ŠportZdravie a krása

Čo je to vlastne tepová frekvencia ?

ekg krivka a čo je to tepová frekvenciaTepová frekvencia je hodnota, ktorá nám ukazuje počet úderov srdca (tepov) za jednu minútu. V kľudovom štádiu to môže byť okolo 70 tepov. S fyzickou záťažou sa táto hodnota zvyšuje. Konečné číslo ovplyvňuje mnoho faktorov. Záleží na stavbe tela, výške, váhe, veku, pohlavia a na fyzickej kondícii každého jedinca. Športovci ju mávajú spravidla nižšiu. Tepová frekvencia má viac hodnôt a všetky si ich môžete ľahko spočítať. Ak vlastníte hodinky, ktoré ju vedia zmerať, tak ich stačí pri športovaní nastaviť na správny režim a vziať si hrudný pás, ktorá sníma údery srdca.

Čo potrebujete na zistenie tepovej frekvencie

  • stopky
  • papier a pero
  • kalkulačka

Tepová frekvencia v kľude a pri záťaži

spaľovanie tukuAk si chcete tepovú frekvenciu spočítať, tak si musíte najprv zmerať kľudový počet tepov za minútu.

Najlepšie je tento úkon robiť ráno. Hodnotu si starostlivo zapíšte, aby ste ju nezabudli.

Tepovú frekvenciu pri záťaži zistíte tak, že sa budete venovať nejakému cvičeniu a ihneď po skončení merajte tep 10 sekúnd a potom vynásobte šiestimi, aby vám vyšla hodnota za minútu.

Chudnutie

meranie tepuPri chudnutí by sa vaša tepová frekvencia mala pohybovať okolo hodnoty, pri ktorej spaľujete tuky. Vzorec pre jej výpočet je u žien: (226 – váš vek) x 0,6 a u mužov: (220 – váš vek) x 0,6.

Ak si zadáte potrebné údaje do internetových meračov, tak presne zistíte v akom rozmedzí sa máte držať.

Pri športovaní je vhodné si tepovú frekvenciu merať a držať sa u vypočítanej hodnoty, pretože práve tak spaľujete najviac tukov.

Maximálna hodnota tepovej frekvencie

Pri fyzickej aktivite by ste nemali prekračovať maximálnu hodnotu tepovej frekvencie, ktorú si môžete orientačne vypočítať u žien: 226 – vek a u mužov 220-vek.

Pri športovaní by sa mala tepová frekvencia držať na uzde a nenechávajte ju zasahovať až do tejto krajnej hodnoty.

Najspoľahlivejšie

Existuje veľa možných výpočtov, niektoré sú presnejšie než iné. Hodnoty vám môže spočítať aj lekár, čo je zrejme najspoľahlivejšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button