Záhrada

Ako pestovať zamiokulkas?

zamiokulkasExotická rastlina zamiokulkas svojím atraktívnym vzhľadom a prispôsobivosťou rôznym bytovým podmienkam dobýva slovenské domácnosti. Aj napriek tomu, že pochádza z tropickej východnej Afriky a Madagaskaru, starostlivosť o zamiokulkas je prekvapivo jednoduchá. Pri pestovaní dbajte, aby rastlinka mala dostatok rozptýleného svetla a raz za týždeň ju stačí zaliať. Je vhodná pre začiatočníkov. Pustite sa do pestovania zamiokulkas aj vy.

Predstavujem vám zamiokulkas

rastlina zamiokulkasLatinský názov tejto rastlinky je Zamioculcas zamiifolia – rastlina peňazí a šťastia.

Podľa Feng Sui by  mala byť rastlinka umiestnená v aktívnom poli, vtedy prinesie domácnosti peniaze a šťastie.

V Malajzii je tiež známa ako rastlinka peňazí. Svojim atraktívnym vzhľadom pripomína  sukulenty, ale patrí do čelade áronovitých a pestuje sa ako izbová rastlina.

Vie narásť do výšky až pol metra a na dlhých vretenách sa nesú lesklé, smaragdovo zelené listy. Jednotlivé vretená  vyrastajú z pacibulí v zemi.

Kde zamiokulkas kúpiť?

Túto rastlinku ľahko kúpite v záhradníctve alebo hobby marketoch. V IKEA možno rastlinu s výškou 75 cm a priemerom kvetináča 17 cm zaobstarať približne za 10 eur.

Základná starostlivosť o zamiokulkas

Umiestnenie rastlinky

Rastlinu umiestnite v dobre priepustnom substráte na také stanovište, kam dopadá jasné svetlo, ale rastlinu chráňte pred priamym slniečkom.

Znesie aj polotieň. Pestujete ju pri izbovej teplote, cez zimu by teplota nemala klesnúť pod 12 ° C.

Zalievanie

Rastlinu zalievajte raz za týždeň alebo 14 dní miernou zálievkou, nevadí jej prípadne aj krátkodobé preliatie alebo sucho. Častejšie ako je uvedené ju nepolievajte. Dlhodobé prelievaniu vedie k hnitiu cibuľky.

V letnom období ju raz za štrnásť dní prihnojte tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Na zimu je nutné zálievku obmedziť. Až zhruba štrnásť dní pred vianočnými sviatkami zalievajte zase ako v lete a zamiokulkas prihnojte.

V tomto období totiž prirastajú nové výhonky, ktoré spotrebúvajú materskej rastline veľa energie. Potom, čo sa nové výhony rozvinú, zálievku opäť obmedzte.

Hnojenie a presádzanie

Zamiokulkas hnojte 2x do mesiaca (ako bolo vyššie uvedené 1x za 14 dní) od apríla do augusta hnojivom pre kaktusy a sukulenty, prípadne obyčajným tekutým hnojivom.

Zamiokulkas presádzajte raz za dva roky v jarnom období do kvetináča väčšieho asi o päť centimetrov. Použite bežný substrát pre izbové rastliny, zmiešaný s trochou piesku. Na dno kvetináča je dobré pridať drenáž vo forme kamienkov či keramzitu, aby korene v prípade hojnej zálievky nestáli vo vode.

Množenie rastliny

Je možné si pri tejto rastlinke vybrať z dvoch možností. Zamiokulkas sa množí najčastejšie delením trsov pri presádzaní.

Väčšinou je možné týmto spôsobom získať zajedno hneď niekoľko exemplárov, pretože v kvetináči rastú spoločne najčastejšie štyri rastliny a viac. Úspešnosť takéhoto množenia je prakticky stopercentná.

listky zamiokulkasDruhou a menej známou technikou je rozmnožovanie pomocou lístkov, ktoré sa umiestnia do vopred vyhriateho substrátu.Takto sa zamiokulkasy množia v domovskom prostredí pri dlhšie trvajúcom suchu: postupne zhadzujú listy, ktoré následne zakorenia.

Zamioculcas sa teda množí pupenovými odrezmi, listovou čepeľou a delením väčších jedincov, alebo pomocou listou.

Choroby a škodcovia

Táto rastlina je dobre známa svojou odolnosťou proti najrôznejším chorobám. Netrpí ani na vírusové, ani hubové choroby, netrápia ju ani škodcovia.

V ríši izbových sa jedná o celkom ojedinelý úkaz, ktorý oceňujú všetci pestovatelia. Čo však dokáže krásne rastúce Zamioculcas zamiifolia zabiť je časté prelievanie a pobyt na priamom slnečnom svetle.

Rastlina začne mať problémy prebytočnú vodu spracovať, jej rast sa postupne spomalí, až sa zastaví úplne. Kŕčok vretien, z ktorých rastú listy, sčernie, korene zhnijú a rastlina zahynie.

Prečítajte si aj články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button