Ako na kŕče v nohách?

Prečo kŕče vznikajú a ako ich vyliečiť?

ako na kŕčeKŕče postihnú počas života snáď každého z nás. Ide o stav, keď sa veľmi silno a nečakane stiahne svalstvo. Počas kŕča môžete pocítiť bolesť, zhorší sa možnosť pohybu a ovládania svalov. Stav z pravidla behom pár sekúnd zmizne. Ako na kŕče v nohách? 

V článku sa dozviete:

  • Príčiny vzniku kŕčov
  • Ako riešiť problémy s kŕčmi
  • Prevencia

Príčiny vzniku kŕčov

ako rýchlo vyliečiť prechladnutieKŕče vznikajú z mnohých dôvodov. Najčastejšie trápia ľudí vo chvíli, kedy prechladli. Svaly sa tak sťahujú aj v noci, keď ste zle prikrytý. Ďalšími faktormi sú ochorenia, ktoré sa týkajú ciev a nervov. Vplyv má aj nedostatočný prísun tekutín. Kŕče v nohách a v ďalších partiách sa objavujú aj preto, že vaše telo nemá dostatok vitamínov či minerálov.

Kŕče ako dôsledok ochorenia

Kŕče sa často vyskytujú vo chvíli, keď dôjde k upchatiu žíl, teda počas stavu, ktorý sa odborne nazýva trombóza. Ďalej sa svalové sťahy vyskytujú aj vo chvíli, keď trpíte na takzvané kŕčové žily. Tie sú spôsobované častým a dlhým sedením a mnohými ďalšími faktormi.

Nedostatok minerálov

Vznik kŕčov v nohách je vyvolaný najmä nedostatkom horčíka. Preto je potrebné ho neustále dopĺňať, či už vo forme potravín a tekutín, alebo vo forme liekov a tabliet. Za problémami s kŕčmi môže stáť aj nedostatok vápnika.


Nedostatok vitamínov

nedostatok vitamínovKŕče v nohách vznikajú predovšetkým v dôsledku toho, že v tele máte príliš malé množstvo vitamínu E, prípadne tiež vitamínu B.

Jeho nízka hodnota pritom býva spôsobená predovšetkým nadmernou konzumáciou alkoholu, ďalej tiež zvýšenou psychickou záťažou a v neposlednom rade aj konzumáciou jedál, ktoré obsahujú jednoduché cukry.

Ako riešiť problémy s kŕčmi?

Rýchla pomoc

kŕče v nohách prvá pomocPokiaľ sa jedná o chvíľkový stav, nie je potrebné si s kŕčmi príliš lámať hlavu. V prípade kŕčov v nohách sa odporúčajú tieto metódy:

  • Postihnutý sval sa snažte pretiahnuť a napnúť, kŕč po chvíli sám odznie
  • Miesto, kde vznikol kŕč masírujte do tej doby, než ustane
  • Dajte si teplý kúpeľ. Teplo napomáha k rýchlemu zbaveniu sa ťažkostí

Riešenie trvalejších problémov

vápnik a horčík
Vápnik a horčík

Ak vás kŕče v nohách trápia často, bude potrebné telu dodať hlavne potrebné vitamíny a minerály, ktoré môžu za ich vznikom stáť. Jedná sa najmä o prísun horčíka, železa, vitamínov E a B a tiež kyseliny listovej.

Ak vášmu telu chýba vápnik, je vhodné do jedálnička zaradiť viac mlieka a mliečnych produktov. (Mlieko je pre nás zdravé alebo nie?) Veľmi dobrý riešením ako sa zbaviť kŕčov je kúpiť si tablety s obsahom vápnika, ktoré už po veľmi krátkej dobe, dokážu organizmus vrátiť do normálneho stavu a zabrániť vzniku ďalších kŕčov. Rovnako tak sa dajú zakúpiť aj tablety s horčíkom a vápnikom spolu.

Prevencia

Dôležitá je prevencia. Riziko vzniku kŕčov minimalizujete okrem iného tým, že bude pravidelne cvičiť. To znamená, že nohy budú v pohybe. Odporúčajú sa napríklad tieto športy – plávanie, jogging alebo aj dlhšie prechádzky.

Ak vás kŕče v nohách obťažujú pomerne často a ste fajčiari, potom práve fajčenie môže byť jednou z príčin týchto ťažkostí. Preto odporúčam prestať fajčiť (Ako prestať fajčiť?), prípadne tento zlozvyk aspoň obmedziť. To isté platí aj v prípade konzumácie alkoholických nápojov.

Ako náhle sú problémy s kŕčmi dlhodobejšieho charakteru, je nutné zájsť k lekárovi. Ten diagnostikuje, čo za kŕče v nohách skutočne spôsobuje a pomôže vám problém vyriešiť.

Problémy s kŕčmi väčšinou spôsobuje nedostatok vápnika.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Jeden komentár

  1. na krce v nohách zaberaju lopuchove zabaly, natrhat lopuch dat si na nohy a obalit obväzom hlavne cez noc aby posobil takisto cez den je dobry priessnitz gel

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.