Ako liečiť

Čo pomáha na bolesť päty?

čo pomáha na bolesť pätyPri chôdzi a ďalších fyzických aktivitách dochádza k nárazom chodidiel o zem. Najviac na to doplácajú päty. Tie majú za cieľ tieto nárazy čo najviac tlmiť. Niekedy sa ale stane, že vás náhle prepadne bolesť päty a vy pritom vôbec neviete, čo ju zapríčinilo. Odstránenie bolesti potom môže byť veľmi zložité, nezriedka kedy končí až u doktorov, ktorí musia vykonať chirurgický zákrok. Čo pomáha na „obyčajnú“ bolesť päty a čo ju vlastne spôsobuje? Aké sú hlavné príčiny a možnosti odstránenia bolesti päty?

Obsah článku:

  • Príčiny bolesti päty
  • Ako na bolesť päty

Príčiny bolesti päty

Bolesť sa môže prejaviť prakticky v akejkoľvek časti päty – na jej vnútornej, vonkajšej aj spodnej strane.

Najčastejšou príčinou bolesti päty je jej prílišné preťažovanie. Prejaví sa vo chvíli, keď napríklad dlhú dobu stojíte, prípadne vykonávate dlhšiu dobu nejakú náročnú fyzickú aktivitu. Nie náhodou bolesti piet trápia aktívnych športovcov – bežcov.

Príčinou bolesti päty je však pomerne často tiež nevhodná obuv. Môže ísť o obuv, ktorá je príliš malá, prípadne má tvrdú podrážku, ktorá tak nedostatočne tlmí nárazy pri chôdzi a behu.

bolesti pätyMenej častá, avšak o to zložitejšia na riešenie býva bolesť päty, ktorá je spôsobená nadváhou. Tí z vás, ktorí nepatria práve medzi štíhlych jedincov, môžu mať okrem iných problémov práve problémy s bolesťami päty, a to už od útleho veku.

Uvádza sa, že bolesti päty sa prejavujú asi od veku okolo 10 rokov, najviac však na to trpia ľudia v produktívnom veku, ktorí chodidlá namáhajú najviac.

Ak sa bolesť prejavuje v zadnej časti päty, môže byť spôsobená zápalom v tejto oblasti. Dochádza tu k vytvoreniu hlienu, ktorý následne onú bolesť zapríčiňuje.

Ako na bolesť päty?

Pri bolestiach päty sa odporúča niekoľko procedúr. Je ale nutné mať na pamäti, že trvalejšia bolesť môže mať vážne následky a preto je vhodné s ňou zájsť k doktorovi.

Medzi účinnú pomoc bolesti päty patrí:

Chladenie päty

Na boľavé miesto prikladajte ľadový obklad.

Výmena obuvi

Vzhľadom na to, že bolesť päty býva veľmi často spôsobená zlou obuvou, odporúčame vyskúšať iné topánky.

Využitie ortopedickej vložky

Aby päta nebola počas chôdze príliš zaťažovaná, prípadne sa nedostávala do neprirodzených polôh, je okrem vhodne zvolenej pevnej obuvi dobré si zabezpečiť špeciálne ortopedické vložky, prípadne iné podobné pomôcky (výstelky a pod.)

Protizápalové lieky

Ak je bolesť päty spôsobená zápalom, predpíše vám lekár protizápalové lieky, ktoré by problém mali v priebehu niekoľkých dní odstrániť. Tie sú niekedy aplikované vo forme injekcií, ktoré sú vpichované priamo do postihnutej oblasti.

Masáže

návšteva maséra a bolesť nôhNa bolesť päty pomáha aj obyčajná masáž postihnutých miest. Tú robte ideálne každý deň do tej doby, než bolesť odznie. Postačí jemné masírovanie celej päty, a to po dobu niekoľkých minút.

Návšteva fyzioterapeuta a maséra

Ak vám nepomáha masáž svojpomocne, prípadne neviete, ako na ňu, je vhodné si zájsť za odborníkom. Masér lepšie spozná, kde je problém a pomocou masáže ho dokáže účinne odstrániť.

Pomôcť môže tiež návšteva fyzioterapeuta, ktorý odhalí prípadnú príčinu, ktorá bude tkvieť napríklad v zlom držaní tela a teda aj veľkým namáhaním päty.

Operačný zákrok

Vo chvíli, keď bolesti päty neustupujú po dlhšiu dobu a spôsobujú vám skutočne veľké problémy, možno bude potrebný chirurgický zákrok. Operácia boľavej päty je ale až tým posledným krokom. Podstupujú ho hlavne profesionálni športovci, ktorí potrebujú byť čo najrýchlejšie vo forme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button