Návody

Ako a čím lepiť plasty?

ako a čim lepiť plastyPlastové materiály sa dnes bežne používajú pri výrobe nábytku a mnohých ďalších predmetov. K ich rozšíreniu došlo v druhej polovici minulého storočia. Existuje ich obrovské množstvo rozličných druhov a líšia sa okrem iného tým, ako sú odolné. Pri každom druhu plastu sa však skôr či neskôr môžete stretnúť s tým, že prasknú, prípadne sa rozlomia. Problém sa dá vyriešiť použitím vhodného typu lepidla. Dnes sa dozviete, aké lepidlá sú na konkrétne druhy plastov vhodné a ako sa majú používať. Ako a čím lepiť plasty? A ké druhy plastov existujú?

Obsah článku:

  • Druhy lepidiel na plasty
  • Druhy plastov
  • Postup lepenia

Druhy lepidiel na plasty

Všeobecne sa lepidlá na plasty dajú roztriediť do niekoľkých základných kategórií podľa svojich vlastností.

Montážne lepidlá

Sú vhodné najmä pre lepenie PVC a polystyrénu. Zásadným predpokladom je, že opravovaný materiál musí mať dostatočnú saciu plochu tak, aby sa mohla odpariť vlhkosť, ktorá je v montážnych lepidlách prítomná. Naopak sa neodporúčajú napríklad na lepenie teflónových predmetov.

Kontaktné lepidlá

S kontaktnými lepidlami sa dajú dobre lepiť aj materiály, ktoré majú menšiu saciu schopnosť. Je však potrebné ich pri použití odvetrať. Vďaka tomu sa totiž odparí rozpúšťadlo, ktoré je v nich obsiahnuté.

Sekundové lepidlá

ako odstrániť sekundové lepidloObľúbeným druhom sú sekundové lepidlá, ktoré sa dajú použiť prakticky pre akýkoľvek typ plastu. Platí však pravidlo, že sú účinné len vtedy, ak spájate plasty s malou plochou.

Odporúčaný článok: Ako odstrániť sekundové lepidlo z dreva, látky, plastu, skla aj z kože?

Trvalo lepivé lepidlá

Oproti sekundovým sa dajú použiť na lepenie veľkých plôch. Sú vhodné na pružné plasty. Najviac sa využívajú na lepenie penových polystyrénov a tiež plastov, ktoré sa inak ťažko lepia. Ide hlavne o PE a PP.

Druhy plastov

Vyššie ste sa dozvedeli, aké druhy lepidiel sa dajú použiť, respektíve na aké plasty sa hodia. Pre lepšiu predstavu je ale dobré vedieť aspoň základné informácie o tom, aké druhy plastov sa vyrábajú.

Pre orientáciu sa na každom plaste uvádza recyklačná značka:

PET

Ide o plast zo skupiny polyesterov, ktorý je priehľadný, prípadne ľahko zakalený. Najčastejšie sa z neho vyrábajú fľaše, obaly a fólie.

PP

Ide o konštrukčný plast, ktorý je vysoko odolný a pevný. Preto sa často používa napríklad na výrobu téglikov, ale aj napríklad pri výrobe varných kanvíc.

HDPE

Polyesteren s vysokou hustotou, ktorý je vysoko odolný. Vyrábajú sa z neho preto rôzne pevné obaly alebo kompozitné materiály.

PS

Pod plastom s touto recyklačnou značkou sa skrýva polystyrén. V prípade, že ho lepíte, musíte si vziať na pomoc lepidlo, ktoré neobsahuje organické rozpúšťadlá.

PVC

Polyvinylchlorid sa klasicky používa na výrobu podlahových krytín či odpadových rúr.

Okrem vyššie uvedených sa ďalej môžete stretnúť s materiálmi, ktoré majú recyklačné značky ABS, POP, PMMA (plexisklo), PTFE (teflón), LDPE (polyetylén), PA. Ich využitie je najmä v priemysle.

Postup lepenia jednotlivými druhmi lepidiel

postup lepenia plastovAk sa chystáte lepiť plastové materiály, je práve dobré sa najprv pozrieť na recyklačnú značku. Zatiaľ čo napríklad PP alebo PTFE sa vzhľadom k svojim vlastnostiam lepia veľmi ťažko, u bežných plastov nebudete mať problém.

Na základe druhu plastu je potrebné zvoliť konkrétny typ lepidla. Pred použitím si vždy dôkladne prečítajte návod, určite sa to oplatí.

Niektoré druhy lepidiel totiž napríklad reagujú okamžite, iné je potrebné nechať chvíľu „na vzduchu“, aby z nich vyprchali rozpúšťadlá. To platí konkrétne pre kontaktné lepidlo.

Kontaktné lepidlo

U kontaktného lepidla musíte natrieť obe plochy, ktoré chcete spojiť. Potom ich nechajte chvíľu odvetrať, až zaschnúť.

Okamih, kedy je možné plasty spojiť, spoznáte tak, že sa lepidlo pri dotyku prstom už nerozmazáva. Prilepené spoje pevne stlačte k sebe.

Trvalo lepivé lepidlo

Úplne vyschnuté pred fúziou plastov musí byť trvalo lepivé lepidlo, niekedy nazývané tiež „samolepka“.

Čas, kedy už je pripravené, spoznáte spravidla tak, že sa na materiáli vytvorí ľahko nažltlá vrstva, ktorá pri dotyku prsta silno lepí.

Aj toto lepidlo je vhodné naniesť na obe plochy zlepovaného materiálu.

Sekundové lepidlo

V prípade sekundového lepidla je zásadná rýchlosť. Reaguje totiž veľmi rýchlo. Zvyčajne ho preto stačí naniesť len na jednu časť zlepovaného materiálu a ihneď obe časti stlačiť k sebe a niekoľko sekúnd počkať.

U sekundových lepidiel je vhodné lepiť iba menšie plochy, jedná sa o krehký typ lepidla.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button