Záhrada

Ako pestovať million bells?

pestovanie million bellsNávod na pestovanie million bells. Kto vycestoval za socializmu do SRN alebo do Rakúska, musel chtiac-nechtiac obdivovať tunajšie balkóny. Z tých viseli kvetinové vodopády nádherných farieb. Túto radosť si už môžete dopriať aj v našich podmienkach. K dostaniu sú najrôznejšie letničky, medzi ktorými sú najobľúbenejšie pestrofarebné kvety pod názvom „Million bells“. Sú to letničky, ktoré sú vhodné do kvetináčov alebo závesných kvetináčov. Môžete si vyberať z pestrej škály farieb, od bielych, cez žlté, oranžové, červené, až po modré či fialové v ich niekoľkých odtieňoch. Prinášame vám pár tipov, ako tieto letničky pestovať.

Predstavujem vám letničku million bells

Nazývajú sa tiež minipetúnky (Calibrachoa). Tieto letničky majú malé vajcovité listy a sú typická záplavou farebných kvetov, takou záplavou, že sa jej snáď žiadna iná kvetina nevyrovná.

Hybridy Calibrachoa so svojimi kvetmi nápadne podobajú málokvetými previsnutým petúnkam, preto sa im tiež hovorí minipetúnky. Na rozdiel od nich sú však oveľa menej náročné.

million bellsMillion bells sú kvety, ktoré síce musíte vysádzať von až po troch zmrznutých mužoch, pretože neznesú mráz, avšak potom vás prekvapí svojou odolnosťou voči silným dažďom, vetrom, chladnejšiemu a alebo naopak hrozivo horúcemu počasiu. Niektoré druhy dokonca kvety za tmy a dažďa zatvárajú a dobre tak odolajú aj krupobitiu.

A čo viac – na rozdiel od petúnií nemusíte odstraňovať odkvitnuté časti, pretože Calibrachoa má samočistiacu schopnosť.

Neznesú iba veľmi silný vietor a priame slnko za extrémne horúceho dňa, preto sú ideálne k podveseniu pod pergolu, ktorá jej čiastočne tieni.

Rastlina kvitne od mája až do prvých mrazíkov, čiže takmer po celú sezónu.

Vhodné umiestnenie

Na vonkajšie stanovisko umiestnime million bells až v druhej polovici mája, keď už nehrozí nebezpečenstvo mrazíkov. Miesto pre túto letnučku by malo byť chránené pred silným vetrom a malo by byť dostatočne svetlé, nie však na priamom slnku (ako bolo už uvedené vyššie).

Optimálnou polohou je juh, juhovýchod, prípadne juhozápad. Rastlinám najlepšie vyhovujú teploty vzduchu 21 až 24 ° C.

Sadenie million bells

Ak použijete truhlíky z plastu, je nutné na dno nádoby nasypať vrstvu tehlových črepov a vyvŕtať otvory pre odtekanie prebytočnej vody. Kvety tak budú lepšie prospievať a budú rásť rýchlejšie.

Vhodný substrát

Pestovateľský substrát by mal byť dobre priepustný a bohatý na živiny. Najlepšie je zakúpiť už hotový, vopred pripravený substrát určený pre pestovanie sufrinií. Avšak môžete si ho namiešať aj sami.

Použite na to zmes vytvorenú zo záhradnej zeminy, kompostu a piesku, všetko v pomere 2: 1:1.

Zalievanie rastliny million bells

minipetúnkyZalievať million bells je najlepšie skoro ráno alebo až večer, kedy už v lete nepáli slnko.

Odporúča sa nechať substrát mierne vyschnúť a až potom zalievať.

Chybou je prílišné zalievanie, pretože rastliny v mokrej pôde trpia chorobami, zahnívajú a zle kvitnú.

Hnojenie

Hnojenie sa vykonáva v čase vegetácie dvakrát do týždňa špeciálnym hnojivom pre surfinie, ktoré obsahuje vysoký podiel železa. To či majú million bells málo železa, poznáte podľa toho, že začínajú žltnúť listy.

Zimovanie

Prezimovanie million bells: na zimu je najlepšie uložiť rastliny tejto letničky do svetlej a chladnej miestnosti s teplotou od 5 do 10 ° C.

Počas zimného spánku zalievajte len veľmi zriedka. Na jar rastliny hlboko zrežte a vymeňte im substrát za nový.

Prečítajte si aj články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button