Úvod / Ako liečiť / Ako otehotnieť?

Ako otehotnieť?

ako otehotnieťČasto diskutovanou témou poslednej doby je neplodnosť nielen u žien, ale aj u mužov. Stále viac párov sa stretáva s problémom, že nemôžu počať dieťa. Bohužiaľ aj štatistiky dokazujú, že v dnešnej modernej a uponáhľanej dobe začína byť zázrakom, keď sa páru podarí počať dieťa prirodzenou cestou a pomerne v krátkom čase. Ako otehotnieť?

Tehotenstvo a neplodnosť


Neplodnosť, strašiak nás všetkých. Bohužiaľ pojem, ktorý sa stáva súčasťou života čoraz viac párov. Nezáleží na veku, neplodnosť môže zasiahnuť aj mladých a zdravých jedincov. Neplodnosť je lekársky termín, ktorým označujeme stav, keď sa páru nepodarí nechráneným sexuálnym stykom po dobu jedného roka počať dieťa.

Nevešajte hlavu, tento stav neznamená, že sa nikdy vytúženého potomka nedočkáte. Moderná medicína ponúka množstvo variantov a riešení, ako sa vytúženého potomka dočkať.

Liečba neplodnosti

Liečba neplodnosti je veľmi náročná na psychiku. Pripravte sa tiež na finančnú záťaž, nie všetky výdavky spojené s liečbou neplodnosti hradí poisťovňa. S partnerom/kou všetko riadne preberte a dohodnite sa na ďalšom postupe. Nepodceňujte priebeh liečby. Určite si mantinely, za ktoré každý z vás nebude ochotný ísť.

vyšetrenia pri neplodnostiLiečba neplodnosti zahŕňa množstvo vyšetrení, liečebných metód a zákrokov. Nie všetci sú ochotní podstúpiť napríklad chirurgický zákrok. Počítajte s tým, že priebeh liečby veľmi zasiahne a ovplyvní váš intímny život. Liečba neplodnosti predstavuje rovnako psychickú záťaž, ktorú budete schopní lepšie zvládnuť s oporou partnera/ky.

Pred začatím liečby si usporiadajte finančnú stránku veci. Liečba neplodnosti je finančne náročnou záležitosťou. Ujasnite si hneď na začiatku, koľko ste ochotní a hlavne schopní do liečebných metód investovať a urobte si dlhodobý plán, ako financie na liečbu ušetriť či získať a na záver konečne otehotnieť, ak to bude možné.

Faktory ovplyvňujúce neplodnosť


V prvom rade sa jedná predovšetkým o vek. U žien je doporučená hranica pre počatie max. 35 rokov. Vrchol plodnosti nastáva u ženy okolo dvadsiatich rokov. S pribúdajúcim vekom ženy plodnosť klesá. Samozrejme, že ženy nad 35 rokov môžu otehotnieť a porodiť zdravé dieťa. Len narastajú riziká sprevádzajúce tehotenstvo ženy.

Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú možnosť počatia dieťaťa, sú predovšetkým genetické ochorenia rozmnožovacích orgánov, zvýšený výskyt toxínov v tele alebo chemoterapia, ktorá sprevádza liečbu rakoviny.

Prevencia

ako prestať fajčiťMôžete sa riadiť preventívnymi zásadami, aby ste sa dočkali bábätka čo najskôr a prirodzenou cestou. Jedná sa predovšetkým o absenciu tabaku. Pokúste sa tabakové výrobky odstrániť zo svojho života. Pokiaľ chcete dieťa a venujete sa namáhavému cvičeniu, ktoré pre vás predstavuje enormnú fyzickú záťaž, obmedzte ho.

Muži by mali dbať na prirodzenú teplotu v intímnych partiách a nenosiť priliehavú spodnú bielizeň alebo veľmi tesné nohavice. U žien je dôležité dbať na správnu telesnú hmotnosť. U žien, ktoré sú hlboko pod hranicou telesnej váhy, dochádza k strate ovulácie a zníženiu pravdepodobnosti otehotnenia.

Ako otehotnieť v priebehu ovulácie

doba ovulácieŽena ovuluje spravidla 5 dní v mesiaci. Ak máte pravidelný cyklus, ktorý sa opakuje v intervale 28 dní, ovulujete väčšinou v priebehu 12. – 16. dňa. Ovuláciu sprevádza zvýšená telesná teplota, možný je výskyt kŕčov v oblasti podbruška. Počas ovulačného cyklu odporúčajú lekári milovanie aspoň tri dni v jeho priebehu. Mužské spermie sa v tele ženy udržia tri až päť dní, preto odporúčajú styk aj pred ovuláciou. Ak ovuláciu neriešite a nestrážite si plodné dni, odporúčajú lekári pravidelný nechránený sex v intervale dvakrát – trikrát týždenne.

Záver


Najčastejším problémom, ktorý je potrebné odbúrať, je psychika. Nielen u žien, ale aj u mužov hrá podstatnú úlohu. Ak sa o bábätko pokúšate dlhšiu dobu, začínajú sa u oboch partnerov prehlbovať depresie a pocit bezmocnosti. Nemožno odporučiť nič iné, než na problémy nemyslieť. Každé milovanie s partnerom si užiť a nebrať ho iba ako nástroj, ako získať vytúžené dieťa.

Hektická doba situáciu neplodnému páru tiež práve neuľahčuje, je potrebné, aby ste si na seba urobili čas a utiekli od všetkých problémov. Dobrou radou je napríklad spoločná dovolenka, usporiadajte si denný režim a dodržujte základy správnej životosprávy, toto všetko by málo výrazne zvýšiť šancu ako otehotnieť. Pozrite si aj článok: Ako zistím že som tehotná? a ako na nevoľnosti v tehotenstve?

Ako otehotnieť?
5 (99.46%) 37 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

lepidlo odstranenie

Ako odstrániť lepidlo z porcelánu?

Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *