Záhrada

Ako pestovať hľuzovky?

Návod ako pestovať hľuzovky

ako pestovať hľuzovkyHľuzovky sú jedným z najobľúbenejších druhov húb na svete. Pestovanie hľuzoviek sa v poslednej dobe stáva čoraz populárnejšie, pretože mnohí ľudia si uvedomujú, že si ich môžu pestovať aj sami. Hľuzovky sa vyskytujú v lesoch a rastú na koreňoch stromov, najmä na duboch a iných listnatých stromoch.

Ako pestovať hľuzovky je otázka, ktorá sa často kladie. Pestovanie hľuzoviek vyžaduje veľa starostlivosti a požiadaviek, ale nie je to nemožné. Hostiteľskou rastlinou pre hľuzovky sú najčastejšie dub cezmínový, dub, lieska a dub kermes. Podnebie, kde sa hľuzovky najlepšie pestujú, sú výrazné zimy a letá bez nadmerných zrážok. Pozemok, kde sa hľuzovky pestujú, by mal mať veľkú drenáž a ak je to možné, mal by byť so svahom. pH by malo byť medzi 7,5 a 8,5.

Ak sa rozhodnete pestovať hľuzovky, môžete si byť istí, že budete mať výbornú úrodu. Hľuzovky sú veľmi odolné proti suchu a teplu a prežijú aj drsnejšie zaobchádzanie pestovateľa. Na ich koreňoch po naočkovaní môžu rásť hľuzovky. Pre hobby hľuzovkára, ktorý nemá veľa miesta ani času, je to ideálne riešenie.

Základné Informácie o Hľuzovkách

Hľuzovky sú hribovité huby, ktoré rastú v symbióze s koreňmi stromov. Sú to veľmi cenené huby v gastronómii kvôli svojmu výnimočnému chuťovému zážitku.

Pestovanie hľuzoviek sa stáva čoraz populárnejším, pretože ide o lukratívny biznis a zároveň aj o zaujímavú záľubu. V tejto časti sa dozviete viac o druhoch hľuzoviek a ich pestovaní.

Druhy Hľuzoviek

Existuje viac ako 60 druhov hľuzoviek, ktoré sa vyskytujú po celom svete. Medzi najznámejšie patria hľuzovka čierna, biele hľuzovky a zimná hľuzovka.

Hľuzovka Čierna

Hľuzovka čierna (Tuber melanosporum) je považovaná za jednu z najcennejších a najchutnejších húb na svete.

Rastie v stredomorskom podnebí a má tmavú kožu s charakteristickými bielymi žilkami. Jej chuť je výrazne aromatická a oriešková, čo ju robí ideálnou pre gurmánov.

Biele Hľuzovky

Biele hľuzovky (Tuber magnatum) sú považované za najcennejšie hľuzovky na svete. Rastú v pôde s vysokým obsahom vápnika a ich chuť je veľmi jemná a delikátna. Sú veľmi citlivé na teplotu a vlhkosť, preto ich pestovanie nie je jednoduché.

Zimná Hľuzovka

Zimná hľuzovka (Tuber brumale) je menšia a menej cenená ako hľuzovka čierna a biele hľuzovky. Rastie v pôde s nízkym obsahom vápnika a má tmavú kožu s bielymi žilkami. Jej chuť je výrazne aromatická a má silnú vôňu po zemiakoch.

Pestovanie Hľuzoviek

varenie s hľuzovkamiPestovanie hľuzoviek nie je jednoduché, pretože tieto huby sú veľmi náročné na podmienky prostredia.

Hľuzovky rastú v symbióze s koreňmi stromov, preto je potrebné pestovať ich na miestach, kde sú vhodné hostiteľské rastliny.

Okrem toho je potrebné mať na pamäti aj nasledujúce faktory:

 • Pôda: Pestovanie hľuzoviek je možné iba v pôde s vysokým obsahom vápnika. Pôda by mala byť dobre odvodnená a bohatá na živiny.
 • Podnebie: Hľuzovky potrebujú výrazné zimy a letá, bez nadmerných zrážok. Teplota by mala byť medzi 15-25°C.
 • Výsadba: Hľuzovky sa vysádzajú do pôdy, ktorá bola predtým ošetrená vápnikom a organickými hnojivami. Výsadba sa vykonáva v jeseni alebo na jar.
 • Starostlivosť: Hľuzovky potrebujú pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa zavlažovanie, hnojenie a

Proces Pestovania Hľuzoviek

Hľuzovky sú cenené huby, ktoré môže pestovať každý, kto má záujem. Pestovanie hľuzoviek vyžaduje veľa starostlivosti a požiadaviek.

V tejto časti sa dozviete, ako pestovať hľuzovky a aké sú požiadavky na pôdu, podnebie, naočkované a ošípané, starostlivosť a zber.

