Záhrada

Ako pripraviť záhradu na jar?

záhrada po zimeVonku začína byť pekne a slniečko nás láka na záhradu. Veď je tam po zime veľa práce. Po zime sa všetko začína prebúdzať a záhrada potrebuje našu starostlivosť. Ako pripraviť záhradu na jar?

Škody v záhrade po zime

Najprv prejdite záhradu a zistite škody. Ťažký sneh a mráz mohol poškodiť chodníky, terasy, schody alebo okrasné nádoby a kvetináče. Skontrolujte záhradný nábytok.

Podľa teplôt môžete začať postupne odkrývať zimné prikrývky.

Vysádzanie nových stromov a kríkov

vysádzanie na jarNa začiatku jari je čas vysádzania nových stromov a kríkov. Ako prvé sa vysádzajú ovocné stromy, neskôr okrasné opadavé stromy a kríky a ako posledné potom brezy a ihličnany.

Vysaďte si tiež nový živý plot. Vhodná doba je aj pre maliny, ktoré po vysadení zrežte.

Ovocné stromy

Poprerezávajte ovocné stromyodstráňte poškodené konáre a prerežte korunu. Podľa typu pôdy je vhodné ovocné stromy raz za 2-3 roky pohnojiť.

Ak majú stromy rany spôsobené mrazom, ošetrite ich stromovým balzamom, latexom alebo štepárskym voskom.

Ruže a trvalky

Ak je teplejšie, odkryte ruže, odstráňte poškodené konáre a staré listy. Zostrihajte okrasné trávy aj trvalky niekoľko centimetrov nad zemou. Dajte pozor, aby ste neustrihli aj nové výhonky. Zostrihajte tiež vresy a vresovce.

Trávnik

Keď trávnik trochu preschne, pohrabte zvyšky lístia a pokoste ho na väčšiu dĺžku. Potom prichádza na rad vertikulácia.

Špeciálnym nástrojom so zvislými nožmi prerežte trsy a odstráňte splstnatenú trávu a machy. Teraz môžete trávu na prázdnych miestach dosiať a trávnik pohnojiť.

Záhony

oprava záhonovZáhony pre zeleninu treba nakypriť a pohnojiť. Až vyschnú, zrýľujte ich, zbavte burín, pohnojte a uhrabte.

Budete ich mať pripravené na teplejšie počasie pre vysádzanie zeleniny.

Predpestujte si sadeničky

Predpestujte si doma do téglikov zeleninu a bylinky, aby ste ich mali prichystané na vysadenie do záhona. Hrášok alebo reďkovky môžete vysiať priamo do záhona a prikryť ich fóliou alebo netkanou textíliou, aby boli chránené pred možnými nočnými mrazíkmi.

Kým toto všetko urobíte a prichystáte, bude tu jar a s ňou ďalšie práce. Práca na záhrade totiž nikdy nekončí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button