Záhrada

Ako pestovať nolinu – sloniu nohu?

pestovanie nolinyNávod ako správne pestovať nolinu. Nolina má pôvod v Mexiku, kde rastie až do výšky okolo 9 m. U nás v bytových podmienkach však dosahuje nolina v priemere výšku 1 m. U nás je nolina známa viac ako slonia noha. Pri vyslovení tohto slovenského pomenovania, sa každému určite vybaví kmienok pripomínajúci skutočne sloniu nohu, ktorý sa hore zužuje a vytvára dlhé úzke listy.

Predstavujem vám nolinu

Latinský názov noliny je Beaucarnea recurvata. Ako už bolo spomínané pochádza zo slnečných mexických polopúští.

Na vrchole drevnatej stonky nesie bohatý chochol listov, ktoré sú lesklé, úzke a až 90 cm dlhé. Je magnetom pre oči. A ako stvorená do moderných interiérov, pretože jej nevadí suchý vzduch.

Návod ako pestovať nolinu krok za krokom

ako pestovať nolinuSlonia noha, lepšie povedané tučný koreň tejto rastlinky, je akousi cibuľou noliny. Kmeň, ktorý nolina má slúži ako zásobník vody pre obdobie sucha. Nolina rastie pomaly, ale počas tohto času sa vytvorí z pôvodnej cibule kmienok.

Prvých desať rokov naberá na hrúbke a ročne prirastá približne o obyčajný centimeter, až potom začne rásť do výšky.

Na vrchole kmeňa sa potom vytvorí akýsi chochol z listov. Z tohto chocholu sa oblúkovito klenú dlhé remeňovité úzke listy, ktoré sa niekedy na svojich koncoch rôzne stáčajú.

V prírode sa slonia noha dožíva aj viac ako sto rokov. V prirodzenom prostredí slonia noha vykvitá smotanovo bielymi kvetmi.

Pokiaľ ju ale budete pestovať doma, kvetov sa bohužiaľ nedočkáme. Pestovať nolinu v domácich podmienkach vyžaduje dodržanie niekoľkých zásad, aby rastlina dobre prospievala.

Vhodný substrát pre nolinu

Dôležité je zloženie pestovateľského substrátu. Mala by to byť zemina s prímesou piesku a ílu, alebo rašelinový substrát.

Svetelné stanovište pre nolinu

Stanovište by malo byť čo najviac svetlé. Nolina dobre znáša aj priame slnko. Optimálna je obvyklá izbová teplota, naopak v zimnom období, to znamená v čase vegetačného pokoja, nolina znesie chladnejšie teploty zhruba okolo 10 ° C, nemala by však klesnúť.

Ako bolo uvedené, v stonke si uchováva vodu, nie v koreňoch, preto netreba veľký kvetináč

Ako nolinu zalievať? – Primerane

nolinaNolina síce neznáša príliš mokrý substrát, ale svoj prísun vlahy vyžaduje – predovšetkým od jari do jesene, keď rastie. Jej bujné listy odparujú nemálo vlahy, preto je smädnejšia, než napríklad kaktusy.

Substrát udržujte mierne vlhký, nie mokrý, v pod miske nesmie stáť voda. Preliata nolina zvesí listy, stonka mäkne.

Pokiaľ na dno nádoby nasypete vrstvu hrubého piesku alebo jemného štrku, prípadne perlitu, poslúži drenáž ako prevencia proti premokreniu, aj keď zálievku neodhadnete.

Hlinený kvetináč, ktorý dýcha, je kvôli možnému premokreniu vhodnejšie, než plastový.

Vo vegetačnom období je potrebné pravidelne nolinu zalievať, avšak v zime zálievku výrazne obmedzte.

V lete môžeme do zálievky pridávať štandardné tekuté hnojivá a zalievať s nimi približne dvakrát za mesiac.

Pozor na suchý vzduch

Nolina niekedy zle znáša príliš suchý vzduch, ktorý je hlavne v bytoch s ústredným kúrením. Tomu sa dá ľahko predísť častým rosením listov, čo noline veľmi prospieva.

Nolina má rada aj čerství vzduch, takže nolinu buď „letnite“ vonku v záhrade alebo na terase, alebo ju dajte k otvorenému oknu.

Presádzanie noliny

Ak by ste chceli túto rastlinu presádzať, mali by ste to robiť len v prípade nevyhnutnosti a to zásadne vždy na jar. Nolinu môžete aj množiť, či už jej semenami, alebo pomocou odnoží pri jej presádzaní.

Prečítajte si aj články ako správne pestovať:

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button