Záhrada

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

ako urýchliť dozrievanie paradajokV tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už chladné a prvé mrazíky môžu prísť veľmi skoro. Ak pestujete na záhradke alebo balkóne paradajky, iste vám na kríkoch zostáva ešte veľa nedozretých plodov. Bola by škoda o ne prísť, rastliny zničí už aj malý mrazík. Preto sledujte predpoveď počasia a pred príchodom prvých ranných mrazíkov skryte aj zelené plody paradajok. Čo s paradajkami urobiť, aby sčervenali, vám poradíme nižšie v článku.

Čo je potrebné ak chcete urýchliť dozrievanie paradajok:

  • kartónová škatuľa
  • zrelé jablko
  • zrelá paradajka
  • nedozreté paradajky

Ako zbierať paradajky?

zrelé paradajkyParadajky zberajte pokiaľ možno v celých strapcoch alebo aspoň so stopkou.

Takto zozbierané paradajky budú mať po dozretí výraznejšiu chuť aj arómu, aj keď sa samozrejme nevyrovnajú paradajkám dozretým na slniečku. Aj tak budú chutnejšie ako predávané supermarketové paradajky.

Odstráňte všetky poškodené plody a ponechajte len tie bez vád. Aj v malej praskline sa začnú množiť huby a plesne, ktoré by znehodnotili všetky plody.

Ako skladovať paradajky?

celá rastlina paradajkyParadajky poukladajte v jednej vrstve do kartónovej škatule spolu s jednou zrelou a pevnou paradajkou. Ešte lepšie je jablko. Z jablka sa uvoľňuje etylén, ktorý spôsobuje dozrievanie plodov.

Kartónovú škatuľu zakryte papierom a dajte na teplé miesto (napríklad hore na kuchynskú linku). Paradajky budú postupne dozrievať. Občas ich skontrolujte, aby sa nekazili.

Dozrievanie paradajok na rastline

Ďalší spôsob ako dosiahnuť dozrievanie paradajok je zrenie na celej rastline. Keď sú plody narastené a nezrejú, obmedzíme zálievku, paradajky potom rýchlejšie sčervenajú.

Ak hrozia mrazíky, vytrhneme celú rastlinu zo záhonu a koreňmi nahor ju zavesíme na tmavé chladnejšie miesto, napríklad na povalu alebo do pivnice.

Odstránime všetky poškodené listy alebo tie napadnuté plesňou. Paradajky takto dozreté majú najlepšiu chuť oproti tým paradajkám, ktoré nestihli dozrieť na slniečku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button