Ako liečiť

Čo pomáha na žlčníkový záchvat? Príčiny a prevencia

žlčníkový záchvatProblémy so žlčníkom má počas svojho života značné percento populácie. Tento orgán, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti pečene, prispieva k tráveniu potravy. Práve zlé stravovacie návyky pritom môžu zapríčiniť stav, ktorý sa nazýva žlčníkový záchvat. Aké sú príčiny problémov so žlčníkom a čo pomáha na žlčníkový záchvat, to je predmetom nasledujúceho článku.

Príčiny žlčníkového záchvatu

Žlčníkové záchvaty sú vyvolávané najmä zlou stravou. U každého z nás ich pritom môže zapríčiniť úplne iná potravina.

K najčastejším potravinám, ktoré môžu stáť za žlčníkovým záchvatom, patria:

  • Vyprážané pokrmy – jedlá pripravované na oleji sú najčastejším spúšťačom žlčníkového záchvatu. Typicky môže problém nastať vo chvíli, keď už váš žlčník nie je úplne v poriadku a vy skonzumujete napríklad vyprážaný rezeň alebo syr.
  • potraviny, ktoré spôsobujú žlčníkový záchvatTučné jedlá – žlčník pomáha k tráveniu tukov. Ich zvýšené množstvo však môže vyvolať ťažkosti. Za záchvatom tak môžu stať napríklad skonzumované údeniny, mlieko s vysokým obsahom tuku, smotana, tučné syry a samozrejme aj mastné mäso.
  • Paradajky – prekvapivo môžu vyvolávať žlčníkový záchvat aj paradajky, a to najmä vtedy, ak ich zjete celé, teda vrátane jadierok.
  • Kakao a čokoláda – aj kakaové a čokoládové výrobky môžu byť príčinou žlčníkového záchvatu, a to nielen v „čistej“ forme, ale aj napríklad v podobe kakaových a čokoládových sušienok a pod.
  • Korenené jedlá – všeobecne sú na problémy so žlčníkom nevhodné korenené jedlá a potraviny, ktoré majú dráždivé účinky. Okrem korenia, chilli a ďalších ostrých potravín ku žlčníkovému záchvatu môže dopomôcť aj napríklad cibuľa alebo cesnak. Preto je treba byť pri konzumácii týchto potravín a pokrmov, ktoré ich obsahujú vo zvýšenom množstve, opatrný.
  • Ovocie s jadierkami – problémy so žlčníkom môže zapríčiniť dokonca aj ovocie, hlavne to, ktoré obsahuje drobné jadierka. Jedná sa napríklad o lesné ovocie ako černice alebo maliny.

Prevencia žlčníkové záchvatu

Na minimalizovanie rizika vzniku žlčníkového záchvatu je vhodné dodržiavať preventívne opatrenia.

Ide najmä o tieto:

  • Dostatočný prísun tekutín – je dôležité dodržiavať pravidelný pitný režim, teda denne vypiť minimálne dva litre vody. Zároveň by ste sa mali vyhnúť zvýšenej konzumácii alkoholu.
  • žlčníková dietaDiéta – pri prvých príznakoch problémov so žlčníkom je dobré upraviť jedálniček a zaradiť takzvanú žlčníkovú diétu. Vyhnite sa potravinám, ktoré môžu žlčníkový záchvat spôsobiť. Rozhodne je dobré odstrániť zo stravy pokrmy, ktoré majú vysoký obsah tuku, naopak sa odporúča do jedálnička zaradiť jedlá, ktoré sú bohaté na vlákninu.
  • Dostatok pohybu – nadváha telu neprospieva v mnohých ohľadoch. Jedným z preventívnych opatrení, ako sa vyhnúť žlčníkovému záchvatu, je pravidelný pohyb a cvičenie.
  • Prísun vitamínov – najmä pomáha zvýšený prísun vitamínu C. Ten môže prispieť k zníženiu rizika tvorby žlčových kameňov.

Ako sa prejavuje žlčníkový záchvat

ako sa prejavuje žlčníkový záchvatV prvých fázach sa problémy so žlčníkom prejavujú najmä pocitom plnosti. Dochádza k nadúvaniu brucha.

Môžete tiež pociťovať bolesť pod rebrami, ktorá často prechádza až do oblasti chrbta.

Niekedy sa tiež cítite tak, že budete každú chvíľu zvracať. Potraviny totiž nie sú spracovávané.

Prvá pomoc pri žlčníkovom záchvate

Na akútny žlčníkový záchvat ako prvá pomoc môže pomôcť nasledujúci trik. Na miesto pod rebrá umiestnite mokrý uterák, ktorý predtým namočíte do studenej vody. Táto pomoc je však nedostatočná. Ak je problém silnejšieho charakteru, prípadne sa žlčníkový záchvat vyskytuje opakovane, je úplne nevyhnutné navštíviť lekára.

Potom, čo problémy so žlčníkom vymiznú, je dobré aj naďalej dodržiavať diétu. Niekoľko dní by ste mali ideálne konzumovať len suché pečivo a piť horký čaj. Dôsledne dodržujte pravidelnosť stravy a vyhnite sa príliš tučným jedlám.

Pri opakovaných záchvatoch žlčníka rastie pravdepodobnosť, že bude potrebné vykonať operatívny zákrok, kedy dôjde k jeho odstráneniu. Operácia nie je extrémne zložitá a človeku sa pritom rýchlo uľaví.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button