NávodyCestovanie

Ako používať turistickú mapu?

turistické mapySlovenská republika mohla byť vždy pyšná na sieť značených turistických ciest, navyše vyznačených v turistických mapách. Turistickú mapu, svetovo uznávaný fenomén, považujeme za naše „národné striebro“. História značených ciest začala v 90. rokoch 19. storočia. V súčasnej dobe sú lokálne značené tiež trasy pre cyklistov, bežkárov ale aj jazdcov na koňoch. Turistické cesty sú vyznačené v mapách, ktoré zahŕňajú celú republiku. Prečítajte si článok ako používať turistickú mapu.

Mierka turistickej mapy

Zoznámte sa s meradlom turistickej mapy. Mapy sú najčastejšie vedené v mierke 1: 50 000. Preto sa im tiež v turistickom žargóne hovorí „päťdesiatky“.

Znamená to, že jeden centimeter na mape zodpovedá 50 tisícom centimetrov, teda 500 metrom (pol kilometra) v teréne.

Správne skladanie mapy

Naučte sa turistickú mapu skladať a predĺžte tak jej životnosť. Turistická mapa sa tradične vydáva zložená do obdĺžnikového formátu.

Je dobré, keď sa jej užívatelia (najmä ženy a deti) naučia rozloženú mapu skladať podľa pôvodných záhybov. Neváhajte mapu opatriť plastovým obalom.

Znázornenie máp na líci

ako používať turistickú mapuNa líci turistickej mapy je zvyčajne geografické znázornenie (vrstevnice, kóty, lesy, vodné plochy, cesty, železnice…) doplnené o farebné turistické cesty a ďalšie orientačné značky.

Farebnosť ciest na mape zodpovedá farbe turistických značiek, ktorými je cesta označená v teréne.

Turistické cesty sa na mape značia plnou hrubou čiarou a sú vo farbách červená, modrá, zelená a žltá. Líce je pre ľahšiu orientáciu na mape podkreslené štvorcovou sieťou – vodorovné okraje čísla, zvislé okraje písmená abecedy. Turistické mapy sú orientované na sever, čomu zodpovedá aj tlač textu.

Znázornenie máp na rube

Rub turistickej mapy má niekedy informatívny charakter. Nachádzajú sa na ňom zväčšené výrezy väčších aglomerácií lokality, výpis a stručná charakteristika zaujímavých miest podľa štvorcovej siete (stručný turisticko-vlastivedný obsah mapy) a ďalej legenda turistických značiek použitých na mape (cesty, hrady, zámky, zrúcaniny, kostoly, vodné plochy, táborisko, hostince a pod.).

Skontrolujte rok vydania turistickej mapy

Na rube mapy by mal byť aj rok jej vydania, čo je veľmi dôležitý údaj. V mnohých domácnostiach nájdeme veľmi zachovalú turistickú mapu, avšak vydanú napríklad v 70. rokoch. Na takú pozor.

Pohoria a rieky sú síce stále na svojom mieste, ale cesty značené na 35 rokov starých mapách už mnohokrát neexistujú.

Pred plánovanou túrou sa najprv pozrite na mapu a zvoľte si trasu

Cieľ zvolíme s ohľadom na čas a fyzickú zdatnosť. Počítajme s tým, že menej zdatný turista ujde za jednu hodinu štyri až päť kilometrov po rovine. Cesta kopcovitým terénom je pomalšia. Pre netrénovaného turistu je „tak akurát“ pätnásť kilometrov za deň (čo bez problémov zvládne aj šesťročné dieťa).

Pri plánovaní pešieho výletu je potrebné myslieť na návrat a buď mať istotu, že nám z miesta cieľa pôjde dostatok spojov domov alebo musíme do dĺžky trasy započítať aj cestu späť.

Vzdialenosť približne odmeriame napríklad papierovým meradlom alebo si príslušnú trasu nájdeme v internetovej verzii turistických máp a použijeme nástroje ručného plánovania ciest.

Z turistickej mapy vyčítame aj profil trate

používanie turistickej mapyVýška terénu je značená vrstevnicami (hnedé tenké krivky spájajúce miesta s rovnakou nadmorskou výškou). Čím sú na mape vrstevnice hustejšie, tým sú terénne nerovnosti prudšie.

Ak cesta vedie tak, že kopíruje vrstevnice, bude stúpanie či klesanie nepatrné.

Ak cesta vrstevnice pretína alebo je na nich dokonca kolmá, budeme stúpať k vrcholu priamou cestou.

Ak sú vrstevnice znázornené ako husté sústredné (samozrejme krivé) krúžky, jedná sa o výrazný, zvyčajne do ďaleka viditeľný kopec.

Nezabudnite si turistickú mapu vziať so sebou

Niekedy sa môže stať, že musíme prejsť úsek, kde turistické značky nie sú alebo si budeme chcieť trasu skrátiť napríklad po ceste. V teréne turistickú mapu používame tak, že ju vždy najprv zorientujeme na sever (teda s mapou v ruke sa otočíme čelom k severu).

Nájdeme nejaký orientačný bod, ktorý bude rovnaký v teréne aj na mape a tým sa uistíme o bode, kde práve stojíme. Mapa nám je najviac užitočná na nejakom vyvýšenom mieste, kde máme prehľad o krajine.

Ako zistiť sever v teréne?

návod na turistickú mapuNajspoľahlivejšie kompasom. Ten máme napríklad ako príslušenstvo telefónu alebo hodiniek.

Ďalšou pomôckou je slnko. V zimnom čase je na severnej pologuli o dvanástej hode (v letnom o 13:00) na juhu. Pretože vieme, že za hodinu slnko prejde asi 15 stupňov, môžeme juh (respektíve sever) celkom presne odhadnúť (od východu slnka do jeho západu). Alebo poslúžia hodinky s ručičkami. 

Malá ručička mieri k slnku. Priamka, ktorá rozpoľuje uhol medzi malou ručičkou a dvanástkou, ukazuje juh (korigujeme letný čas). Taktiež pomôže aj stavba kostola (oltár je na východe, hlavný vchod na západe).

Existuje ešte mnoho ďalších spôsobov, ako nájsť sever v prírode. Uvádzajú je napríklad všetky detské turistické a skautské príručky.

Pri nich však pozor. Rady sú iste myslené dobre, ale súčasná príroda je tak nevyspytateľná, že je skutočne lepšie spoliehať sa len na exaktné metódy. Napríklad je praxou overené, že mravce stavajú mravenisko ako sa im zachce a nie je vždy na severe chránené stromom alebo koreňom a na južnej strane nemá miernejší sklon. Taktiež lišajník rastie okolo celého kmeňa stromu, úľov vo voľnej prírode mnoho nenájdeme, letokruhy na pni sú aj súmerné – a ďalšie „zrady“ pri turistike.

Tip ako používať turistickú mapu

Pri nákupe mapy horskej oblasti je dobré vedieť, či chceme mapu zimnú alebo letnú. Najmä vo vyšších horách sú v zime niektoré cesty nepriechodné, ale inde sú zase znázornené úseky značené tyčami, ktoré sa nepoužívajú v lete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button