Záhrada

Ako pestovať podslnečník?

podslnečníkPodslnečník je krásna okrasná rastlina, ktorá miluje slnko a teplo. Za dobrú starostlivosť sa vám táto rastlinka odvďačí krásnymi kvetmi. Buď oranžovými a červenými v tvare veľkého kalichu. Ide o prenosnú rastlinu, ktorú môžete v lete umiestniť na balkón alebo terasu. Bohužiaľ sa jej v paneláku nedarí. Ako pestovať podslnečník krok za krokom, vám prinášame v dnešnom článku. Tak sa poďme na to spoločne pozrieť.

Predstavujem vám podslnečník

Podslnečníku sa ináč hovorí aj izbový javor.  Ide o slezovitú rastlinu z rodu abutilon. Táto izbová rastlina je veľmi málo rozšírená, ale jej obľúbenosť stále rastie. Ide o približne jeden meter vysoký krík s nápadnými listami javorového tvaru, ktoré neopadávajú, sú hladké a môžu byť aj lesklé.

Abutilon je ale pestovaný hlavne kvôli jeho kvetenstvu. Jeho ohromné kvety sa musia páčiť snáď každému. Vo vhodných podmienkach navyše kvitne celoročne.

Svetelné stanovisko pre podslnečník

kvety podslnečníkaAko už názov napovedá neznáša priame slnko. Dbajte teda na to, aby svetlo bolo rozptýlené alebo rastlinu umiestnite do polotieňa. Svetlo je pre túto rastlinku totiž rovnako dôležité ako tieň, a to najmä kvôli farbe listov a vyfarbeniu kvetov.

Podslnečník pestujte teda doma na svetlom mieste s hojnou vlhkosťou a maximálnym osvetlením. Po troch zmrznutých (približne v druhej polovici mája) môžete rastlinu premiestniť von.

Pretože ide o izbovú rastlinu, potom sú pre ňu ideálne tiež izbové teploty približne okolo 20 stupňov. Na zimu dávajte abutilon zazimovať do teploty 18- 13 stupňov.

Hnojenie a zálievka podslnečníka

Podslnečník nevyžaduje žiadnu špeciálnu zeminu, saďte ju do bežného záhradného substrátu o neutrálnym pH. Táto celoročne zelená, neopadavá izbová rastlina vám určite čoskoro bude robiť radosť ohromnými kvetmi.

Ak sa o ňu budete správne starať, môže kvitnúť celý rok a v ideálnych podmienkach môže dorásť až 1,5 metra. Preto počas vegetácie nezabudnite na vhodné hnojenie, ktoré je najlepšie spojiť so zálievkou.

Podslnečník v čase vegetácie potrebuje bohatú zálievku, zalievajte preto každý deň. Pôda nesmie nikdy vyschnúť. V priebehu zimy obmedzte zálievku.

Rastlinu hnojte v čase vegetácie raz za 3 až 4 týždne tekutými minerálnymi hnojivami (od apríla do konca augusta).

Príprava na zimu a zimovanie

pestovanie podslnečníkaRastlina vo vegetačnom období rýchlo rastie a na jeseň je potrebné ju zrezať približne na 3 vegetačné očká (to znamená skrátiť vetvičky asi na polovicu). Vďaka tomu zrezaniu bude rastlinka stále kompaktná.

Jedná sa o prenosnú rastlinu. V lete ju preto môžete premiestniť na balkón či terasu, ale v priebehu zimy musí byť Podslnečník v interiéri.

Nedávajte rastlinu blízko radiátora alebo k iným zdrojom tepla. Postavte ju tam, kde je teplo a maximálne svetlo.

Minimálna teplota pre pestovanie podslnečníka nesmie klesnúť pod 13 stupňov Celzia.

Množenie a presádzanie podslnečníka

Podslnečník môžete s úspechom množiť najlepšie vegetatívnymi odrezkami silných jarných vetvičiek. Množenie uskutočňujte vrcholovými odrezkami s dĺžkou 6 až 10 cm. Vetvičky nechajte buď zakoreniť vo vode s kvapkou hnojivá alebo namočte do stimulátora a ihneď saďte do ľahkého substrátu.

Presádzajte rastlinu raz za dva až tri roky po zrezaní. Podslnečník pravidelne zaštipujte, aby sa ešte viac rozvetvil.

Tipy ako nakupovať semená podslnečníka

Semená podslnečníka sa oplatí nakupovať u osvedčených predajcov so semenami a osivom rastlín, ak ste skúsený záhradkár, iste máte svoje osvedčené zdroje.

Prečítajte si aj články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button