Pôda a Podnebie

Hľuzovky sa najlepšie pestujú na kyslej pôde s drenážou. Najčastejšie sú dub cezmínový, dub, lieska a dub kermes hostiteľskými rastlinami.

Podnebie by malo byť výrazné s chladnými zimami a horúcimi letami, bez nadmerných zrážok. pH by malo byť medzi 7 a 8.

Naočkované a Ošípané

Hľuzovky sú symbiotické huby a preto potrebujú hostiteľské rastliny, ktoré im poskytnú živiny. Naočkované semená alebo sadenice sú najlepšie na pestovanie hľuzoviek. Na pestovanie hľuzoviek sa používajú aj ošípané, ktoré prispievajú k vývoju húb.

Starostlivosť

Pestovanie hľuzoviek vyžaduje veľa starostlivosti. Hľuzovky potrebujú dostatok vody a živín na rast a vývoj. Hlavné starostlivosti zahŕňajú:

 • Udržiavanie pôdy vlhkou a s dobrým drenážom
 • Odstraňovanie buriny a iných konkurenčných rastlín
 • Pravidelné hnojenie a zalievanie
 • Kontrola škodcov a chorôb
 • Zabezpečenie dostatočného osvetlenia

Zber

Hľuzovky sú najlepšie zberané ručne, keď dosiahnu zrelú fázu. Hľuzovky sa zbierajú s opatrnosťou, aby sa nepoškodili, a potom sa ošetria, aby sa zabránilo rýchlemu rozkladu. Zozbierané hľuzovky sa môžu skladovať v chladničke alebo mrazničke.

Pestovanie hľuzoviek je náročné, ale s dostatočnou starostlivosťou a požiadavkami na pôdu, podnebie, naočkované a ošípané, starostlivosť a zber, môžete mať úspešné pestovanie hľuzoviek.

Rastlinné a Živočíšne Interakcie

Stromy a Korene

Hľuzovky sú rastliny, ktoré sú závislé na stromoch a ich koreňoch. Dub, buk a jeseň sú niektoré z najlepších stromov na pestovanie hľuzoviek. Hľuzovky sa totiž dokážu symbioticky spojiť s koreňmi týchto stromov a využívať ich živiny. Stromy na druhej strane získavajú prospešné látky od hľuzoviek, ktoré pomáhajú zlepšovať ich rast a zdravie.

Pri pestovaní hľuzoviek je dôležité zabezpečiť, aby boli stromy v dostatočnej vzdialenosti od seba. V prípade, že sú stromy prirastené k sebe, môže to viesť k prekrývaniu sa koreňov a následne k nedostatočnému prístupu hľuzoviek k živinám.

Zvieratá a Psy

Hľuzovky sú tiež závislé na zvieratách a psích pomocníkoch pri šírení svojich spór a tým aj pri množení. Zvieratá, ako napríklad divé prasce, kuny a veverice, majú silný zmysel pre vôňu a dokážu nájsť hľuzovky aj pod zemou. Tým pádom sa hľuzovky šíria aj do iných oblastí.

Psy sú tiež výbornými pomocníkmi pri hľadaní hľuzoviek. Niektoré plemena psov sú dokonca špeciálne vyškolené na hľadanie hľuzoviek. Je však dôležité, aby boli psy trénované správne a aby sa pri hľadaní hľuzoviek neponáhľali a nezničili pritom okolité rastliny.

Pri pestovaní hľuzoviek je dôležité zabezpečiť dostatočnú ochranu pred zvieratami, ktoré by mohli poškodiť hľuzovky alebo ich spóry. V prípade, že sa hľuzovky pestujú na otvorenom poli, je dobré zvážiť použitie zábran alebo iných ochranných opatrení.

Ekonomické Aspekty Pestovania Hľuzoviek

Investície a Výnos

Pestovanie hľuzoviek môže byť pre farmárov veľmi ziskové, ale zároveň aj veľmi nákladné. Ako každá investícia, aj pestovanie hľuzoviek vyžaduje určité finančné prostriedky, ktoré musia byť vynaložené na výsadbu, starostlivosť a zber.

Výnos z pestovania hľuzoviek sa môže pohybovať v rozmedzí niekoľkých tisíc eur za kilogram, čo z neho robí jednu z najdrahších plodín na svete. Výnos sa však môže líšiť v závislosti na druhu hľuzovky, kvalite a množstve získaných plodov.

Podľa skúseností farmárov sa dá očakávať, že prvý komerčný výnos sa získa v priebehu piatich rokov. Následne sa výnos môže zvyšovať až do desiatich rokov, kedy sa dosiahne maximálny potenciál plodín.

Predaj a Trh

Hľuzovky sú veľmi žiadané na celom svete a predaj môže byť veľmi ziskový. Najväčšie trhy pre hľuzovky sú v Európe a Ázii, kde sa hľuzovky používajú na prípravu rôznych luxusných jedál.

