Vzťahy

Ako udržiavať rodinné vzťahy, keď si nerozumieme?

Ako udržiavať rodinné vzťahy, keď si nerozumiemeRodinu si človek nevyberá. Aj keď k našej rodine cítime veľké puto, nemusí to vždy znamenať súlad a harmóniu. Často sa stáva, že zdieľame domácnosť s niekým, s kým by sme sa za normálnych okolností vôbec nebavili, pretože by sme si nemali čo povedať. Oveľa horšie je, keď sa rodinné vzťahy úplne poškodia. Rozbitý hrnček už ani po zlepení nebude vyzerať ako nový. Rovnako tak rodina sa už nikdy nedá úplne dokopy. Preto je dobré harmóniu udržiavať priebežne a predchádzať konfliktom. Ako na správne rodinné vzťahy?

Metódy ako udržiavať rodinné vzťahy

Robte kompromisy

Ako v práci alebo v škole, všade  musí dochádzať ku kompromisom. Prečo by teda rodina mala byť výnimkou?

Nie je možné tvrdohlavo stáť si za svojím. Takýmto správaním si rodinu v lepšom prípade rozhádate, v horšom zanecháte v rodinných vzťahoch veľké trhliny.

Hľadajte spoločné témy

dobré rodinné vzťahyAj keď vás nezaujímajú babičkine historky, kto z dediny zomrel, kto sa oženil, komu sa narodil syn, rovnako ako rozprávanie strýka o nových autách alebo vyťahovanie sa pred bratom, že už mám auto a byt a čo máte vy … aj napriek tomu si to vypočujte a snažte sa druhého pochopiť.

Nie je to ľahké. Zvlášť, keď niektorí sa o to, aby vám porozumeli, vôbec nesnažia. Svojich príbuzných si nevyberáme. Ale takýmto správaním rozhodne nič nepokazíte a trebárs aj oni to raz pochopia.

Pomáhajte si

Ak vás niekto z rodiny o niečo požiada, považuje sa za slušné a vhodné mu pomôcť, a to zadarmo. Nezáleží na tom, či je to bratranec, ktorého zo srdca neznášate, pretože si vždy všetko vyplakal. Sme predsa jedna rodina!

Je však smutné, že niektorí ľudia skasírujú svojich príbuzných za svoje služby ešte mnohonásobne viac než bežných zákazníkov.

Neprovokujte

Rovnako ako vám nie je príjemné, keď sa váš brat pred vami vyťahuje, čo už si všetko kúpil, tak nie je jemu príjemné, keď počuje, ktoré cudzie krajiny ste už navštívili alebo koľkými jazykmi hovoríte.

Každý sme iný a každý máme iné priority, nemá zmysel sa navzájom provokovať a vyvolávať spory. Skôr je lepšie vždy urobiť krok vpred k lepšej komunikácii a harmónií.

Nehádajte sa

rodinné vzťahy a hádkyKeď už sú rodinné vzťahy vystavené zaťažkávacej skúške a váš príbuzný sa do vás naváža, nenechajte sa vyprovokovať.

Hádky sú zbytočné, a keď už vypuknú, často si vmetiete do očí aj to, čo sa stalo pred mnohými rokmi.

Takéto hádky môžu znamenať na dlhú dobu koniec všetkej rodinnej harmónií. A často to začína práve u úplných maličkostí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button