Ako sa zbaviť úzkosti?
,, Šialene sa bojím, že moje deti prejde auto, ochorejú nevyliečiteľnou chorobou, alebo sa trebárs len škaredo porežú. Mám tento stiesnený pocit stále, neustále, celú ma to ovláda. Keď sa nestrachujem o deti, bojím sa o manžela. Cestou z práce sa na neho vyrúti kamión, pôjde po prostriedku a bác! Alebo bude mať infarkt. Je predsa poslednou dobou veľa klobás. Bojím sa, že ma vyhodia z práce, nie som tak dobrá, ako Irena, tá to dotiahne ďaleko. “ Máte pocit, že to, čo práve čítate, sú myšlienky, ktoré sa vám často preháňajú hlavou? Tiež sa občas týrate týmito výplodmi, živíte v sebe úzkosť, cítite sa tým vyčerpaní a neviete ako z toho von? Premýšľate nad tým, čo všetko by sa mohlo stať vaším blízkym a zrazu máte v sebe zvieravý pocit, že sa takmer nemôžete nadýchnuť? Poradíme Vám ako sa zbaviť úzkosti.
Čo je to tá úzkosť?
Úzkosť a strach prežíval asi niekedy každý. Taká úzkosť je v určitých chvíľach vlastne celkom dobrá vec, chráni nás pred hroziacim nebezpečenstvom.
Ide o poplachový systém, ktorý nám zabezpečuje prežitie, keď ide do tuhého. Sú to emócie, ktoré vysielajú signál telu, aby sa pripravilo na útok alebo útek.
Prejavy úzkosti
Ak je strachu a úzkosti primerané množstvo, je všetko v poriadku, ak je ale týchto stavov viac, než je zdravé, máme veľký problém. Ľudia, ktorí žijú vďaka úzkosti v permanentnom napätí, sú týmto stavom veľmi vyčerpaní. Telesné prejavy, ktoré pri úzkosti dotyčný pociťuje, dokážu vydesiť natoľko, že môže mať pocit, že ide o život.
Úzkostlivý človek pociťuje sucho v ústach, potenie, trasenie, má rozšírené zrenice, môže dôjsť k zmene rytmu dychu a srdca, kolísavý krvný tlak, pocit na vracanie a ďalšie. Ako teda zvládnuť tie trýznivé pocity úzkosti?
Pilulky šťastia
Máte dve možnosti. Prvá cesta je určite rýchlejšia, jednoduchšia, ale dalo by sa povedať, nekončiaca. A tou sú lieky. Na úzkosť sa bežne predpisujú antidepresíva a anxilotyká. Tieto psychofarmatiká zaženú úzkosti ľahko a rýchlo. Vyzerá to ideálne, ale zase až tak skvelé to nie je. Lieky môžu mať vedľajšie účinky, na niektoré môže vzniknúť závislosť.
Ale predovšetkým, jedná sa len o náplasť, ktorá zalepí náš problém na určitý čas. Keď lieky vysadíme, stavy sa opäť vracajú. Dôležité je preto liečbu kombinovať s návštevou špecializovaného pracoviska. Dobrý psychológ vám pomôže zistiť príčinu vašich psychických problémov. Včasná psychoterapia vám pomôže dostať sa späť do normálneho života.
Bez liekov a psychológa?
Ak ste sa rozhodli, že to zvládnete sami, ste na dobrej ceste. Už len fakt, že si priznáte, že máte problém a chcete s tým niečo robiť, je krokom k úspechu.
Ako sa teda navždy zbaviť úzkosti?
Strachu sa postavte čelom
Človek, trpiaci úzkosťou, sa hocikedy snaží vyhnúť situáciám, ktoré v ňom tieto negatívne emócie vyvolávajú.
Zmení prácu, prestane jazdiť autom, pozerať sa na televíziu. Nebolo by ale lepšie, postaviť sa tomu čelom? Je dokázané, že ak sa veciam a okamihom, ktoré v nás strach a úzkosť vyvolávajú, postavíme, po čase sa otupia a nebudeme cítiť toľko nepríjemných pocitov.
Chce to ale tréning. Môže trvať až niekoľko týždňov aj mesiacov, než si zvyknete na nepríjemné myšlienky, či veci, ale stojí to za to, sa takto zžiť.
Relaxácia je dôležitá
Pomôže aj pokojné dýchanie a meditácia. Zájdite do prírody, kochajte sa krásou, pokúste sa vypnúť.
Relaxujte a športujte, robte veci, ktoré máte radi. Plánujte výlety, pozerajte sa dopredu, a každý deň sa radujte z mála. Jóga je vyslovene terapeutickým prostriedkom! Tak hurá na ňu!
Zverte sa doma
Bojovať s úzkosťou nie je jednoduché, verte ale, že v stávke je veľa. Váš pokojný, ničím nerušený život! Zapojte rodinu a partnera, povedzte im o svojom probléme, zdieľaná starosť je predsa len polovičnou starosťou.
Len pozor na to, nie každý „zdravý“ človek vášmu problému porozumie a bude ho brať vážne. S tým je bohužiaľ nutné počítať. Pokiaľ ho ale máte, až sa nabudúce budete utápať v pocitoch úzkosti, nechajte sa objať a povedzte svojej úzkosti raz a navždy: ,, Mňa nedostaneš! „