Ako liečiť

Zaľahnuté ucho: Príčiny a liečba

ako liečiť zaľahnuté uchoZaľahnuté uši môžu mať rôzne príčiny. Vzhľadom k tomu, že uši sú veľmi citlivým orgánom, je potrebné pri väčších problémoch vždy vyhľadať pomoc odborného lekára. Zaľahnuté ucho: Príčiny a liečba.

V článku sa dozviete:

  • Príčiny zaľahnutia uší
  • Čo je potrebné
  • Liečba zaľahnutého ucha

Za zaľahnutím v uchu totiž môže byť aj zápal stredného ucha, prípadne aj ďalšie ochorenia. Rovnako tak ale je možné, že pocit zaľahnutého ucha je vyvolaný len v dôsledku toho, že sa do neho dostala voda. Typicky sa jedná o situáciu, keď vyjdete z bazéna.

Príčiny zaľahnutia uší

Pocit zaľahnutého ucha má niekoľko príčin. Medzi najčastejšie patria najmä tieto:

Veľké množstvo mazu v uchu

ušný mazUšný maz dokáže vytvoriť akúsi zátku. Horšie potom počujete, v uchu vám hučí.

Predovšetkým je potrebné povedať, že tu je dôležitá prevencia, teda pravidelné čistenie uší od ušného mazu.

Nádcha

Sprievodným javom prechladnutia a nádchy je práve pocit zaľahnutých uší. Zvyčajne stačí, keď viete, ako na upchatý nos a nádchu. Po jej skončení nádchy sa sluch vráti rýchlo do normálu.

Zápal stredného ucha

Jedná sa o vážnejší problém, ktorý je potrebné riešiť odbornou liečbou. Ak je ucho silne zaľahnuté, pichá vás v ňom, máte hrčku za uchom, bude to pravdepodobne práve zápal stredného ucha.

Alergie

alergia na peľZaľahnuté ucho môže byť spôsobené aj alergickou reakciou.

Najmä vtedy, ak sa alergia nelieči, je zaľahnuté ucho častým sprievodným javom.

Čo je potrebné na liečbu zaľahnutého ucha?

  • Návšteva lekára špecialistu – zistenie príčiny zaľahnutého ucha
  • Pravidelné čistenie ucha od ušného mazu

Liečba zaľahnutého ucha

Vždy je dôležité identifikovať, prečo k zaľahnutiu ucha došlo. Až potom je možné pristúpiť k liečbe problému.

Ak sú zaľahnuté uši sprievodným javom pri nádche, je nutné nasadiť lieky a postupy, ktoré liečia nádchu. Problém s ušami potom rýchlo zmizene po skončení liečby nádchy.

Prepichnutie ucha

navšteva lekára a oparV prípade, že máte zápal stredného ucha, je odborná liečba nevyhnutná. Lekár obvykle po určitom čase ucho, respektíve jeho bubienok prepichne. Problém potom takmer okamžite zmizne.

Zápal stredného ucha je celkom vážny a neradno ho podceňovať, mohol by skončiť aj stratou sluchu. Na liečbu sa nasadzujú aj antibiotiká.

Borová voda

Z domácich trikov potom pomáha nakvapkanie bórovej vody do ucha.

Výplach ucha

Pri odstraňovaní problému so zaľahnutým uchom lekári pristupujú tiež k výplachu ucha. Vďaka tomu dôjde k odstráneniu prebytočného ušného mazu, ktorý navodzuje pocit zaľahnutého ucha.

Cvik na výtok vody z ucha

Ak sú uši zaľahnuté v dôsledku toho, že sa do nich dostala voda, môže pomôcť jednoduchý trik, kedy budete pár sekúnd poskakovať na jednej nohe. Voda by v dôsledku otrasov mala z ucha ľahko vytiecť a problém je tak rýchlo vyriešený.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button