Predaj hľuzoviek však môže byť náročný a závisí od mnohých faktorov, ako je druh hľuzovky, kvalita, množstvo a trhové podmienky. Je dôležité mať dobré kontakty s odborníkmi na trhu a zákazníkmi, aby sa zabezpečil stabilný odbyt.

Celkové náklady na pestovanie hľuzoviek sa môžu pohybovať v rozmedzí niekoľkých tisíc eur za hektár, čo z neho robí veľmi drahú plodinu. Avšak, ak farmár ovláda správnu technológiu, môže získať veľký zisk z predaja hľuzoviek na trhu.

Kuchárske Využitie Hľuzoviek

Recepty s Hľuzovkami

Hľuzovky sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a vlákniny, a preto sa často používajú v kuchyni. Vôňa čerstvých hľuzoviek je jedinečná a môže byť využitá v mnohých receptoch. Tu je niekoľko receptov, ktoré využívajú hľuzovky:

Recept č. 1: Hľuzovkový krém

Tento krém je vynikajúcim spôsobom, ako využiť hľuzovky. Je to jednoduchý recept, ktorý môže byť prílohou k mnohým hlavným jedlám.

Potrebujeme:

 • 500 g hľuzoviek
 • 1 cibuľa
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 1 lyžica olivového oleja
 • 1 lyžica masla
 • 1 l zeleninového vývaru
 • soľ a korenie podľa chuti
 • smotana na dochutenie

Postup:

 1. Očistite a nakrájajte hľuzovky, cibuľu a cesnak.
 2. Na panvici rozohrejte olej a maslo a opečte na ňom hľuzovky, cibuľu a cesnak.
 3. Pridajte zeleninový vývar a nechajte variť asi 20 minút.
 4. Zmiešajte všetko dohladka a pridajte smotanu na dochutenie.

Recept č. 2: Hľuzovkové rizoto

Hľuzovky môžu byť tiež vynikajúcim prísadou do rizota. Tento recept je veľmi jednoduchý a chutný.

Potrebujeme:

 • 500 g hľuzoviek
 • 2 cibule
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 2 hrnčeky arborio ryže
 • 1 l zeleninového vývaru
 • 1 hrnček bieleho vína
 • 1 lyžica masla
 • 1 lyžica olivového oleja
 • soľ a korenie podľa chuti
 • parmezánový syr

Postup:

 1. Očistite a nakrájajte hľuzovky, cibuľu a cesnak.
 2. Na panvici rozohrejte olej a maslo a opečte na ňom hľuzovky, cibuľu a cesnak.
 3. Pridajte arborio ryžu a opekajte asi 2 minúty.
 4. Pridajte biele víno a nechajte vypariť.
 5. Pridajte zeleninový vývar a nechajte variť asi 20 minút.
 6. Pridajte soľ a korenie podľa chuti a posypte parmezánovým syrom.

Hľuzovky sú skvelým zdrojom bielkovín a vlákniny a môžu byť vynikajúcim prísadou do mnohých receptov. Použite čerstvé hľuzovky, aby ste získali najlepšiu chuť a vôňu.

Geografické Rozšírenie Hľuzoviek

Hľuzovky sú rozšírené po celom svete, ale najčastejšie sa vyskytujú v teplých oblastiach. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najznámejších miest, kde sa hľuzovky pestujú a rastú.

Hľuzovky v Taliansku

Taliansko je jednou z najväčších producentov hľuzoviek na svete. Najznámejšie miesto, kde sa hľuzovky pestujú, je v oblasti Piemontu. Hľuzovky v tejto oblasti sú známe svojou kvalitou a chuťou. Hľuzovky sa pestujú v dubových a iných listnatých lesoch a väčšina druhov sa darí vo vápnitej pôde s mierne zásaditou reakciou pôdneho roztoku.

Hľuzovky vo Francúzsku

Francúzsko je ďalšou krajinou, kde sa hľuzovky pestujú. Najznámejšie miesto, kde sa hľuzovky pestujú, je v oblasti Périgord. Hľuzovky v tejto oblasti sú známe svojou kvalitou a chuťou. Hľuzovky sa pestujú v dubových a iných listnatých lesoch a väčšina druhov sa darí vo vápnitej pôde s mierne zásaditou reakciou pôdneho roztoku.

Hľuzovky v Bielych Karpatoch

Bielych Karpatoch sú ďalším miestom, kde sa hľuzovky vyskytujú. Hľuzovky v tejto oblasti sú známe svojou kvalitou a chuťou. Hľuzovky sa pestujú v dubových a iných listnatých lesoch a väčšina druhov sa darí vo vápnitej pôde s mierne zásaditou reakciou pôdneho roztoku.

Celkovo, hľuzovky sú významnou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete. Ich pestovanie a zber sú často zdrojom príjmu pre mnoho ľudí v rôznych oblastiach. Hľuzovky sú odolné proti suchu a teplu, a preto sú ideálnym druhom rastlín pre pestovanie v teplých oblastiach.

Prečítajte si aj články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button