Ako sa pripraviť na svadobné zvyky a tradície I?
Tradícií a povier sa ku svadbe viaže nespočetné množstvo. Skúsme si ich teraz bližšie predstaviť, aj keď všetky nezvládneme obsiahnuť, pretože každý kraj a každá rodina má svoje špecifiká. Ako sa pripraviť na svadobné zvyky a tradície?
Svadobné zvyky a tradície velia, aby nevesta mala vo svoj svadobný deň niečo
1. nového – symbol nového začiatku
2. požičaného – od šťastného a veselého človeka
3. starého – symbol zachovania rodinnej tradície
4. modrého – kresťanské korene, farba panny Márie
Prečítajte si aj: Ako sa pripraviť na svadobné zvyky a tradície II
Svadobné zvyky okolo nevesty a ženícha
- Svadobný závoj – symbol nevinnosti – rovnako ako biela farba šiat.
- Ženích by rozhodne nemal vidieť nevestu v šatách skôr, než vo svadobný deň.
- Nevesta by v žiadnom prípade nemala sama piecť tortu, cukrovinky ani koláčiky – prináša to núdzu a uplakané deti.
- V niektorých rodinách sa dodržiava tradícia ďakovania za výchovu rodičov. Pri tejto príležitosti si rodiny odovzdávajú navzájom torty. To sa odohráva spravidla ráno u nevesty.
- Pri odchode z obradnej siene sa novomanželia zasypávajú ryžou a kvetmi. Tým sa na pár privoláva bohyňa plodnosti.
- Tradícia, kedy sa ženíchovi pred úradom nasadí železná guľa na nohu, je viac menej recesiou a mali by si ju vziať na starosť známi snúbencov. Ženích sa musí vykúpiť financiami – obrazne sa tak vykupuje z hriechov z mladosti. Môžeme ešte neveste ponúknuť pílku, aby si – už svojho – muža vyslobodila.
- Ďalším zo zvykov je jedenie polievky z jedného taniera. Význam tohto zvyku je tým, čo budú musieť novomanželia pilovať po celú dobu ich spoločného spolužitia. Symbolizuje to spoluprácu.
Svadobné zvyky okolo príprav a samotnej svadby
V žiadnom prípade by ste si nemala nevesta šiť šaty samy – prinieslo by to krátke manželstvo. Taktiež modrá alebo fialová farba šiat nie je šťastná voľba, značí údajne modriny v manželstve. A pravé perly priťahujú slzy.
Ak si dáte do črievičky mincu, zaručujete si tým bohatstvo.
Šaty sa zdobia pierkami alebo inými ozdobami. Pripevňujú sa všetkým svadobčanom na oblečenie, svedkovia majú väčšie. Rodičia môžu mať taktiež výraznejšie. Ženích má tzv. korzáž. Tá je tvorená z jedného kvetu z nevestinej kytice.
Zdobí sa tiež kolóna vozov svadobčanov. Auto nevesty je už tradične najkrajšie nazdobené.
Čo sa týka kvetov, nevesta by mala svoju svadobnú kyticu vidieť až v deň svadby ráno. Samozrejme ju dostáva z rúk ženícha. Mamičky ženícha a nevesty môžu dostať napríklad jeden alebo tri kvety s rovnakým motívom ako má hlavná kytica.
Pri príchode na miesto svadobného veselia, väčšinou reštaurácia, chopí sa personál ďalšej veľmi obľúbenej tradície. Je to rozbitie taniera.
Črepy prinášajú šťastie a pri zametaní ukazuje pár spoločnú spoluprácu. Tým, že sa úlohy zhostia oba s rovnakou vervou, preukazujú vôľu na to, aby manželstvo bolo harmonické a bezkonfliktné
Na záver únos nevesty
V závere oslavy sa dnes často koná únos nevesty. Priatelia novomanželov nevestu odvedú do jednej z miestnych krčmičiek, kde pijú na účet ženícha tak dlho, kým ich on nenájde a nevestu nevyplatí.