Ako liečiť

Ako na kŕče v nohách?

Prečo kŕče vznikajú a ako ich vyliečiť?

ako na kŕčeKŕče postihnú počas života snáď každého z nás. Ide o stav, keď sa veľmi silno a nečakane stiahne svalstvo. Počas kŕča môžete pocítiť bolesť, zhorší sa možnosť pohybu a ovládania svalov. Stav z pravidla behom pár sekúnd zmizne. Ako na kŕče v nohách? 

V článku sa dozviete:

  • Príčiny vzniku kŕčov
  • Ako riešiť problémy s kŕčmi
  • Prevencia

Príčiny vzniku kŕčov

ako rýchlo vyliečiť prechladnutieKŕče vznikajú z mnohých dôvodov. Najčastejšie trápia ľudí vo chvíli, kedy prechladli. Svaly sa tak sťahujú aj v noci, keď ste zle prikrytý.

Ďalšími faktormi sú ochorenia, ktoré sa týkajú ciev a nervov. Vplyv má aj nedostatočný prísun tekutín.

Kŕče v nohách a v ďalších partiách sa objavujú aj preto, že vaše telo nemá dostatok vitamínov či minerálov.

Kŕče ako dôsledok ochorenia

Kŕče sa často vyskytujú vo chvíli, keď dôjde k upchatiu žíl, teda počas stavu, ktorý sa odborne nazýva trombóza.

Ďalej sa svalové sťahy vyskytujú aj vo chvíli, keď trpíte na takzvané kŕčové žily. Tie sú spôsobované častým a dlhým sedením a mnohými ďalšími faktormi.

Nedostatok minerálov

Vznik kŕčov v nohách je vyvolaný najmä nedostatkom horčíka. Preto je potrebné ho neustále dopĺňať, či už vo forme potravín a tekutín, alebo vo forme liekov a tabliet.

Za problémami s kŕčmi môže stáť aj nedostatok vápnika.

Nedostatok vitamínov

nedostatok vitamínovKŕče v nohách vznikajú predovšetkým v dôsledku toho, že v tele máte príliš malé množstvo vitamínu E, prípadne tiež vitamínu B.

Jeho nízka hodnota pritom býva spôsobená predovšetkým nadmernou konzumáciou alkoholu, ďalej tiež zvýšenou psychickou záťažou a v neposlednom rade aj konzumáciou jedál, ktoré obsahujú jednoduché cukry.

Ako riešiť problémy s kŕčmi?

Rýchla pomoc proti kŕčom

kŕče v nohách prvá pomocPokiaľ sa jedná o chvíľkový stav, nie je potrebné si s kŕčmi príliš lámať hlavu.

V prípade kŕčov v nohách sa odporúčajú tieto metódy:

  • Postihnutý sval sa snažte pretiahnuť a napnúť, kŕč po chvíli sám odznie
  • Miesto, kde vznikol kŕč masírujte do tej doby, než ustane
  • Dajte si teplý kúpeľ. Teplo napomáha k rýchlemu zbaveniu sa ťažkostí

Riešenie trvalejších problémov

vápnik a horčík
Vápnik a horčík

Ak vás kŕče v nohách trápia často, bude potrebné telu dodať hlavne potrebné vitamíny a minerály, ktoré môžu za ich vznikom stáť. Jedná sa najmä o prísun horčíka, železa, vitamínov E a B a tiež kyseliny listovej.

Ak vášmu telu chýba vápnik, je vhodné do jedálnička zaradiť viac mlieka a mliečnych produktov. (Mlieko je pre nás zdravé alebo nie?)

Veľmi dobrý riešením ako sa zbaviť kŕčov je kúpiť si tablety s obsahom vápnika, ktoré už po veľmi krátkej dobe, dokážu organizmus vrátiť do normálneho stavu a zabrániť vzniku ďalších kŕčov. Rovnako tak sa dajú zakúpiť aj tablety s horčíkom a vápnikom spolu.

Prevencia kŕčov

Dôležitá je prevencia. Riziko vzniku kŕčov minimalizujete okrem iného tým, že bude pravidelne cvičiť. To znamená, že nohy budú v pohybe. Odporúčajú sa napríklad tieto športy – plávanie, jogging alebo aj dlhšie prechádzky.

Ak vás kŕče v nohách obťažujú pomerne často a ste fajčiari, potom práve fajčenie môže byť jednou z príčin týchto ťažkostí. Preto odporúčam prestať fajčiť (Ako prestať fajčiť?), prípadne tento zlozvyk aspoň obmedziť. To isté platí aj v prípade konzumácie alkoholických nápojov.

Ako náhle sú problémy s kŕčmi dlhodobejšieho charakteru, je nutné zájsť k lekárovi. Ten diagnostikuje, čo za kŕče v nohách skutočne spôsobuje a pomôže vám problém vyriešiť.

Problémy s kŕčmi väčšinou spôsobuje nedostatok vápnika.

Podobné články

1 komentár

  1. na krce v nohách zaberaju lopuchove zabaly, natrhat lopuch dat si na nohy a obalit obväzom hlavne cez noc aby posobil takisto cez den je dobry priessnitz gel

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button