Úvod / Zdravie a krása / Ako a kedy užívať horčík a príznaky jeho nedostatku

Ako a kedy užívať horčík a príznaky jeho nedostatku

horčík tabletkyTrápia vás časté kŕče? Potom môžete mať nedostatok horčíka. Horčík je pre fungovanie organizmu nenahraditeľný, preto je dôležité udržať si jeho dostatočný príjem a ak ho máte nedostatok, je nutné ho doplniť. Ako a kedy horčík užívať?

Horčík a jeho účinky na organizmus


Horčík je jeden z najdôležitejších prvkov v tele. Aktivuje v našom tele vyše 300 procesov. Podieľa sa na metabolizme sacharidov a bielkovín, ale aj vápnika a draslíka. Je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému a svalov. Udržuje zdravé zuby a kosti. Chráni pred vznikom obličkových a žlčových kameňov. Pomáha pri bolestivom svalovom napätí, má protikŕčový účinok. Pôsobí proti stresu, zlepšuje precitlivenosť na alergény, je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému. Reguluje srdcovú činnosť a proces zrážanlivosti krvi, reguluje hladinu cholesterolu a funkciu štítnej žľazy.

Nedostatok horčíka

kedy užívať horčíkPrvými príznakmi nedostatku horčíka bývajú nočné kŕče v lýtku alebo zášklby očného viečka. Postupne sa pridáva podráždenosť, náladovosť, problémy so sústredením, divoké sny, zvýšená únava, bolesti hlavy a migrény, mravčenie v nohách a rukách, lámavé nechty a padajúce vlasy. Môže sa objaviť zrýchlený tep, vysoký krvný tlak, poruchy srdcového rytmu, sťažené dýchanie.

Dlhodobý nedostatok má vplyv na zlý rast a vývoj kostí, zvyšuje riziko osteoporózy a vzniku žalúdočných vredov. Nedostatok horčíka v tehotenstve môže spôsobiť vrodené chyby plodu.

Nadbytok horčíka

Ak prijímate horčík iba zo stravy, nemôže k predávkovaniu dôjsť, pretože sa prebytočné množstvo horčíka vylúči obličkami. Ak je nadbytok spôsobený napríklad liekmi, vyvolá zvýšenú peristaltiku čriev a hnačku. Nadbytok horčíka môže tiež spôsobiť nevoľnosť, svalovú slabosť, ospalosť a závraty.

Zvýšená spotreba horčíka

Diabetici, športovci a ľudia, ktorí pijú nadmerné množstvo alkoholu majú zvýšenú spotrebu horčíka. Vyššiu spotrebu majú tiež tehotné ženy, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, chorí ľudia a ľudia, ktorí sú v strese alebo trpia depresiami.

Ako doplniť horčík?

Ak máte nedostatok horčíka, je dôležité ho doplniť.

Potraviny s obsahom horčíka

prírodný horčíkNáš jedálniček je na horčík pomerne chudobný. Jednotlivé potraviny navyše väčšinou obsahujú menšie množstvo než sa udáva v tabuľkách. To je spôsobené používaním umelých hnojív, ktoré zabraňujú rastlinám vstrebávať horčík z pôdy.

Prirodzeným zdrojom horčíka je artičok alebo banán. Ďalšie sú čučoriedky, broskyne, ananás, datle, grapefruit, hrozno, brokolica, cibuľa, šošovica, fazuľa, hlávkový šalát, hrach, mandle, orechy, celozrnné pečivo, ovsené vločky, tvrdé syry, zemiaky, celozrnná ryža, pohánka, sója, bulgur, otruby, zubáč, tuniak, čokoláda alebo kakao.

Odporúčaná denná dávka horčíka


Pre horčík platí, že odporúčaná denná dávka je pre mužov 350mg a pre ženy 300mg, pre tehotné a dojčiace ženy 450mg horčíka.

Aby bol horčík dobre vstrebávaný, musí byť zabezpečený dostatok vápnika. Platí, že medzi horčíkom a vápnikom musí byť zachovaný pomer 1: 2. Preto sa často predávajú doplnky výživy ktoré majú v sebe tento pomer horčíka a vápnika zachovaný.

O užívaní akéhokoľvek lieku sa poraďte s lekárom alebo aspoň lekárnikom. S lekárom konzultujte užívanie horčíka vždy, keď trpíte chronickým ochorením srdca, obličiek alebo Parkinsonovou chorobou.

Akonáhle sa hladina horčíka v tele dostane do normálu, ustanú aj vaše ťažkosti spojené s jeho nedostatkom. Tablety horčíka sa dajú kúpiť už od 3€.

Ako a kedy užívať horčík a príznaky jeho nedostatku
4.7 (93.33%) 42 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako pribrať na váhe

Ako pribrať na váhe?

Ako pribrať na váhe? Väčšina z nás skôr rieši problém, ako zhodiť nejaké to kilo, …

Jeden komentár

  1. Dobry den, aky je Vas nazor na horcik v sumivych tabletach-je podla vas rovnako kvalitnou alternativou ako klasicke tabletky? Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *