Vzťahy

Ako sa pripraviť na svadobné zvyky a tradície I?

svadobný zvyk - podväzokTradícií a povier sa ku svadbe viaže nespočetné množstvo. Skúsme si ich teraz bližšie predstaviť, aj keď všetky nezvládneme obsiahnuť, pretože každý kraj a každá rodina má svoje špecifiká. Ako sa pripraviť na svadobné zvyky a tradície?

Svadobné zvyky a tradície velia, aby nevesta mala vo svoj svadobný deň niečo

1. nového – symbol nového začiatku
2. požičaného – od šťastného a veselého človeka
3. starého – symbol zachovania rodinnej tradície
4. modrého – kresťanské korene, farba panny Márie

Svadobné zvyky okolo nevesty a ženícha

  • Svadobný závoj – symbol nevinnosti – rovnako ako biela farba šiat.
  • Ženích by rozhodne nemal vidieť nevestu v šatách skôr, než vo svadobný deň.
  • Nevesta by v žiadnom prípade nemala sama piecť tortu, cukrovinky ani koláčiky – prináša to núdzu a uplakané deti.
  • V niektorých rodinách sa dodržiava tradícia ďakovania za výchovu rodičov. Pri tejto príležitosti si rodiny odovzdávajú navzájom torty. To sa odohráva spravidla ráno u nevesty.
  • Pri odchode z obradnej siene sa novomanželia zasypávajú ryžou a kvetmi. Tým sa na pár privoláva bohyňa plodnosti.
  • Ako sa pripraviť na svadobné zvyky a tradícieTradícia, kedy sa ženíchovi pred úradom nasadí železná guľa na nohu, je viac menej recesiou a mali by si ju vziať na starosť známi snúbencov. Ženích sa musí vykúpiť financiami – obrazne sa tak vykupuje z hriechov z mladosti. Môžeme ešte neveste ponúknuť pílku, aby si – už svojho – muža vyslobodila.
  • Ďalším zo zvykov je jedenie polievky z jedného taniera. Význam tohto zvyku je tým, čo budú musieť novomanželia pilovať po celú dobu ich spoločného spolužitia. Symbolizuje to spoluprácu.

Svadobné zvyky okolo príprav a samotnej svadby

V žiadnom prípade by ste si nemala nevesta šiť šaty samy – prinieslo by to krátke manželstvo. Taktiež modrá alebo fialová farba šiat nie je šťastná voľba, značí údajne modriny v manželstve. A pravé perly priťahujú slzy.

Ak si dáte do črievičky mincu, zaručujete si tým bohatstvo.

svadobné zvyky a tradícieŠaty sa zdobia pierkami alebo inými ozdobami. Pripevňujú sa všetkým svadobčanom na oblečenie, svedkovia majú väčšie. Rodičia môžu mať taktiež výraznejšie. Ženích má tzv. korzáž. Tá je tvorená z jedného kvetu z nevestinej kytice.

Zdobí sa tiež kolóna vozov svadobčanov. Auto nevesty je už tradične najkrajšie nazdobené.

Čo sa týka kvetov, nevesta by mala svoju svadobnú kyticu vidieť až v deň svadby ráno. Samozrejme ju dostáva z rúk ženícha. Mamičky ženícha a nevesty môžu dostať napríklad jeden alebo tri kvety s rovnakým motívom ako má hlavná kytica.

Pri príchode na miesto svadobného veselia, väčšinou reštaurácia, chopí sa personál ďalšej veľmi obľúbenej tradície. Je to rozbitie taniera.

Črepy prinášajú šťastie a pri zametaní ukazuje pár spoločnú spoluprácu. Tým, že sa úlohy zhostia oba s rovnakou vervou, preukazujú vôľu na to, aby manželstvo bolo harmonické a bezkonfliktné

Na záver únos nevesty

V závere oslavy sa dnes často koná únos nevesty. Priatelia novomanželov nevestu odvedú do jednej z miestnych krčmičiek, kde pijú na účet ženícha tak dlho, kým ich on nenájde a nevestu nevyplatí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button