Ako pripraviť záhradu na jar?

záhrada po zimeVonku začína byť pekne a slniečko nás láka na záhradu. Veď je tam po zime veľa práce. Po zime sa všetko začína prebúdzať a záhrada potrebuje našu starostlivosť. Ako pripraviť záhradu na jar?


Škody v záhrade po zime

Najprv prejdite záhradu a zistite škody. Ťažký sneh a mráz mohol poškodiť chodníky, terasy, schody alebo okrasné nádoby a kvetináče. Skontrolujte záhradný nábytok. Podľa teplôt môžete začať postupne odkrývať zimné prikrývky.

Vysádzanie nových stromov a kríkov

vysádzanie na jarNa začiatku jari je čas vysádzania nových stromov a kríkov. Ako prvé sa vysádzajú ovocné stromy, neskôr okrasné opadavé stromy a kríky a ako posledné potom brezy a ihličnany. Vysaďte si tiež nový živý plot. Vhodná doba je aj pre maliny, ktoré po vysadení zrežte.


Ovocné stromy

Poprerezávajte ovocné stromyodstráňte poškodené konáre a prerežte korunu. Podľa typu pôdy je vhodné ovocné stromy raz za 2-3 roky pohnojiť. Ak majú stromy rany spôsobené mrazom, ošetrite ich stromovým balzamom, latexom alebo štepárskym voskom.

Ruže a trvalky

Ak je teplejšie, odkryte ruže, odstráňte poškodené konáre a staré listy. Zostrihajte okrasné trávy aj trvalky niekoľko centimetrov nad zemou. Dajte pozor, aby ste neustrihli aj nové výhonky. Zostrihajte tiež vresy a vresovce.

Trávnik

Keď trávnik trochu preschne, pohrabte zvyšky lístia a pokoste ho na väčšiu dĺžku. Potom prichádza na rad vertikulácia. Špeciálnym nástrojom so zvislými nožmi prerežte trsy a odstráňte splstnatenú trávu a machy. Teraz môžete trávu na prázdnych miestach dosiať a trávnik pohnojiť.

Záhony

oprava záhonovZáhony pre zeleninu treba nakypriť a pohnojiť. Až vyschnú, zrýľujte ich, zbavte burín, pohnojte a uhrabte. Budete ich mať pripravené na teplejšie počasie pre vysádzanie zeleniny.

Predpestujte si sadeničky

Predpestujte si doma do téglikov zeleninu a bylinky, aby ste ich mali prichystané na vysadenie do záhona. Hrášok alebo reďkovky môžete vysiať priamo do záhona a prikryť ich fóliou alebo netkanou textíliou, aby boli chránené pred možnými nočnými mrazíkmi.

Kým toto všetko urobíte a prichystáte, bude tu jar a s ňou ďalšie práce. Práca na záhrade totiž nikdy nekončí.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.