AkoaPreco.com / Voľný čas a hobby / Ako zbierať a využívať brezu previsnutú?

Ako zbierať a využívať brezu previsnutú?

breza previsnutáRady a tipy ako zbierať a využívať brezu previsnutú. Nie nadarmo brezu previsnutú už v dávnych dobách volali “kúzlo Indie” alebo “pôvab Sibíri”. Jej snehobiela kôra, krásny vzrast a romanticky tvarované vetvy ju predurčujú, aby bola medzi stromami kráľovnou krásy. Poradíme vám, ako a kedy listy brezy previsnutej zbierať, ako ich sušiť a v neposlednom rade vás oboznámime s ich zdravotnými účinkami.


N8vod ako využiť a zbierať brezu previsnutú

Breza previsnutá (latinsky Betula pendula, Betula albumu, Betula verrucosa) je druhom listnatého stromu, ktorý určite veľmi dobre poznáte, je u nás totiž veľmi hojne rozšírená. Je to vysoký, štíhly, listnatý strom s bielou kôrou.

Vetvy má na konci previsnuté. Mladé vetvičky sú lysé, červenohnedé s bradavičnatými žliazkami, trojboké, zjari lepkavé. Súčasne s listami sa objavuje kvetenstvo. Breza kvitne v apríli a máji. Plodom je nažka.

Brezu si nemožno zameniť za žiaden iný strom, vďaka bielo sfarbenej kôre. Je možné ju pestovať aj doma, nakoľko je mrazuvzdorná a nie je náročná na podmienky pestovania.

Zber a sušenie brezy previsnutej

Na liečivé účely sa zbierajú najmä mladé zelené listy najlepšie v čase od marca do mája, v tejto dobe majú najviac liečivých látok, najlepšie v dopoludňajších hodinách. Listy brezy previsnutej si môžete nasušiť do zásoby a využiť ich nielen pri jarnej očiste obličiek a močových ciest. Breza previsnutá má aj ďalšie liečivé účinky.

listy brezy previsnutej

Brezové lístie sušíme na tienistom a vzdušnom mieste v tenkých vrstvách najlepšie na sitách, pretože sušenie trvá dlhšiu dobu. Sušené listy skladujeme v papierových vrecúškach.

Púčiky sa zbierajú v marci. Brezová miazga prevažne na jar. Tá sa zbiera tak, že sa do kmeňa navŕta otvor hlboký 1-2 cm a vloží sa do neho hadička alebo trubička. Pod ňu sa umiestni nádoba, do ktorej miazga vyteká.


Aké sú liečivé účinky brezy previsnutej

Breza previsnutá účinne odvodňuje a čistí organizmus, bez toho aby dráždila obličky. Pomáha liečiť zápaly močových ciest, pôsobí tiež proti obličkovým kameňom, reumatizmu, akné a proti dne, podporuje metabolizmus a znižuje cholesterol. Brezové listy majú aj dezinfekčné a potopudné účinky.

Ako brezu využiť zvonka

ako brezu previsnutú využiťZvonka sa breza používa pri reumatizme a opuchoch, pre zlepšenie stavu pokožky alebo ako vlasové tonikum proti vypadávaniu vlasov, lupinám a mastnej pokožke hlavy.

Zvonka je možné brezu použiť vo forme kúpeľov alebo nálevu na oplachovanie vlasov či k obkladom (postup je rovnaký ako pri príprave čaju).

Na prípravu kúpeľa budete potrebovať asi 10 hrstí čerstvých listov alebo 8 hrstí sušených listov, ktoré zalejete 5 litrami vody, všetko povarte a preceďte do vane. Kúpeľ by mal trvať 10 – 15 minút.

Ako brezu previsnutú využiť vnútorne

Breza sa užíva vo forme čaju, ktorý pripravíte nasledovne: lyžičku sušených listov alebo polievkovú lyžicu čerstvých listov brezy zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 10 minút vylúhovať. Potom čaj sceďte a pite ho najlepšie 1 – 3x denne.

Tipy

Obklad si môžete pripraviť aj z čerstvých listov, ktoré priložíte na bolestivé či opuchnuté miesto a previažete. Obklad nechajte pôsobiť cez noc.

Varovanie

Breza by sa nemala dlhodobo užívať vo veľkých dávkach.

Užitie bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť potom ak užívate nejaké lieky.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.