Úvod / Záhrada / Ako vybrať správny druh trávy pre váš trávnik?

Ako vybrať správny druh trávy pre váš trávnik?

správny druh trávy pre trávnikPri zvažovaní, aký trávnik sa do vašej záhrady hodí najlepšie, nezabudnite na funkcie, na ktoré má trávnik slúžiť, ale aj na to, ako celkovo zapadne vami zvolený trávnik do celkového štýlu záhrady. Niektorí preferujú okrasné trávniky, iní zase skôr praktické úžitkové. Zvážte, nakoľko sa o neho chcete starať, na čo bude v záhrade slúžiť a či je odolný proti zašľapávaniu. Závisí tiež na teplotných podmienkach, ktoré vaša záhrada poskytuje. Aké typy trávnika máte na výber a ako vybrať správny druh trávy pre váš trávnik?

Vysoko kvalitný trávnik


Takýto trávnik je určený väčšinou na ozdobu, mal by byť odolný voči zašľapávaniu. Trávne druhy, ktoré použijete, by mali vytvárať intenzívnu a jednoliatu farbu. Pre takéto trávniky v chladných podmienkach použite trávnu zmes jemno listých psinčekov a kostravy. V teplých podmienkach vyberajte skôr medzi trávnatými druhy „troskutu prstnatého“, alebo typu „zoysia“, ktoré dobre znášajú teplo aj chlad a navyše pomaly rastú.

Úžitkový trávnik


U týchto trávnikov je dôležitá najmä ich praktická funkcia. Majú slúžiť deťom na hranie, alebo na organizovanie záhradných slávností, či na grilovanie. Ich najdôležitejšími vlastnosťami preto sú odolnosť voči zošliapaniu a relatívne atraktívny vzhľad. Už ale nemôžete očakávať dokonalú intenzívnu textúru a ďalšie vlastnosti.

V chladnejších oblastiach sa taká trávna zmes môže skladať z „mätonohu vytrvalého“, „kostravy červenej“, „lipnice lúčnej a psinečku“. Naopak, v teplejších oblastiach je vhodnejšia zmes troskutu, tráv ako Paspalum notatum, Axonopus a ďalšie. Tieto trávy sú veľmi praktické, pretože nevyžadujú tak časté kosenie a nie sú náročné na údržbu.

Trávnik pre hry a šport

trávnik na športTrávniky určené pre športové alebo iné hry potrebujete mať obzvlášť odolné voči zašľapávaniu, často sú tiež veľmi nízko zostrihávané. Pre takéto účely sa v chladnejších podmienkach hodí napríklad zmes psinečku a kostravy. Pre niektoré druhy športov (golf, kroket) je možné použiť zmesi pre vysoko kvalitný trávnik. V teplejších podmienkach použite radšej troskuty, niektoré ich druhy sú proti zašľapávaniu veľmi odolné.

Pozrite sa aj na články:

Lúka

bohato kvitnúca prirodzene vyzerajúca lúkaAk nemáte záujem o holý trávnik, ale o bohato kvitnúcu a prirodzene vyzerajúce lúku, používajte najmä tie rastliny, ktoré v blízkosti vašej záhrady rastú prirodzene.

Zmes semien pre kvitnúce lúku často zahŕňa pomaly rastúce trávy a rozmanité druhy kvetov.

Závisí samozrejme aj na podmienkach, ktoré vaša záhrada poskytuje. Iné rastliny je treba zasadiť do močiarnej oblasti, iné do suchej oblasti.

Špeciálne trávniky


Niektoré záhrady môžu ležať v oblastiach, ktoré sú veľmi problematické pre rast kvalitného trávnika. K takýmto účelom sú priamo vytvorené trávne zmesi, ktoré sú odolnejšie a nenáročné. Problematickými podmienkami myslím hlavne extrémne mokré alebo suché plochy, zatienené plochy budovou a pod.

Na vlhkých zatienených plochách skúste napríklad lipnicu hájnu s lipnicou všeobecnou. Žiadnu z nich ale príliš nízko nekoste. Pre suché plochy použite skôr trávy ako je žitňák smithov alebo žitňák hrebenitý, ktoré vytvárajú trávnik strednej a nižšej kvality.

Tip

Každým rokom sa zušľachťujú nové a nové typy trávnikov. Informujte sa o nových trávnych kultúrach a nechajte si poradiť, aká tráva sa pre vašu záhradu hodí najlepšie.

Ako vybrať správny druh trávy pre váš trávnik?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako mulčovať

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

Na okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *