Zdravie a krásaNávody

Ako zahnať nespavosť?

ako zahnať nespavosťV nasledujúcom článku vám prinášame rady a tipy, ako môžete bojovať s nespavosťou. Z času na čas sa zle zaspáva každému z nás a väčšinou sa to samo rýchlo upraví. Rovnako tak, starí ľudia potrebujú menej spánku. Pokiaľ ale nemôžeme pravidelne večer zažmúriť oko, v noci sa budíme a druhý deň sme unavení, je to veľmi nepríjemné. Najmä, keď to trvá dni, týždne alebo dokonca mesiace. Niekedy to dokonca môže signalizovať vážnu chorobu. Ako teda zahnať nespavosť?

Postup krok po kroku, ako zahnať nespavosť

Najčastejšou príčinou nespavosti je stres. Keď organizmus vyplaví veľa adrenalínu, prekonáme aj bežnú únavu a nezaspíme. Často aj doma myslíme na prácu, nevieme odpočívať.

Myslíme na to, čo nás druhý deň čaká, koľko máme úloh a povinností. A zrazu sa pristihneme, že si v hlave prehrávame rôzne, veľakrát katastrofické, scenáre.

Jedlo a miestnosť, kde spíte

problémy so spánkomNiekedy je dôvod zlého zaspávania veľmi prozaický a dá sa dobre odstrániť. Na vine môže byť tučné alebo ťažko stráviteľné jedlo.

Dôležité je povedať, že keď chcete ísť spať hladný, tak to tiež nie je múdry krok. Budete mať rovnako problémy so zaspávaním, ako keby ste šli spať s plným bruchom.

Miestnosť, kde spíme, by mala byť vyvetraná, tichá, pokojná, aby nás nebudil hluk alebo veľa svetla, ktoré ide do spálne oknom. V prehriatej izbe nezaspíme, rovnako ako tam, kde je veľká zima a nemôžeme sa zahriať. Ideálna teplota na spánok je okolo 18°C.

Filmy a hudba proti nespavosti

Kto má problémy so zaspávaním a je veľmi citlivý, mal by pred spaním vynechať filmy akčné, drastické, jednoducho také, ktoré vnímavého diváka psychicky rozrušia.

Je lepšie si vypočuť peknú hudbu alebo prečítať knihu. A samozrejme naučiť sa relaxovať, aby sme zaspávali uvoľnene a nie vo fyzickom kŕči a psychickom napätí.

Psychika a nespavosť

K dobrému zaspávaniu rozhodne neprospieva, keď sa bojíme, že zase nezaspíme. Na druhú stranu je ťažké na to nemyslieť, zvlášť keď to nie je prvýkrát. Skúste byť nad vecou. Skôr alebo neskôr určite zaspíte, únava vás proste zdolá.

používanie mobilu v posteliNenúťte sa, aby ste zaspali na povel. Niektorí ľudia, keď chcú zahnať nespavosť, pozerajú na televíziu, ktorá ich uspí. Paradoxne keď chcú dopozerať film, stane sa, že zaspia skôr, než skončí.

Nepozerajte sa ani na budík, nič to nevyrieši. Rovnako tak je diskutabilné, či nechať cez noc zapnutý mobilný telefón a nechať sa rušiť správami, ktoré vám chodia.

Odporúčame mobilný telefón vypnúť a všetky starosti hodiť za hlavu.

Pohyb proti nespavosti

Ideálne je, keď máte dostatok pohybu, aby ste sa počas dňa unavili a zaspávali s pocitom, že deň ste strávili nielen prácou, ale aj oddychom.

Výborný je šport, návšteva divadla alebo zábava s priateľmi. Všetky vyššie spomenuté faktory vám určite pomôžu zahnať nespavosť, pokiaľ sa nejedná o vážnejšie ochorenie.

Tipy ako zahnať nespavosť

  • Nejedzte pred spaním ťažko stráviteľné alebo jedlá, ktoré vás budú nútiť ísť na toaletu.
  • Nepite zbytočne veľa, aby ste nemuseli chodiť v noci často na malú.
  • Ak spíte cez deň, nezostávajte v posteli dlho. Akonáhle sa dosýta vyspíte cez deň, ťažko sa vám bude večer zaspávať.
  • Dajte si tak hodinku pred odchodom na lôžko slabší bylinkový čaj, ktorý má mierne sedatívne účinky. Zahnať nespavosť vám pomôže aj teplý kúpeľ, ale pozor, voda by nemala byť príliš horúca.

Upozornenie

Ak ste dlhodobo unavení, ale napriek tomu spánok večer dlho neprichádza, navštívte lekára, ktorý zistí, čo presne za tým je.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button