Ako vyrobiť bylinkovú kúpeľovú soľ?
Návod ako si vyrobiť bylinkovú kúpeľovú soľ. Nie je nič príjemnejšie, než si dať po dlhom a náročnom dni uvoľňujúci kúpeľ s bylinkovou soľou. Niektoré bylinné soli zase naštartujú Váš deň po prebudení a iné Vám pomôžu bojovať s prechladnutím a ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Doprajte si úžasne voňavú a liečivú kúpeľ aj Vy a skúste si s nami vyrobiť domácu bylinkovú soľ do kúpeľa. Ako postupovať pri výrobe bylinkovej kúpeľové soli sa dozviete v našom článku.
Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť bylinkovú kúpeľovú soľ:
- morská či himalájska soľ
- sušené bylinky
- pár kvapiek éterického oleja
- prípadne farbivo
Postup prípravy bylinkovej kúpeľovej soli krok po kroku
Aké bylinky zvoliť ako najvhodnejšie?
Do relaxačných kúpeľových solí, ktoré Vám zaručia uvoľnenie mysle aj svalov pred spánkom, pridajte napr. Harmanček, levanduľu, medovku či materinu dúšku.
Ak potrebujete unavené telo a myseľ naopak povzbudiť, treba po prebudení alebo po športovom výkone, skúste použiť citrónovú trávu, nevädze poľné, pamajorán, tymian alebo rozmarín. Výber je len na vás.
A ak bojujete s prechladnutím, pomôže Vám najlepšie mäta, harmanček, šalvia či fenikel. Na rôzne kožné problémy je potom výborný nechtík či harmanček alebo okvetné lístky ruže. Bylinky používame výhradne sušené a môžeme je samozrejme kombinovať podľa typu použitia.
Akú soľ použiť na výrobu bylinkovej kúpeľovej soli?
Najlepšie je bezpochyby soľ z Mŕtveho mora, ktorá už sama o sebe oplýva mnohými priaznivými zdravotnými účinkami, napr.
Upokojuje telo aj myseľ, čistí pokožku a pomáha liečiť najrôznejšie kožné a reumatické choroby. Použiť môžete tiež soľ himalájskou, ktorá prekrvuje pokožku a detoxikuje.
Ďalej je možné pridať Epsomskú soľ, ktorá regeneruje vaše telo, zmierňuje bolesti a opuchy, lieči zápchu a nespavosť a pôsobí proti stresu. Ďalej môžeme do kúpeľovej bylinkovej soli pridať aj niekoľko kvapiek obľúbeného éterického oleja a prípadne tiež farbivo.
A ako na to?
Do sklenenej uzatvárateľnej nádoby nasypeme asi 1 cm vysokú vrstvu soli, pridáme centimetrovú vrstvu sušených byliniek podľa vlastného výberu a takto striedame, kým nenaplníte celú nádobu až po vrch.
Malé množstvo soli môžeme tiež vopred zafarbiť kozmetickým alebo potravinárskym farbivom a striedať vrstvy bielej a farebnej soli, čo je veľmi dekoratívne a soľ potom bude veľmi vhodným darčekom.
Nakoniec do soli nakvapkáme obľúbený éterický olej, ktorý vhodne dopĺňa zvolené bylinky. Nádobu na bylinkovú kúpeľovú soľ uzavrieme a necháme zhruba 2-3 týždne odležať, aby sa do soli uvoľnili všetky aromatické látky. Po otvorení vás vôňa z nádoby omámi a potom sa môžete pustiť to jej používania.
Varovanie pri používaní
Pri používaní dbajte na svoj zdravotný stav. Bylinkovú kúpeľovú soľ by nemali užívať ľudia trpiaci akútnymi zdravotnými problémami, srdcovým ochorením, cievnym ochorením, zápalmi, horúčkovitým ochorením alebo ochorením krvného obehu. Pozor si musia dávať tiež tehotné ženy.
Varovanie
Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.
Mohlo by vás taktiež zaujímať:
- Ako dlho by sme mali denne spať?
- Ako si vyrobiť domáce škoricové mydlo?
- Ako lieči ľanový olej a ľanové semienka?
- Ako zbierať a využívať brezu previsnutú?
- Ako vyrobiť domáci bieliaci prášok na zuby?
- Aké rastlinné oleje používať v starostlivosti o pokožku?
- Ako vyrobiť a využiť borovicový med?
- Ako vyrobiť tymianovú masť proti nachladnutiu?
- Ako sa vyznať v etiketách na potravinách?
- Ako skutočne pôsobí kokosový olej alebo čo ste nevedeli?