Záhrada

Ako vyrobiť dážďovkový kompostér – vermikompostovanie?

Vermikompostovanie je metóda kompostovania, kedy dážďovky pomáhajú rozkladu organického materiálu. Slovo “ vermikompostovanie “ vychádza z latinského vermes – červ, dážďovka. Dážďovky sú nenároční a užitoční tvorovia, pomocou ktorých znížite množstvo odpadu, ktorý by skončil v smetiaku. Dážďovkový kompostér zvládnete vyrobiť ľavou zadnou podľa nášho návodu. Premena kuchynského odpadu je rýchla a efektívna, odmenou je hnojivo, ktoré obsahuje veľké množstvo živín a rastlinám to preukázateľne prospieva.

Čo je potrebné na dážďovkový kompostér a vermikompostovanie:

  • kalifornské dážďovky, prípadne dážďovky hnojové
  • drevená alebo plastová nádoba s vekom
  • zberná nádoba pod kompostér (napríklad plech)
  • materiál na podstielku: tráva, lístie, roztrhaný a navlhčený papier, pôda, rašelina, hobliny alebo kokosové vlákno
  • kúsky bioodpadov menšie ako 5 cm (zvyšky ovocia a zeleniny, rozdrvené škrupiny od vajec, zvyšky pečiva atď.)

Postup výroby dážďovkového kompostéra krok po kroku

dážďovky v hlineDážďovkový kompostér na vermikompostovanie môže byť drevený (tvrdé drevo lepšie odoláva hnilobe, nikdy nie chemicky ošetrené drevo) aj umelohmotný (plastový box s vekom). Veľkosť nádoby závisí od množstva kompostovaného bioodpadu.

Dobré skúsenosti sú s debničkami s rozmermi cca 50 x 40 cm, výška záleží na tom, či bude mať kompostér jedno poschodie (cca 40 cm) alebo viac poschodí (stačí cca 15-20 cm).

Do spodnej časti nádoby a veka je potrebné vyvŕtať dostatočné množstvo dier, ktoré slúžia na prevzdušnenie a odvodnenie. Vo viacposchodových kompostéroch sa dážďovky môžu vďaka dierovaným dnám vertikálne presúvať, a odber hnojiva je ľahší.

Umiestnenie dážďovkového kompostéra

Nádobu je možné umiestniť vnútri v byte, dome či vonku. Kompostovať možno v garáži, kancelárii, kuchyni aj na balkóne. Pre dážďovky je však dôležitá optimálna teplota, aby boli aktívne.

Najväčšie výkony dosahujú pri teplotách okolo 20 ° C, avšak teplota by nemala klesnúť pod 5 ° C. Pri teplotách pod nulou je potrebné kompostér preniesť do teplejších priestorov alebo zatepliť napríklad pomocou sena alebo slamy.

Dôležitá je tiež správna vlhkosť, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 55 až 70%. Dážďovkový kompostér má optimálnu vlhkosť substrátu vtedy, ak pri zovretí v hrsti kompost zachováva svoj tvar.

dážďovkyDážďovkový kompostér by mal mať na svojom dne pripravenú podstielku do ktorej sa vloží skupina dážďoviek a vhodné kúsky bioodpadov.

Dážďovky môžete zakúpiť priamo u špecializovaných chovateľov alebo požiadať svojich známych, ktorí už majú zavedený vermikompostér.

Dážďovky hnojové, ktoré odpad spracúvajú trochu pomalšie, si možno nazbierať v hnojisku alebo vo vonkajšom komposte. Pod kompostér sa umiestni zberná nádoba na odchyt prebytočnej vlhkosti – výluhu, nazývaného aj dážďovkový čaj.

Čaj nájde uplatnenie, ako výborné tekuté hnojivo, ktoré ocenia okrem iného bylinky a izbové rastliny. Mal by byť riedený v pomere 1: 1 s vodou.

Čo spracovávajú dážďovky?

Dážďovky v kompostéri spracujú takmer všetok kuchynský odpad. Premenu na humus urýchlime krájaním alebo rozdelením odpadu na menšie kúsky. Čerstvo pridaný odpad prihŕňame vrstvou hliny, aby k nemu mali dážďovky lepší prístup.

Nemusíme sa báť choroboplodných zárodkov, baktérií, vírusov ani semien burín, pretože tie dokážu dážďovky zničiť pomocou tráviacich enzýmov.

Do kompostu nepatria: mliečne výrobky, mäso, kosti, mastné jedlá a tuky.

Využitie vermikompostovania

Vysoko kvalitný humus, ktorý nezapácha, vzniká približne po troch mesiacoch kompostovania.

Vermikompost má optimálny pomer dusíka a uhlíka a obsahuje látky, ktoré chránia rastliny pred chorobami a zlepšujú ich rast. Pri odbere hotového kompostu najprv odstránime hornú vrstvu bioodpadu, ktorá bude slúžiť ako násada pre nový kompost.

Dážďovky zo substrátu možno vybrať ručne alebo ich nalákať do nádoby s otvormi v dne, do ktorej umiestnime kuchynské zvyšky.

Tipy ako na kompostovanie s dažďovkami

Pri viacposchodovom kompostéri postupujeme podobne, ale nový bioodpad pridávame iba do jedného poschodia, kam sa dážďovky postupne samy presunú.

Humus z vermikompostéru má využitie nielen pri presádzaní izbových rastlín a obohatenie pôdy v záhrade, ale je vhodný aj pre oživenie pri prejavoch pôdnej únavy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button