Ako si vybrať

Ako vybrať komínovú hlavicu?

komínová hlavica Praktickou súčasťou komínov rodinných domov, chát, chalúp aj bytových domov sú už po stáročia komínové hlavice. Mať komínovú hlavicu má viac prínosov. Okrem toho, že komínévo hlavice majú chrániť komínové prieduchy pred klimatickými javmi, teda najmä dažďom, snehom a vetrom, možno ich odporučiť aj z ďalších dôvodov, napríklad estetických. Poďme sa teda pozrieť ako komínovú hlavicu vybrať.

Mať komínovú hlavicu = mať tieto funkcie

Ochrana pred zatekaním

Základnou funkciou, kvôli ktorej sa komínové hlavice inštalovali už v 19. storočí, je spomínaná ochrana spalinových ciest pred dažďom a snehom.

V momente, keď dom stojí v oblastiach so zvýšeným výskytom zrážok, môže dochádzať k situácii, keď dažďové kvapky v prílišnom množstve zatekajú dovnútra komína. To má za následok zhoršenie jeho funkčnosti a zníženiu životnosti komínového prieduchu.

Ak vyberiete a umiestnite kvalitnú komínovú hlavicu, prípadne tiež komínové striešky, tak zaistíte lepšiu ochranu materiálov prieduchu. Zabráni sa rýchlemu opotrebovaniu a nutnosti rekonštrukcie a častého čistenia.

Regulácia ťahu komína

Ak zvolíme vhodnú komínovú hlavicu, prispejeme nielen k vyššej ochrane spalinových ciest vnútri komína, ale takisto aj k zefektívneniu jeho ťahu.

Vďaka tomu, že sa hlavica upriamuje pôsobením a rýchlosťou vetra, zlepšuje sa tok spalín, ktoré vychádzajú z krbu, kotla či ďalších zariadení, ktoré sú na komínový prieduch napojené.

Výsledkom je, že sa škodlivé spaliny neudržujú vnútri objektu. Vykurovanie je potom vďaka tomuto nielen efektívnejšie, ale má aj menej negatívne dôsledky na zdravie obyvateľov domu.

Dôležitý je ideálny ťah

ako vybrať komínovú hlavicuVždy je potrebné, aby bol ťah komína nastavený ideálne. Nesmie byť ani príliš pomalý, ale ani príliš rýchly. Intenzitu ťahu pritom ovplyvňuje nielen vietor, ale aj samotná teplota spalín.

Ak dymové spaliny prechádzajú komínom, ktorý má príliš veľké množstvo záhybov a lomov, dochádza k tomu, že sa spaliny príliš rýchlo ochladzujú.

Komínová hlavica potom napomáha tieto spaliny odviesť do ovzdušia tak, aby sa nevracali späť do vykurovacieho telesa.

Komínová hlavica však môže pôsobiť aj opačným efektom. V prípade, že má komín príliš veľký ťah v dôsledku napríklad zlej regulácie ohrievača, ktorý je na neho napojený, moderná komínová hlavica zaistí potrebnú nápravu.

Ďalšie funkcie komínovej hlavice

Komínovú hlavicu môžete do istej miery využiť aj k ochrane objektu tým spôsobom, že dokáže čiastočne pôsobiť ako lapač iskier, ktoré niekedy môžu prejsť cez celý komínový prieduch. Zamedzí potom hrozbe požiaru.

V neposlednom môžete komínovú hlavicu použiť aj ako estetický doplnok stavby. Najmä pri rodinných domoch a menších objektov typu chát a chalúp sa často inštaluje ako skrášľujúci prvok. V dnešnej dobe sa dajú zaobstarať hlavice s rôznymi ornamentmi a tvarmi.

História a vývoj

Komínovú hlavicu začali používať vo väčšej miere na prelome 19. a 20. storočia, kedy slúžili najmä ako architektonický doplnok k významnejším a honosnejšom stavbám. Objavovali sa tak napríklad na rôznych meštianskych budovách.

komínová strieškaĎalej sa v rovnakej dobe začali objavovať aj na strechách vidieckych sídiel, kde plnili najmä svoju praktickú funkciu.

Vzhľadom k tomu, že stavby boli murované a murivo bolo silnejšie než dnes, bolo potrebné zamedziť príliš rýchlemu ochladzovaniu spalín a zvýšenému ťahu komína.

V historickom kontexte je zaujímavé, že majitelia sídiel uprednostňovali hlavice, ktorých tvary vychádzali z barokových predlôh.

Ich záklopy tak mali napríklad tvary pyramídy, nechýbali rôzne plastiky v tvare kríža, a pod. Známy je aj variant s figúrkami, ktoré v rôznych oblastiach našich krajín niesli často zaujímavá označenie.

V súčasnosti ide najmä o funkčnosť a životnosť. Preto sa využívajú namiesto klasických hlavíc plechové kryty polkruhových či obdĺžnikových tvarov.

Účel komínových striešok

Okrem komínových hlavíc sú vhodným doplnkom objektov s komínmi tiež komínovej striešky. Ich účel je totožný ako v prípade hlavíc. V prvom rade teda slúžia hlavne na ochranu komínových prieduchov pred dažďom a snehom tak, aby nedochádzalo k znižovaniu ťahu komína.

Zamedzujú tiež napadaniu rôznych drobných predmetov dovnútra komína, vďaka čomu nedochádza k upchatiu jeho spalinových ciest. Komínová strieška napomáha tiež ako ochrana pred vtáctvom, ktorému zamedzuje prístup dovnútra komína.

Aj komínové striešky môžu byť zaujímavým architektonickým doplnkom stavby. Dôležité je však hlavne to, aby boli vyrobené z kvalitného nerezového materiálu a zároveň boli dostatočne kvalitne upevnené. Jedine tak môžu po dlhé roky odolať nepriaznivým klimatickým podmienkam.

Aké sú druhy komínových hlavíc a ich rozdiely

Rotačná hlavica

Rotačnú komínovú hlavicu môžete používať na zvýšenie ťahu v komíne. Majú valcovitý alebo kruhovitý tvar.

Tvorí ju niekoľko lamelových listov. Tie sa pri veternom počasí roztočia a spôsobí tak v komíne podtlak, vďaka ktorému sa spaliny ľahšie odvedú mimo priestoru komínových prieduch von do ovzdušia.

Praktickým doplnkom je elektromotor, ktorý zaistí potrebný odťah aj v okamihu, keď je vietor slabý a nedokáže listy komínovej hlavici roztočiť.

Hlavica typu Dragon

komínové hlaviceJedná sa o typ hlavíc, ktoré sa používajú pre komíny s kruhovým prierezom.

Ich konštrukcia je tvarovaná do štvrť kruhu s krídlom.

To natáča hlavicu vždy čelom k vetru. Zaisťuje sa tak podtlak, ktorý umožňuje dostatočný ťah komína.

Meidingerova hlavica

Tento typ hlavice slúži predovšetkým k ochrane komínového prieduchu pred dažďom a snehom. Pri zlom počasí potom nedochádza k zníženiu ťahu komína. Samotná hlavica však ťah nezvyšuje.

Komínová hlavica so základňou

Komínovú hlavicu môžete kúpiť so základňou alebo bez nej. Variant so základňou sa hodí v okamihu, keď je komínová hlava plochá, bez presahujúcej vložky.

Zaistí sa tak správne uchytenie hlavice do komínovej dosky. Základňa sa spravidla montuje pomocou skrutiek a hmoždiniek priamo do komínovej dosky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button