Ako si vybraťŠport

Ako vybrať cyklistické okuliare?

okuliare na cyklistikuCyklistické okuliare nie sú len praktickou pomôckou vo chvíľach, keď svieti slniečko, ale vaše oči ochráni aj pred hmyzom, vetvami, kamienkami, vodou, dažďom i vetrom. Cyklistické okuliare sú špeciálne okuliare, ktoré sú prispôsobené potrebám, ktoré cyklista idúci na bicykli má. Kvalita okuliarov na bicykel je preto rôzna. Pýtate sa, čo pri svojom výbere cyklistických okuliarov nezanedbať?

Návod a postup ako si správne vybrať cyklistické okuliare

Okuliare vždy vyskúšajte

Okuliare vám musia pevne sedieť na nose, nesmú vám padať a ideálne je, keď majú pružné obruby, tvarovateľné nosníky a nožičky.

U cyklistických okuliarov je potrebné, aby vám verne kopírovali tvár a zároveň poskytli očiam dôkladnú ventiláciu. Kvalitné okuliare počítajú s potením, a preto by koncovky nožičiek a nosníky mali byť vyrobené z protišmykových materiálov.

Cyklistické okuliare vyberajte tiež podľa štýlu jazdy

V prípade, že sa venujete extrémnym športom, potrebujete špeciálne okuliare, ktoré sa na prvý pohľad podobajú tým lyžiarskym.

Tieto okuliare sú na hlave pripevnené s pomocou pásky lemujúcou hlavu, dôkladne priliehajú na tvár a ani ony sa nezaobídu bez dôkladného odvetrávanie a bez prilby(najideálnejšia je integrálna prilba).

Doplnky ku cyklistickým okuliarom

okuliare na bicykel

Na tieto okuliare navyše môžete použiť špeciálne fólie, ktoré v prípade zašpinenia jednoducho strhnete a máte opäť čisté zorné pole (čo oceníte pri jazde blatom, dažďom a podobne).

Aj tu sa cena týchto okuliarov líši, na trhu sa objavujú tieto okuliare, najmä pre nadšencov zjazdu a freeride, už od 20 €, ale pokojne sa dajú nájsť aj za 150 €.

Cena sa líši hlavne kvôli použitému „sklu“ do skiel. Bežne okuliare si môžete kúpiť obvykle tam, kde sa predávajú bicykle, prípadne aj iné športové potreby.

Skla cyklistických okuliarov

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich výber cyklistických okuliarov sú sklá. Tie najlacnejšie okuliare majú sklá vyrobené z plastu, ktoré neprešli žiadnou úpravou a nemajú ani žiadne ochranné prvky. Investovať do skiel sa však rozhodne oplatí.

Keď si chcete jazdu na bicykli vychutnať, a tiež máte záujem o svoju bezpečnosť, kúpte si také sklá, ktoré pre vás budú prínosom.

  • Namiesto obyčajných plastových skiel si preto radšej kúpte tie vyrobené z poly karbonátu, ktorý je pevnejší a odolnejší.
  • návod ako si vybrať cyklistické okuliarePolarizované (antireflexné) sklá vám umožnia pohodlné pozeranie aj vtedy, keď je slnko ostré a nepríjemne sa odráža.
  • Fotochromatické sklá vás zbavia potreby mať niekoľko rôznych cyklistických okuliarov, prípadne mať okuliare s výmennými sklami. Podľa intenzity slniečka sa samy rýchlo zakalia. Tieto okuliare sú však zo všetkých najdrahšie.
  • Ak nechcete toľko do cyklistických okuliarov investovať a hľadáte zlatú strednú cestu, kúpte si také, kde budete môcť rôzne zakalené sklá podľa potreby zasadzovať.

Dioptrické cyklistické okuliare

Nosíte dioptrické okuliare? V prípade, že pri športe nepoužívate kontaktné šošovky, si musíte cyklistické okuliare ísť kúpiť k optikovi. Ide totiž o špeciálne cyklistické okuliare, ktoré sa skladajú z dvoch vrstiev skiel, pričom dioptrické sklá sú umiestnené bližšie k tvári.

Do týchto špeciálnych okuliarov vám optik presne na mieru zasadí dioptrické sklá.

Na čo sa pýtať pri výbere cyklistických okuliarov:

  • Na odolnosť voči poškriabaniu. Kvalitné okuliare sú vyrobené z takých materiálov, ktoré sú odolné voči poškriabaniu skiel.
  • Zahmlené okuliare sú veľmi nepríjemné a znemožňujú mať kontrolu nad jazdou. Možností ako tomu predísť je hneď niekoľko. Niektoré cyklistické okuliare so zahmlením bojujú odvetrávajúcimi otvormi, niekto odporučí kúpu špeciálneho roztoku v optike, a tie najlepšie (ale aj najdrahšie) majú tzv. hydrofóbnu vrstvu, ktorá zabraňuje nielen zahmlievaniu, ale aj zachytávaniu nečistôt.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button