Ako si pomocou feng-shui harmonizovať domov?

feng-shui Feng-shui je starobylé učenie čínskych majstrov, ktoré vytvára harmóniu nielen v našich domovoch, ale aj vo vzťahoch, zdraví či finančnej oblasti. Táto náuka pracuje s energiou Čchi (čítame „či“), ktorá je všade okolo nás a naším zámerom je, aby prúdila voľne a harmonicky. Ako to dosiahnete? Správnym rozmiestnením a tvarom nábytku, vhodnými farbami, živými kvetmi a predovšetkým čistotou a poriadkom. Vo vhodne usporiadanom priestore sa budete cítiť dobre, dobijete si baterky a bude sa vám dariť. Existuje veľa tipov, ako si náš domov, záhradu či pracovisko vyladiť, dnes sa pozrieme na tie najzákladnejšie a ľahko realizovateľné. Nech sa páči, tu je pár tipov ako si pomocou feng-shui harmonizovať domov.


Čo potrebujete na harmonizovanie domova pomocou feng-shui:

  • chuť na zmenu

Poriadok a čistota

Poriadok nám prináša pokoj a jasnú myseľ, ktorá je základom úspechu. V prvom rade je nutné sa zbaviť akýchkoľvek nepotrebných vecí a oblečenia, rozbité a nefunkčné veci opraviť alebo vyhodiť. V domácnosti by mali byť len veci, ktoré používate alebo k nim máte citový vzťah. Všetko nadbytočné predajte, darujte alebo vyhoďte. Vytvorte si tak priestor pre veci nové.

Dôležité je tiež udržiavať poriadok, predovšetkým v kľúčových miestnostiach ako je kuchyňa – srdce domova. Kuchyňa by mala žiariť a lesknúť sa, predovšetkým sporák. Pocit priestoru v kuchyni ovplyvňuje našu finančnú situáciu.

Pohyb priťahuje energiu Čchi

harmónia podľa feng-shuiTečúca voda a pohyb vzduchu povzbudzuje pozitívne prúdenie energie. Odporúča sa teda do domácnosti zaobstarať malú fontánku, zvonkohru, stropný ventilátor alebo kyvadlové hodiny. Tiež príjemná hudba pôsobí blahodarne.

Živé rastliny

Rastliny by sme mali udržiavať zdravé a vitálne, uprednostňujte tie s guľatými listami pred dlhými a špicatými. Čerstvé rezané kvety sú tiež vhodné, hneď ako však začnú uvädať, hneď ich vyhoďte. Naopak umelé či sušené kvety feng-shui neodporúča.

K obľúbeným rastlinám patrí bambus, symbol dlhovekosti, zdravia, bohatstva a šťastia. Môžete si ho postaviť vo váze na umývadlo alebo zavesiť dvojicu stoniek nad vchod pre prosperujúci obchod.


Stôl, sedačka, posteľ

Základným pravidlom je nesedieť chrbtom k dverám, najlepšie je mať na ne vždy výhľad, či už od stola či sedačky. Stôl je ideálny oválny alebo šesťhranný. Sedacia súprava by mala byť natočená čelom k dverám. Posteľ by mala byť umiestnená tak, aby nohy nesmerovali k oknu alebo k dverám, pretože tak počas spánku uniká energie preč. Čelo postele by malo byť pri plnej stene bez okien, tiež sa vyvarujte poličkám, lampám, obrazom a rôznym dekoráciám zaveseným nad posteľou.

Všeobecne nie je dobré, keď na nás mieri nejaký roh, či už stola alebo iného nábytku alebo nám visí niečo nad hlavou a pomyselne nás ohrozuje (trámy, a pod.).

Svetlo a farby

usporiadanie podľa feng-shuiFeng-shui učenie odporúča slnečné svetlo a širokospektrálne žiarovky (teplé žlté svetlo) pred studenými žiarivkami. Miestnosti by mali byť svetlé a vybavené svietidlami s rôznou intenzitou.

Pre odpočinok je vhodné svetlo tlmené. Farby na stenách pastelové, nie príliš výrazné.

Pre harmonizáciu určitých oblastí v našom živote môžeme využiť silu farieb – zelenú pre zdravie, červenú pre šťastie a purpurovú pre finančnú hojnosť.

Pár dobrých tipov na záver:

  • na jedálenský stôl dajte misu s ovocím
  • chladničku udržujte plnú čerstvých potravín
  • kúpte si akvárium – spojuje v sebe vyvážene všetky prvky – vodu, oheň, drevo, kov a zem
  • dvere do kúpeľne a wc vždy zatvárajte
  • záchodovú dosku nechávajte vždy sklopenú

Téma feng-shui je veľmi široká a závislá tiež na dátach narodenia jednotlivých členov domácnosti, preto pre najlepšie výsledky kontaktujte niektorého z poradcov, ktorí vám pomôžu harmonizovať váš domov na mieru.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

Ako si vybrať sklenené dvere

Sklenené dvere ako netradičné riešenie do moderných interiérov

Jedným z najzaujímavejších trendov v interiérovom dizajne sú dvere z tvrdeného skla. Sú nielen efektné, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.