Deti

Ako obliekať dieťa do škôlky?

návod ako správne obliekať dieťa do škôlkyAko obliekať dieťa do škôlky môže byť dilema mnohých rodičov. Je však potrebné vychádzať z prirodzených potrieb detí, ktoré sa hrajú, pohybujú a poskakujú. Toto je potrebné zohľadniť a mať na mysli individuálne aspekty. Niektoré dieťa sa ľahko spotí a je mu skôr teplo, iné dieťa je častejšie choré a možno aj viac zimomrivé. Dieťa v škôlke má zvyčajne punčošky alebo tepláky s ponožkami, k tomu tričko alebo mikinu. Pri voľbe toho ako obliekať dieťa do škôlky zvažujeme ročné obdobie a teplotu v miestnosti.

Ako obliekať dieťa na kreatívnu činnosť a učenie v škôlke

V predškolskom zariadení sa odráža bežný denný život so zameraním na výchovno-vzdelávaciu činnosť, s dôrazom na harmonický duševný a fyzický vývin dieťaťa.

tvorivá činnosť detíDieťa v škôlke sa má cítiť pohodlne a prirodzene. Pri hre sa zároveň učí a rozvíja svoje poznanie, pracuje na rôznych aktivitách a kreatívne tvorí.

K tomu potrebuje aj pohodlné oblečenie. Spodná bielizeň by nemala byť tesná. Vrchné oblečenie má byť funkčné a rodičia musia počítať s tým, že sa dieťa prípadne počas týchto aktivít trochu zašpiní.

Na výtvarnú výchovu je dobré mať zásterky, napriek tomu sa nemusí podariť uchrániť čisté rukávy a podobne.

Jar, leto, jeseň, zima a ako obliekať dieťa do škôlky

Deti chodia na prechádzky alebo na školskú záhradu takmer za každého počasia (s výnimkou dažďa a silnejšieho mrazu). Pre prípad vlhkého počasia a blata dobre poslúžia nepremokavé nohavice, ktoré by mali deti mať pripravené v šatni a na účel vychádzky si ich vždy obliecť. Môžu byť ľahké (navliekacie), zateplené alebo aj nepremokavé.

deti behajúVonku môže mať bundu alebo v teplejšom počasí aj mikinu. Záleží však na podmienkach škôlky a kapacitných priestoroch. Dôležitá je aj obuv, stabilne by tam mali mať svoje miesto čižmy.

V prípade vlhkého počasia alebo blata nie je vôbec neobvyklé, že dieťa skočí do každej mláky, ktorú uvidí. Prečítajte si aj článok ako obliecť novorodenca.

Aj malé nehody sa občas stávajú

praktické oblečenie pre dieťaVybavte dieťa do škôlky aj náhradným oblečením. Môže sa ľahko stať, že sa pri obede zašpiní, poleje a potom sa náhradné tričko alebo mikina nielen hodí, ale je to vlastne nevyhnutné mať sa do čoho prezliecť.

U menších detí je potrebné aj náhradné spodné prádlo pre prípad nehody, kedy nestihne alebo zabudne dobehnúť na záchod.

Keď je priehradka v škôlke na šatni kapacitne nedostatočná, alternatívne poslúži taška alebo závesné vrecko na náhradné oblečenie.

Veďte dieťa k samostatnosti

Dieťa v škôlke sa učí samostatnosti, postupne zvláda sebaobslužné činnosti, a preto by malo mať oblečenie, ktoré zvládne zapnúť a tiež rozopnúť. Prezuvky by mali mať zapínanie, ktoré dokáže dieťa samo ovládať.

Zaväzovanie topánok sa rešpektuje. Dieťa sa nemusí hneď vedieť zaviazať. Postupom času sa to naučí buď v škôlke alebo doma.

Nedávajte deťom oblečenie – tričká a mikiny, ktoré majú malý výstrih. Ak sa vám horko-ťažko podarilo na dieťa oblečenie navliecť, späť to už nejde. Dajte vždy prednosť praktickému oblečeniu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button