Domácnosť

Ako bojovať proti plesni v byte?

ako bojovať proti plesni v bytePleseň straší mnoho domácností a to predovšetkým od jesene do jari. Každý byt alebo dom má svoje rizikové miesta, kde sa pleseň môže tvoriť, jedná sa väčšinou o rohy, priestory pri oknách a za nábytkom. Akonáhle sa tam pleseň raz objaví, je nutné proti nej použiť všetky zbrane. Ale ako na to? Ako postupovať proti plesni v byte?

Nebezpečná pleseň v byte!

Plesne sú mikroskopické huby. Rastú všade tam, kde je dostatok vlhkosti a rozmnožujú sa výtrusmi – spórami. Tie môžu u citlivých ľudí vyvolať mnoho zdravotných problémov. Niektoré druhy plesní spôsobujú naozaj aj veľmi závažné ochorenia, bolesti hlavy, dráždenie očí a rôzne kožné ochorenia.

Tak prečo si ich doma pestovať? Zatočte s plesňou raz a navždy!

Ako plesne v byte vznikajú?

Základným faktorom pre vznik plesní je vlhkosť a teplota na povrchu stien. Pleseň totiž vzniká na plochách, ktoré sú trvalo vlhké a na ktorých dochádza k vyzrážaniu vlhkého vzduchu (kondenzácii) pri kontakte s chladným povrchom.

Plesniam sa darí pri teplote 25 °C, ale zvládnu aj chladnejšiu teplotu okolo 10 °C.

Kde sa najčastejšie plesne tvoria?

  • V miestnosti, kde sušíte bielizeň, alebo sa tvorí veľa vlhkosti – kúpeľňa, kuchyňa
  • Nezateplené miestnosti alebo také miesta, ktoré sú zle zateplené!
  • Miestnosť používaná viacerými ľuďmi
  • Okolie okien

Ako sa plesni v byte zbaviť?

boj proti plesniam v byte a savoAk ste objavili miesto zasiahnuté plesňou, je potrebné konať ihneď. Najskôr je dobré pleseň odstrániť pomocou prostriedkov – biocídov (napr .: Savo, Likvisan, Spektra Sanitol, Deron na drevené povrchy) a ďalších špecializovaných prípravkov, ktoré likvidujú plesne, huby, riasy aj baktérie a sú určené na interiérové omietky. Možno zvoliť prípravky s chlórom alebo aj bezchlórové prípravky.

Pleseň nikdy neodstraňujte za sucha! Prípravok aplikujte podľa návodu uvedeného na obale na miesto buď v spreji cez tkaninu, aby sa ďalej nešírili spory, alebo naneste prípravok na textíliu a pleseň zotrite. To robte až do jej úplného odstránenia.

Nezabudnite na ochranné pomôcky a riadne vetranie!

Keď ani to proti plesni v byte nestačí…

Niektoré povrchy môžu byť ale natoľko postihnuté, že samotné použitie dezinfekčného prostriedku nestačí. V tom prípade je nutné siahnuť po radikálnejšom riešení.

pleseň v rohu v byteAk dezinfekcia pleseň naozaj nezabila, odstráňte ju špachtľou až na omietku. Prvú vrstvu potom natrite penetračným náterom. Potom nasleduje dvojvrstvové vymaľovanie akoukoľvek farbou s prísadou fungicídneho roztoku.

Ten sa používa ako preventívna ochrana proti rastu a rozvoju plesní a ďalších mikroorganizmov. Vhodné sú aj interiérové protiplesňové farby, prípravky do náterových hmôt a prostriedky s takzvanou ,, chytrou hubou „, ktoré pleseň likvidujú.

V dobrom obchode s farbami vám určite poradia ohľadom týchto špeciálnych prípravkov! Prečítajte si aj články ako vyčistiť špinavú stenu a ako vyčistiť chladničku.

Zamerajte sa aj na prevenciu proti plesni v byte

Boj s plesňou je naozaj beh na dlhú trať v horizonte niekoľkých rokov. Pleseň je zalezená a čaká na svoju príležitosť. Preto je nutná „každodenná“ prevencia.

  1. Vetrať, vetrať, vetrať! Ide o najdôležitejšiu zásadu. Prievan je pre pleseň zabijak. Dobré je vetrať intenzívne 2 -3 krát denne na niekoľko minút
  2. Kúpte si vlhkomer – v obytných miestnostiach by nemala teplota klesať pod 20 °C a vlhkosť by nemala byť vyššia ako 50%
  3. Obstarajte si odvlhčovač vzduchu – znížiť vlhkosť vzduchu môžete za pomoci sušiča vzduchu. Na prístroji nešetrite, investícia sa vám oplatí!
  4. Odstráňte zdroj vlhkosti – používajte digestor, v miestnosti nesušte bielizeň, presťahujte akvárium
  5. Nábytok odsuňte ďalej od múrov
  6. Pri maľovaní pridať do farieb špeciálny prípravok proti plesniam
  7. Kúrte aj v miestnostiach, ktoré nepoužívate!
  8. Niekedy pomôže až zateplenie domu

Doháňa vás boj s týmto zákerným protivníkom k šialenstvu? Poobzerajte sa vo vašom okolí po odborníkovi, ktorý vám s plesňou pomôže raz a navždy!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button