Ako si pomocou feng-shui harmonizovať domov?
Feng-shui je starobylé učenie čínskych majstrov, ktoré vytvára harmóniu nielen v našich domovoch, ale aj vo vzťahoch, zdraví či finančnej oblasti. Táto náuka pracuje s energiou Čchi (čítame „či“), ktorá je všade okolo nás a naším zámerom je, aby prúdila voľne a harmonicky. Ako to dosiahnete? Správnym rozmiestnením a tvarom nábytku, vhodnými farbami, živými kvetmi a predovšetkým čistotou a poriadkom. Vo vhodne usporiadanom priestore sa budete cítiť dobre, dobijete si baterky a bude sa vám dariť. Existuje veľa tipov, ako si náš domov, záhradu či pracovisko vyladiť, dnes sa pozrieme na tie najzákladnejšie a ľahko realizovateľné. Nech sa páči, tu je pár tipov ako si pomocou feng-shui harmonizovať domov.
Čo potrebujete na harmonizovanie domova pomocou feng-shui:
- chuť na zmenu
Poriadok a čistota v domácnosti
Poriadok nám prináša pokoj a jasnú myseľ, ktorá je základom úspechu. V prvom rade je nutné sa zbaviť akýchkoľvek nepotrebných vecí a oblečenia, rozbité a nefunkčné veci opraviť alebo vyhodiť.
V domácnosti by mali byť len veci, ktoré používate alebo k nim máte citový vzťah. Všetko nadbytočné predajte, darujte alebo vyhoďte. Vytvorte si tak priestor pre veci nové.
Dôležité je tiež udržiavať poriadok, predovšetkým v kľúčových miestnostiach ako je kuchyňa – srdce domova. Kuchyňa by mala žiariť a lesknúť sa, predovšetkým sporák. Pocit priestoru v kuchyni ovplyvňuje našu finančnú situáciu.
Pohyb priťahuje energiu Čchi
Tečúca voda a pohyb vzduchu povzbudzuje pozitívne prúdenie energie.
Odporúča sa teda do domácnosti zaobstarať malú fontánku, zvonkohru, stropný ventilátor alebo kyvadlové hodiny. Tiež príjemná hudba pôsobí blahodarne.
Živé rastliny a feng-shui
Rastliny by sme mali udržiavať zdravé a vitálne, uprednostňujte tie s guľatými listami pred dlhými a špicatými.
Čerstvé rezané kvety sú tiež vhodné, hneď ako však začnú uvädať, hneď ich vyhoďte. Naopak umelé či sušené kvety feng-shui neodporúča.
K obľúbeným rastlinám patrí bambus, symbol dlhovekosti, zdravia, bohatstva a šťastia. Môžete si ho postaviť vo váze na umývadlo alebo zavesiť dvojicu stoniek nad vchod pre prosperujúci obchod.
Stôl, sedačka a posteľ
Základným pravidlom je nesedieť chrbtom k dverám, najlepšie je mať na ne vždy výhľad, či už od stola či sedačky. Stôl je ideálny oválny alebo šesťhranný. Sedacia súprava by mala byť natočená čelom k dverám.
Posteľ by mala byť umiestnená tak, aby nohy nesmerovali k oknu alebo k dverám, pretože tak počas spánku uniká energie preč. Čelo postele by malo byť pri plnej stene bez okien, tiež sa vyvarujte poličkám, lampám, obrazom a rôznym dekoráciám zaveseným nad posteľou.
Všeobecne nie je dobré, keď na nás mieri nejaký roh, či už stola alebo iného nábytku alebo nám visí niečo nad hlavou a pomyselne nás ohrozuje (trámy, a pod.).
Svetlo a farby v domácnosti
Feng-shui učenie odporúča slnečné svetlo a širokospektrálne žiarovky (teplé žlté svetlo) pred studenými žiarivkami. Miestnosti by mali byť svetlé a vybavené svietidlami s rôznou intenzitou.
Pre odpočinok je vhodné svetlo tlmené. Farby na stenách pastelové, nie príliš výrazné.
Pre harmonizáciu určitých oblastí v našom živote môžeme využiť silu farieb – zelenú pre zdravie, červenú pre šťastie a purpurovú pre finančnú hojnosť.
Pár dobrých tipov na záver:
- na jedálenský stôl dajte misu s ovocím
- chladničku udržujte plnú čerstvých potravín
- kúpte si akvárium – spojuje v sebe vyvážene všetky prvky – vodu, oheň, drevo, kov a zem
- dvere do kúpeľne a wc vždy zatvárajte
- záchodovú dosku nechávajte vždy sklopenú
Téma feng-shui je veľmi široká a závislá tiež na dátach narodenia jednotlivých členov domácnosti, preto pre najlepšie výsledky kontaktujte niektorého z poradcov, ktorí vám pomôžu harmonizovať váš domov na mieru.
Prečítajte si aj tieto články: