Úvod / Záhrada / Ako vybrať rastliny na živý plot?

Ako vybrať rastliny na živý plot?

ako vybrať rastliny na živý plotMnohí majitelia záhrad v súčasnosti uprednostňujú výsadbu živých plotov. Druh dreviny vyberáme podľa účelu, na ktorý má slúžiť. Ak iba oddeľujeme niektoré časti záhrady od seba, zvolíme rastliny nižšieho vzrastu, naopak do plotov oddeľujúcich našu záhradu od susedov zvolíme rastliny s hustejším vzrastom. Ako vybrať rastliny na živý plot?

Rastliny na živý plot


Rastliny do živého plotu by mali byť od seba vzdialené 40 až 50 centimetrov. Pri dopestovaní v záhone je optimálna vzdialenosť zhruba 20 centimetrov.

ako strihať živé ploty správneNajčastejšie sa stretneme so sadenicami vysokými 10 až 40 centimetrov. Urastenejšie rastliny sú samozrejme oveľa odolnejšie a skôr sa u nich dočkáme požadovanej výšky a hustoty plotu.

Kedy začať živý plot strihať

Živý plot začíname strihať až vo chvíli, keď dorastie do požadovanej výšky (napríklad 2 metre). Potom rastlinám zostrihávame každý rok najlepšie na jar vrcholy, ale aj boky.

Dôležitý je správny rez živého plotu. Ten docielime tak, že si napneme pozdĺž živého plota špagát vo výške vedenia rezu. Rez vykonávame podľa veľkosti plotu buď ručnými nožnicami na živý plot alebo motorovým či elektrickým nožnicami na živý plot. K dokončovacím prácam využívame ručné nožnice.

Na jar sa vysádzajú ihličnaté živé ploty a na jeseň len listnaté


Vzdialenosť medzi rastlinami stanovíme podľa toho, ako rýchlo daný kultivar rastie a podľa veľkosti rastliny v čase nákupu.

tuje v kvetináčiPredovšetkým ihličnany sú v našich obchodoch k dostaniu v črepníkoch alebo s koreňovým balom – tis alebo tuja.

Tiež listnaté kríky ako vavrínovec alebo rododendron kúpime zvyčajne v kvetináčoch.

Mnohé listnaté dreviny sú zvyčajne ponúkané voľnokorenné (tj. bez obalu a bez hliny).  Sú lacnejšie, ale je u nich vyššie riziko, že sa neujmú.

Najčastejšie sa využíva na živé ploty tuja, javor poľný, vtáčí zob, hrab, pajazmín a smreky

Živý plot je možné samozrejme vysadiť aj z kríkov kvitnúcich rastlín ako napríklad zlatovka alebo drieň, tavoľník, kalina.

strihanie živých plotov okolo domuSamozrejme, ak nám postačí nižší živý plot, môžeme využiť napríklad aj ľubovník bodkovaný. Ak nám nevadí redší živý plot, môžeme využiť aj zakrpatené jablone, ktoré budeme pravidelne zastrihávať a vyväzovať k oporám. A aj krušpán je vhodným do živého plota.

Aby sa listnaté živé ploty stali naozaj ozdobou vašej záhrady a vytvorili kompaktný celok dobre zapojený do priestoru, musia vytvárať súvislú olistenú plochu. Docielime to správnym výberom vhodných rastlín, vytvorením vhodných podmienok rastu, správnou výsadbou, vhodne zvolenou technikou úpravy najmä strihania.

Tipy

Ďalšie vhodné rastliny do živých plotov: buk obyčajný, tavoľník, meruzalka, čremcha, buk lesný, višňa turecká.

Ihličnany: cypruštek, tis, tuja, smrek obyčajný, smrekovec európsky, jedľovec kanadský, smrek omorikový.

Upozornenie


V zime je potrebné u vždyzelených živých plotoch oklepávať sneh. Sú hustejšie, sneh z nich samovoľne horšie opadáva a ľahko môže dôjsť k ich polámaniu.

Ako vybrať rastliny na živý plot?
5 (100%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako mulčovať

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

Na okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale …

Jeden komentár

  1. Tiež mám rada vždyzelené živé ploty a sama mám doma živý plot z cezmíny.
    Moje najoblúbenejšie živé ploty sú také, ktoré na jar menia farbu – listy alebo kvety,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *