Záhrada

Ako zlikvidovať peň na záhrade?

peň na záhradeMať krásnu záhradu bez akýchkoľvek vád, to je iste sen každého majiteľa domu. Nie vždy je splnenie tohto sna tak jednoduché, napríklad keď po prestarnutom alebo chorom ovocnom strome zostal na záhrade škaredý starý peň. Ak stojíte pred otázkou, ako zlikvidovať peň stromu, ponúka sa niekoľko metód. Napríklad frézovanie pňa alebo likvidácia chemickou cestou. Stručne si ich popíšeme.

Mechanická metóda ako zlikvidovať peň

Mechanická metóda likvidácie pňov obnáša jediné: peň vykopať. Fyzicky náročná aktivita s krompáčom v ruke vyžaduje kopať do tej doby, dokiaľ nebude peň proste vonku. Nepriateľom mechanickej likvidácie je ale koreňový systém, kvôli ktorému je potreba vykopať veľký okruh.

Ak nechcete mať záhradu rozkopanú, zvoľte jednu z iných metód, ako sa pňa zbaviť. Pomôže traktor a pevné lano alebo reťaz, ktorým pahýľ stromu pripútate a vytrhnete z pôdy.

Frézovanie pňa na záhrade

Ďalšou možnosťou mechanickej likvidácie je frézovanie pňa pomocou profesionálnej frézy. Fréza určená na frézovanie drevených pňov zaistí odfrézovanie nadzemnej časti a podzemnej časti pahýľa.

Frézovanie pni vykonávame v menej prístupných miestach, kam nemôže traktor. Cena novej frézy na frézovanie pňov sa pohybuje od 3500€, preto je lepšie si frézu požičať alebo zavolať špecializovanú firmu.

Chemická cesta ako odstrániť peň

ako zlikvidovať peňAk sa vám ale nechce tráviť čas kopaním pňa, povolajte na pomoc chémiu. Hoci sa to môže zdať na prvý pohľad nemožné, skutočne pomôže.

Treba však dodať, že chemická metóda likvidácia trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Naproti tomu ale nevyžaduje takmer žiadnu prácu. Prvým krokom je vyvŕtanie niekoľkých dier do pňa.

Následne sa do týchto dier nasype liadok draselný a ten sa zaleje horúcou vodou. Tieto diery je dobré opatriť kvalitnou zátkou, aby látka nevytiekla von, priebežne vodu dolievame. Peň sa po niekoľkých týždňoch sám rozpadne.

Pomôže oheň?

hliva ústricováVypaľovanie pňov je síce tradičným spôsobom likvidácie pňov, ale môže byť v rozpore s miestnymi vyhláškami. Preto si vopred overte túto možnosť na obecnom úrade. Ako na to?

Do pňa sa vyvŕtajú diery, do tých sa naleje petrolej, ktorý sa nechá v dreve niekoľko týždňov pôsobiť, a potom sa zapáli. Potom sa už dielo dokoná samo.

Vďaka tomu že je peň kompletne nasiaknutý petrolejom, dôjde k jeho postupnému zhoreniu a to vrátane jeho koreňového systému.

Ako mávnutím čarovného prútika je peň preč. Táto metóda likvidácie pňov je ale aj nebezpečná, môže spôsobiť požiar.

Ako zlikvidovať peň – drevokazné huby

K prírode najšetrnejšia metóda likvidácia pňa listnatého stromu je pomocou drevokazných húb. Hojne sa používa hliva ustricová, do pňa stromu sa navŕtajú diery a huby sa naočkujú.

Približne po dvoch až troch rokoch sa peň stromu sám rozpadne. Na ihličnanoch sa hliva neuchytí príliš dobre, preto na ihličnany volíme inú metódu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button