ZáhradaNávody

Ako na zdravé bio klíčky?

zdravé bio klíčkyMetóda nakličovania semien je veľmi stará. Skutočne známa je už niekoľko tisíc rokov. Poslednou dobou je veľmi populárna. Našim predkom pomáhali naklíčené semená prežívať tuhé zimy a nám dnes vylepšujú jedálniček, robia ho zdravším. Ako na zdravé bio klíčky?

Čo budete potrebovať na naklíčenie semien

  • nemorené semená vybraných druhov
  • voda – prevarená a vychladnutá
  • klíčiaca miska

Klíčiaca miska

Vypestujeme si vlastné bio klíčky. Počas klíčenia sa v semienku prebúdzajú tie najcennejšie látky v ňom sústredené. Naklíčené semená vlastne rozbaľujú svoje balíky energie a vitality.

Pre naklíčenie je najvhodnejšie kľučovadlo z nezávadného materiálu. Má tri misky, pričom spodná zachytáva presakujúcu vodu.

V kľúčnych miskách sú otvory na odvod plynov, ktoré vznikajú pri klíčení. Semená vždy zalievajte prevarenou, vychladnutou vodou.

Výber semien na klíčenie

Bôbovité druhy ako sú mungo, cícer, šošovica, hrach je lepšie ráno a večer v celom priebehu klíčenia preplachovať.  kľučovadlo Nenakličujte však fazuľu, ich semená sú za surova jedovaté!

Ďalej je veľmi dôležité pre naklíčovanie zaobstarať semená na to určené, pretože tie, ktoré sú určené na siatie, sú chemicky ošetrené – morené.

Ďalej sa tiež nechávajú naklíčovať: pohánka, raž, ovos, sója a lucerna, čakanka, žerucha.

Ideálne je používať bio klíčky vlastnoručne vypestované, alebo zakúpené v špecializovaných obchodoch. Tam sú k dostaniu zvyčajne aj klíčiace misky. Hlavnou zásadou je, že nádoby na klíčenie musia byť vždy čisté.

Starostlivosť o klíčky

slnečnicové semenáNa klíčenie potrebujú semená vzduch, vodu a teplo. Semená strukovín potrebujú toľko vody, koľko samé vážia, obilniny 50-70% a olejnaté semená najmenej 30-40% vlastnej hmotnosti.

Pri nakličovaní môže škodiť priame svetlo. Nevystavujeme ich preto pri klíčení slnku. Za optimálnych podmienok trvá klíčenie dva až šesť dní podľa druhu semena.

Semienka sa zvyčajne konzumujú priamo, ale sú vynikajúce aj do nátierok a šalátov, alebo hotových polievok.

Tipy ako na zdravé bio klíčky

Zaujímavé je, že napríklad naklíčený cícer podporuje potenciu. Horčičné semienko je pri klíčení potrebné preplachovať niekoľkokrát denne, pretože vytvára sliz.

Naklíčenú červenú šošovicu môžeme pridávať aj do omáčok, ktorých teplota nepresahuje 40 ° C, aby si udržala všetku úžitkovú hodnotu. Šošovica sa vloží do už pripraveného základu.

Reďkovka má mierne pálivé klíčky, hodí sa do zeleninových šalátov – práve pre svoju špecifickú chuť. Bio klíčky lucerny sú veľmi málo aromatické, preto sa hodia aj ako príloha alebo do zeleninových šalátov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button