Ako liečiť

Ako využiť chren pri nachladnutí?

chren proti nachladnutiuRady a tipy ako využiť chren pri nachladnutí. Chren sedliacky je koreňová zelenina s typickou nezameniteľnou štipľavú vôňou a chuťou. Hodí sa nielen na horčicu a k mäsu. Chren totiž obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok a liečivé účinky chrenu pomáhajú proti mnohým ochoreniam a neduhom. Chren pri nachladnutí, chrípke či nádche vám bude skvelým pomocníkom. V nasledujúcom článku nájdete rady, ako využiť chren pri nachladnutí a v boji s chrípkou.

Čím vám pomôže chren pri nachladnutí

Chren obsahuje vitamíny skupiny B a veľké množstvo vitamínu C, z minerálov potom horčík, draslík, fosfor, železo, vápnik, zinok a ďalšie.

Nie nadarmo sa mu hovorí „falošný ženšen“. Škála jeho liečebných účinkov je naozaj široká. Chren má antibakteriálne, antivírusové a antiseptické účinky, posilňuje pri rekonvalescencii, ozdravuje črevnú mikroflóru (aj po užívaní antibiotík).

Využiť chren pri nachladnutí a pri zápale močových a dýchacích ciest, nie je na škodu. Skvelé účinky má proti obyčajné nádche aj proti silnému dávivému kašľu a angíne.

Ako chren pri prechladnutí používať

Chren sa dá používať vnútorne alebo zvonka.

Chren s medom

chrenChren s medom využijete proti nachladnutiu, nádche a kašli a bronchitíde.

Táto prírodná medicína má antibiotické účinky, prehrieva organizmus a uvoľňuje zahlienenie.

Stačí zmiešať 1 lyžicu najemno strúhaného chrenu s 1 – 2 lyžicami medu. Užívame 3x denne 1 lyžičku.

Chren s jablkami

Chren s jablkami môžete užívať preventívne aj počas trvania choroby. Jedná sa aj o skvelú prílohu k mäsu.

Zmiešajte zhruba 500 g ošúpaných a nastrúhaných jabĺk (kyslejších) a 100 g najemno nastrúhaného chrenu a pridajte asi 50 ml jablčného octu a trochu soli.

V hrnci si zvarte 200 g trstinového cukru s 50 ml vody (trvá to približne 5 minút) a zmiešajte so zmesou. Zmes naplňte do malých uzatvárateľných pohárov, chren s jablkami nemusíte sterilizovať.

Chren s citrónom

Kašička z chrenu a citrónovej šťavy pôsobí proti zahlieneniu a má antibakteriálne účinky. Pripravíte ju zmiešaním 2 lyžíc najemno nastrúhaného chrenu so šťavou z polovice citróna.

Kašičku užívajte 2x denne tak, že si do úst dáte približne polovicu čajové lyžičky kašičky, chvíľu ju žujte a nechajte v ústach a potom prehltnite.

Po jej užití nejaký čas nepite, aby liečivé látky mohli v hrdle pôsobiť. Hneď ako po niekoľkých dňoch užívania pocítite po konzumácii kašičky nevoľnosť, znamená to, že váš organizmus sa už ďalej odhlieňovať nepotrebuje.

Inhalácia chrenu

Inhalácia chrenu pri nachladnutí je veľmi prospešná. Pomáha aj pri nádche a kašli. Stačí zmiešať 2 lyžice najemno nastrúhaného chrenu s 2 lyžicami nastrúhaných jabĺk, zmes prelejeme 1/2 litrom vriacej vody, necháme 5 minút odstáť a potom približne 10 minút inhalujeme pod uterákom výpary.

Chrenová placka

chrenom proti nachladnutiuChrenová placka pôsobí na bolesť v krku, prechladnutie a kašeľ. Zmiešame približne 100 g nastrúhaného chrenu s 1/2 kilogramom múky a 2 lyžicami masti.

Z tejto zmesi vypracujeme cesto, vyvaľkáme placku, ohrejeme ju na kúrení či panvici, zabalíme ju do uteráka a priložíme zhruba na 20 minút na chrbát či ramená.

Pred priložením chrenovej placky sa odporúča miesto ešte namazať masťou, aby nedošlo k podráždeniu kože.

Tipy ako používať chren

Pokiaľ vám vadí štipľavosť chrenu, krátko ho pred použitím sparte vriacou vodou.

Pokiaľ máte výkonný mixér, môžete chren miesto strúhania rozmixovať.

Varovanie

Dlhodobé užívanie veľkého množstva chrenu môže podráždiť obličky a žalúdok (pozor aj pri žalúdočných vredoch). Vonkajšie použitie potom nie je vhodné pre citlivých jedincov.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button