ZáhradaDomácnosť

Ako si poradiť s mravcami?

boj s mravcamiMravce sú tvory, ktorí dokážu komplikovať nielen život v domácnosti, ale aj na záhradke. V domácnosti si robia cestičky a púšťajú sa s chuťou do našich potravín. Na záhradke sa niekedy neváhajú pustiť do jahôd, ktoré sme zasadili, alebo si v jej sadeničkách dokonca urobia mravenisko. To už väčšinou záhradkárom dôjde trpezlivosť a zahubia radšej aj rastlinku, hlavne aby zničil tie neposlušné tvory. Možno len stačí vedieť ako na ne. Zozbierala som rady od známych a blízkych, čím v boji s mravcami vyhráte, bez toho aby sme ich museli zabíjať.

Prevencia pred mravcami

Kvetináče za oknom bývajú prvým terčom mravcov. Nie je pre nich problém sa v ňom usídliť a vyrážať na lov k vám do domácnosti, keď necháte pootvorené okno.

otrava na mravcePrevencia je nutná: nenechávajte otvorené sladké šťavy alebo marmelády, vhodné nie sú papierové obaly, ktoré mravce môžu prehrýzť, všetky potraviny radšej uchovávajte v uzatvárateľných dózach, sklenených nádobách alebo igelitových vreckách.

Ďalším opatrením môže byť nasypanie do kvetináčov to, čo nemajú mravce radi.

Potom máte oveľa väčšiu šancu, že sa radšej zabývajú niekde inde.

Do záhonov prášok do pečiva

Ak sa vám podarilo nechať mravce za oknami domu, zostáva pozrieť sa na to, čo vám robia na záhradke. Ak sa vám mravce usídľujú na záhonoch, je čas zasiahnuť.

Neznášajú prášok do pečiva, a tak stačí posypať rastlinku týmto zázrakom a mravce to vzdajú a utečú. Prášok do pečiva má oproti iným prostriedkom tú výhodu, že neohrozí rastliny na záhone.

Odradiť mravce  je lepšie ako ich zabíjať

zatočiť s mravcamiTakýchto „strašiakov“ pre mravce sa odporúča hneď niekoľko: škorica, majorán, bazalka, mäta, pálivá paprika, čierne korenie, klinčeky.

Iní používajú zubnú pastu, ktorou možno natrieť rámy okien, kadiaľ mravce prichádzajú, alebo zatarasiť pastou ich cestičky. Ďalšie odporúčajú octovú vodu, ktorá vraj mravcom tiež vadí.

Aj keby ste ich chceli len zabiť, sú v oveľa väčšej presile a boj s mravcami je vopred prehratý.

Tipy ako si poradiť s mravcami

Nie je ideálne používať chemické prípravky proti mravcom, hoci ich existuje veľa. Nikdy si nemôžete byť istí, aké jedy v nich sú a či nepoškodia vašu pôdu, nezabije rastlinky alebo nebude mať iné dôsledky na vašu domácnosť alebo záhradu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button