Záhrada

Ako na pestovanie konifery zo semien?

sadenice a pestovanie koniferyPestovanie konifery zo semien a ešte k tomu na balkóne alebo na záhrade? Prečo nie!? Stačia kvalitné semená a zodpovedajúca starostlivosť, to sú dve základné podmienky pre pestovanie ihličnanov. Ako na pestovanie konifery zo semien?

Čo potrebujete na pestovanie konifery:

  • semená ihličnanov
  • rašelinové kvetináčiky
  • výsevné substráty

ihličnanyIhličnany rastú pomerne rýchlo, a tak už za pár zím budete mať na záhrade exempláre, ktorými sa budete môcť pýšiť.

Iste vás tiež bude tešiť pocit, že ste si tieto stromy vlastnoručne vypestovali, ak použijete metódu pestovania zo semien.

Trpezlivosť a šikovnosť

Pestovanie konifery, teda ihličnanu je pomerne zdĺhavá záležitosť, a tak je potrebné sa obrniť dostatočnou mierou trpezlivosti.

Niekomu sa osvedčuje najviac zasadenie semienok priamo do hliny. Nezmení sa tak klíčivosť a navyše sa takmer eliminuje možnosť poškodenia veľmi jemného korienka pri presádzaní novej rastlinky.

Ako takmer ideálne sa javí zasadiť semienka priamo do rašelinových kvetináčov, ktoré môžete v špecializovaných obchodoch zakúpiť priamo pri nákupe semien. Tieto rašelinové kvetináčiky potom celé vložíte do väčších kvetináčov.

Jalovec

Napríklad jalovec môžeme s úspechom pestovať zo semien. Zrelé semená ihličnanu vysievame do studeného pareniska začiatkom jesene, semenáčiky presadíme na sadbový záhon a za jeden až dva roky na stále miesto.

Pestujeme samčie aj samičie jedince. Predmetom zberu a nákupu je u nás oficiálne plod čiže borievka.

Príprava semien

malý stromčekSemená skladované v suchu pred výsevom máčame 24-48 hodín v čistej vode, rašelinových výluhoch alebo stimulačných roztokoch (podľa návodu výrobcu).

Semená ihličnanov možno nechať napučať alebo predklíčiť vo vrstve mokrého piesku, ktorý častejšie prevrstvujeme, alebo len voľne rozložené a často kropené na parapete v skleníku.

Varovanie

Zvlášť v prípadoch, keď pomýšľame na vytvorenie živého plota a očakávame od živého plota vytvorenie jednoliateho tvaru, neodporúčame domáce pestovanie konifery zo semienok.

Tento spôsob je síce veľmi lacný, pomerne rýchly a výnosný, ale potomstvo získané výsevom nie je vyrovnané.

Rozdiely v raste sa často prejavia až po niekoľkých rokoch, keď sú niektoré rastliny široké, iné riedke, niektoré bujné a ďalšie zase neduživé. Náprava v súvislom poraste je potom veľmi obtiažna a nákladná.

Vyskúšajte si vypestovať aj tieto rastlinky:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button