Sladidlá v potravinách – prečo sa im vyhnúť?
Sladká chuť je pre človeka prirodzená, veď sa s ňou prvýkrát stretneme už v materskom mlieku. Človek potrebuje cukry k svojmu životu, pretože sú zdrojom energie. Väčšina ľudí bohužiaľ konzumuje nadmerné množstvo cukrov a s tým súvisí obezita a vysoká kazivosť zubov. Preto sa začali používať v potravinách umelé sladidlá, ktoré sú ale predmetom sporov. Prečo sa im vyhnúť?
Umelé sladidlá – kde sa používajú?
V 60. rokoch minulého storočia sa začali v potravinách objavovať sladidlá, ktoré dokážu nahradiť biely cukor, ale neobsahujú žiadne kalórie a nespôsobujú kazivosť zubov.
Sladidlá nájdeme v množstve potravín ako sú cukroviny, džemy a marmelády, kompóty, ale aj v pečive, mliečnych výrobkoch, limonádach a tiež vo sladkokyslých konzervách. Ak je výrobok označený ako fit, fitness, light alebo dia, ukazuje na to, že boli použité umelé sladidlá.
Rozporuplnosť umelých sladidiel
Umelé sladidlá sú aj napriek ich podpory v podstate novinkou. Väčšina sladidiel bola objavená náhodne ako vedľajší produkt pri výrobe iných látok. Sú predmetom sporov pre svoju zdravotnú nezávadnosť.
Výsledky štúdií nie sú jednoznačné a rozdeľujú odborníkov na dva tábory. Jedni umelé sladidlá podporujú ako výbornú náhradu za repný cukor, druhí ich používanie kritizujú.
Väčšina umelých sladidiel má určenú odporúčanú dennú dávku a v niektorých štátoch sú niektoré z nich zakázané.
U nás sa nesmú pridávať do špeciálnej detskej stravy. Vyhnúť by sa im mali nielen deti, ale aj dojčiace a tehotné ženy.
Nebezpečné vedľajšie účinky umelých sladidiel
Pred rokmi vykonal americký kontrolný úrad rozsiahly výskum umelých sladidiel a na jeho základe opísal cez 90 toxických príznakov organizmu pri nadmernej konzumácii umelých sladidiel.
Patrí medzi ne bolesti hlavy, únava, závraty, zvyšovanie hmotnosti, depresia, slabosť, nespavosť. Veľmi kritizované je sladidlo známe ako aspartám, ktoré býva spájané dokonca s nádormi mozgu, sklerózou multiplex, epilepsiou, chronickými bolesťami svalov, chronickou únavou, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, a ďalšími.
Umelé sladidlá spôsobujú nadváhu
Aj keď sú umelé sladidlá používané predovšetkým kvôli boju s obezitou, ukázalo sa, že aj keď nemajú žiadne kalórie, k obezite aj cez to prispievajú. Ľudské telo reaguje na sladkú chuť tým, že vyplaví do krvi inzulín, ktorý je pripravený vyregulovať hladinu cukru v krvi.
Umelé sladidlá ale hladinu cukru v krvi nezvyšujú a tak inzulín začne spracovávať cukor, ktorý už v krvi bol a tým jeho hladina výrazne klesne. Na túto situáciu reaguje naše telo hladom a chuťou na sladké a s najväčšou pravdepodobnosťou siahnete po ďalšom jedle, aby ste dorovnali hladinu cukru v krvi na normál. V súčte to potom znamená, že nakoniec zjete viac kalórií ako ste mali v pláne.
Najpoužívanejšie umelé sladidlá a ich negatívy
Poďme sa bližšie pozrieť na aspartám a jeho negatívy.
Aspartám
Jedno z najpoužívanejších a tiež najdiskutovanejších sladidiel. Je asi 200x sladšie ako cukor a označuje sa ako E951. Bol náhodne objavený pri vývoji lieku na žalúdočné vredy. Môžete ho nájsť v cukríkoch, žuvačkách, ľadových čajoch, cereáliách, limonádach alebo niektorých jogurtoch. Toto sladidlo nie je vhodné pre pečenie a tepelné úpravy, pretože sa pri teplotách nad 30 ° C rozpadá na jednotlivé zložky, ktoré sú toxické. Ide o metanol, formaldehyd a kyselinu mravčiu. Je nevhodný pre osoby trpiace fenylketonúriou, pretože obsahuje fenylalanín. V Európskej únii sa nesmie používať v potravinách pre tehotné ženy a deti.
Pri výskumoch aspartamu sa objavil zvýšený výskyt rakoviny mozgu u laboratórnych potkanov. Výsledky súčasných výskumov sa síce zhodujú na škodlivosti aspartamu, ale jeho sprievodnú toxicitu v malom množstve sa nepodarilo preukázať. Je ale preukázateľné, že aspartám zvyšuje chuť do jedla a chute na sladké, aj napriek tomu patrí k nízkokalorickým sladidlám.
Ostatné sladidlá
Rovnako tak rozporuplné sú aj ostatné používané sladidlá. Pri mnohých z nich dochádzalo pri výskumoch k zvýšenému výskytu nádorového ochorenia mozgu alebo močového ústrojenstva u testovaných zvierat. Niektoré sa za určitých podmienok rozpadajú na toxické látky. Bývajú mnohokrát sladšie ako cukor a veľká väčšina je nízkokalorická. Ani ich používanie sa neodporúča tehotným ženám a deťom.
Z ostatných sladidiel môžeme menovať Sacharín, sukralóza, acesulfám, cyklamát, Sorbitol alebo Xylitol.
Pretože aj cukor je predmetom kritiky a u umelých sladidiel je veľa otáznikov ohľadom používania, odporúča sa používať na sladenie predovšetkým prírodné sladidlá ako je stévia, javorový sirup alebo med.