Záhrada

Ako na zakladanie trávnika?

ako na zakládanie trávnikaAk v zime trávnik utrpel natoľko, že sa už nedá opraviť, je potrebné ho celý znovu založiť. V dnešnom článku sa dozviete, ako na to. Ako na zakladanie trávnika?

V článku sa dozviete:

  • Príprava pred založením
  • Postup zakladania trávnika
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Príprava pred založením trávnika

Pred tým, než sa pustíte do samotného zakladania trávnika, je nutné si najprv pripraviť plochu. táto činnosť zahŕňa predovšetkým odstránenie všetkej buriny a starého trávnika, a to pomocou herbicídov.

príprava pred založením trávnikaPo ich aplikácii ich nechajte pôsobiť zhruba po dobu 14 dní. Keď ani po tejto dobe burina nie je zlikvidovaná, celý proces aplikácie herbicídov na ploche opakujte.

V momente, keď je pozemok zbavený buriny, nasleduje úprava terénu. Celú plochu zrýľujete, odstráňte prípadné kamene či korene, ktoré by mohli v raste nového trávnika vadiť, prípadne by narušili jeho celistvosť.

V poslednej fáze prípravy trávnika na plochu navezte zeminu s obsahom humusu, aby mal vysiaty trávnik ideálne podmienky pre rast.

Postup zakladania trávnika

Na zakladanie trávnika je najlepší čas na jar, ideálne v apríli či máji. Práve v tomto období je totiž pôda dostatočne vlhká.

Záleží len na vás, aký typ osiva zvolíte. Dávkovanie prebieha zhruba okolo 250 gramov na 10m². Výsev menšej plochy zvládnete ručne, na väčšom pozemku je však oveľa praktickejšie použiť sejací stroj.

valec na trávnikPo výseve je vhodné plochu „prejsť“ valcom, aby došlo k spevneniu pôdy a netvorili sa v nej následkom chôdze jamy. Dajte si však pozor na to, aby osivo nebolo aplikované do príliš veľkej hĺbky. Je potrebné, aby bolo v hĺbke maximálne okolo 1 centimetra.

Ako náhle máte vysiate, je potreba trávniku dodávať vlahu. Zavlažovanie prevádzajte až do doby, než dôjde k zakoreneniu trávnika.

O trávnik sa po vysiatí a zakorenenie musíte neustále starať. Pravidelne ho musíte skracovať a kosiť kosou alebo modernými strojmi, hnojiť a odburiňovať. Čas od času je takisto vhodná aj vertikutácia trávnika.

Čo je potrebné na založenie trávnika?

  • Trávne osivo
  • Hrable
  • Sejací strojček
  • Trávny valec

Ako dlho zakladanie trávnika potrvá?

Samotný proces založenia nového trávnika je otázkou jedného popoludnia. Počítajte však s tým, že je potrebné sa zbaviť buriny pomocou aplikácie herbicídov, ktoré je potrebné nechať pôsobiť aspoň po dobu 10 – 14 dní.

Aké budú náklady na založenie trávnika?

Trávne osivo zaobstaráte v kilogramovom balení zhruba od 20 Eur. 1 Kg balenie pritom vystačí asi na 40 – 50 m². Ďalej je vhodné si najmä na väčšie plochy zaobstarať trávny valec.

Ceny trávnych valcov pre domáce záhrady sa pohybujú od cca 100 Eur. Sejacie strojčeky sa dajú zakúpiť od 12 Eur a vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button