bez rôznych konzervačných látok?

Aké kuchynské pomôcky budeme potrebovať?

Základom je ručný šľahač a šľahacia misa, ďalej potom varecha, stierka, maslovačka, nôž, valček, doska, papier na pečenie a plech na pečenie.

Suroviny na prípravu cesta

  • 100g masla
  • hrnček kryštálového cukru
  • 4 vajcia
  • 2-3 polievkové lyžice medu
  • 2 lyžičky jedlej sódy
  • hladká múka podľa potreby
  • nasekané vlašské orechy

Suroviny na výrobu krému

  • plechovka sladeného kondenzovaného mlieka
  • 250g masla
  • 20dkg práškového cukru

Pracovný postup ako urobiť arménský medovník

100g masla rozpustíme na panvici alebo v kastróle a pridáme med. Hmotu spojíme a odstavíme z ohňa. Do misy rozklepneme vajcia, rozmiešame a pridáme jedlú sódu.

Vlejeme do panvice s rozohriatym maslom a medom a premiešame. Stále miešame, kým hmota nezhustne a nezosvetlie a pritom dávame pozor, aby sa nám nevytvorili hrudky zo zrazených vajec.

Hmotu necháme vychladnúť, ale aj po celú dobu chladnutia ju stále miešame. Ak sa aj napriek našej snahe hrudky vytvoria, musíme ich odstrániť pomocou sitka.

Potom pridáme hladkú múku podľa potreby. Cieľom je získať vláčne cesto, ktoré sa nebude lepiť na valček. Ak sme s jeho hustotou spokojní, rozdelíme si ich na štyri rovnaké diely, z ktorých budeme váľať veľmi tenké placky.

Cesto váľame priamo na papieri na pečenie, ktorý sme vystrihli do požadovaného tvaru a potreli rozpusteným maslom.

výborný medovníkTakto pripravené pláty prenesieme na plech a jeden po druhom upečieme v rúre vyhriatej na 250 ° C do sčervenania, tzn. približne 2 minúty. Upečené pláty necháme úplne vychladnúť.

Arménsky medovník – výroba krému

Na prípravu krému použijeme sladené kondenzované mlieko, ktoré varíme v neotvorenej, do vody úplne ponorenej plechovke na miernom ohni dve hodiny.

domáci medovníkExistuje už ale pohodlnejšie a rýchlejšie riešenie a tým je kúpa už skaramelizovaného mlieka. K dostaniu je vo všetkých obchodoch a jeho cena nie je oproti klasickému mlieku nijako závratne vysoká. Ak predpokladáme energiu spotrebovanú varením, potom je takmer rovnaká.

Úplne vychladnuté mlieko vlejeme do šľahacej misy, pridáme celé maslo izbovej teploty, 20 dkg práškového cukru a šľahačom vyšľaháme hustý krém.

Cukru môžeme dať prípadne aj menej, pretože už samotné karamelové mlieko je veľmi sladké. Hotový krém dáme na pár minút do mrazničky. Bude sa nám s ním lepšie pracovať.

Dokončenie arménskeho medovníka

Vychladnuté pláty cesta natierame krémom, pričom každú vrstvu husto posypeme mletými alebo najemno nasekanými vlašskými orechmi.

Torta má celkom štyri vrstvy, posledná z nich končí plátom ponatieraným krémom. Teraz tortu po stranách zrežeme a odrezané okraje rozdrvíme. Vzniknutú drť použijeme spoločne s mletými orechmi na posypanie poslednej vrstvy krému na hornej placke.

Hotovú tortu uchovávame v chladničke, kde nám – ak nesmieme túto božskú lahôdku skôr – vydrží až mesiac!

Dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button