Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať plávajúcu podlahu?

vyber plavajucej podlahyPlávajúcu podlahu dnes môžme vidieť ako bežnú súčasť vybavenia domácností. Podlaha dotvára celkový vzhľad a atmosféru interiéru. Obstaranie plávajúce podlahy nemusí byť finančne náročné, výsledný efekt však môže investíciu niekoľkonásobne prekonať. Plávajúcu podlahu by ste mali vyberať dôkladne a so starostlivou rozvahou. Na čo si pri výbere plávajúcej podlahy dávať pozor vám poradia nasledujúce riadky.

Návod ako si správne vybrať plávajúcu podlahu

Plávajúca podlaha získala svoj názov kvôli technike, akou je pokladaná. Drevené alebo laminátové plávajúce podlahy nie sú nikde pevne prichytené k podkladu.

Sú na ňom iba položené a ležia na podklade svoju vlastnou váhou a váhou zariadenia interiéru.

Materiál plávajúcej podlahy

Plávajúca podlaha môže byť vyrobená z celej rady materiálov, predovšetkým sa jedná o:

  • laminát
  • drevená dyha
  • drevený masív (z európskych a exotických drevín)
  • korok
  • linoleum

Laminát alebo drevo na plávajúcu podlahu

údržba plávajúcej podlahyVýber materiálu záleží čisto len na vás. Musíte sami usúdiť, akej veľkej záťaži budete vašu plávajúcu podlahu vystavovať a koľko finančných prostriedkov chcete do kúpy a položenia plávajúcej podlahy investovať.

Najčastejšie sa predávajú plávajúce podlahy z laminátu alebo drevené dyhy či masívu. Medzi týmito materiálmi je potreba rozlíšiť niekoľko základných rozdielov.

Laminát

Laminátová podlaha je predovšetkým cenovo dostupnejšia. Ďalšou ich výhodou je, že oproti drevu sú odolnejšie proti poškodeniu a záťaži. V ponuke je dnes v predaji celý rad druhov laminátových plávajúcich podláh.

Môžete si vybrať z celého radu dekorov, mnohé lamináty sú od dekóru pravého dreva takmer na nerozoznanie. Vybrané druhy laminátovej plávajúcej podlahy môžete položiť aj na podlahové kúrenie.

Laminátové plávajúce podlahy sú na druhú stranu hlučnejšie, majú menšiu životnosť a ich renovácia nie je možná.

Drevo

plavajuca podlahaDrevená podlaha je oproti laminátu teplejšia, menej hlučná a je možné ju renovovať.

Po 10 – 15 rokoch môžete podlahu prebrúsiť a znovu nalakovať, čo sa pri lamináte nedá.

Drevená  podlaha býva drahšia, počítajte s oveľa vyššími obstarávacími nákladmi.

Drevená podlaha je chúlostivejšia čo sa týka záťaže a poškodeniu vonkajšími vplyvmi, počítajte aj s väčšími nárokmi na údržbu než pri lamináte.

Dekor

Môžete vyberať z celej rady druhov a rôznych dekorov plávajúcich podláh. Dekor vašej plávajúce podlahy určite prispôsobte farbe stien, štýlu nábytku a zariadenia miestnosti.

Svetlý dekor plávajúcej podlahy s menej intenzívnou kresbou dreva pekne ladia s pestrejšími stenami. Tmavý dekor plávajúcej podlahy môže interiér opticky zmenšiť, preto odporúčame tento dekor kombinovať s decentnou farbou interiéru.

Voda

drevena plavajuca podlahaPlávajúca podlaha nie je pevne položená na svojom podklade.

Menšie množstvo vody, ktoré zostane na podlahe malú chvíľku, jej zvlnenie naozaj nespôsobí.

Ku zvlneniu laminátu dôjde vo chvíli, keď na podlahe dlhšiu dobu stojí niekoľkocentimetrová vrstva vody (napr. porucha práčky). Z tohto dôvodu môžete mať plávajúcu podlahu aj v kuchyni.

Napriek tomu neodporúčame zhotovovať plávajúcu podlahu, ako laminátovú tak drevenú, do miestností a priestorov, kde je väčšia vlhkosť.

Niektoré špecializované firmy ponúkajú plávajúce podlahy, ktoré sú vhodné do kúpeľní. Tieto podlahy potom musíte starostlivo a zložito udržiavať, aby nedošlo k ich zvlneniu. Prevádzka a údržba takejto podlahy nie je lacnou záležitosťou.

Cena plávajúcej podlahy

Laminátová plávajúca podlaha vyjde od cca od 15 – 30 a vyššie €/m2 za materiál aj položenie. Predvolená cena zahŕňa samozrejme lacnejší typ podlahy.

Drevená plávajúca podlaha začína na 50 €/m2 za materiál aj položenie. Exotický drevený masív patrí k tým najdrahším. U podláh vyrobených z exotického masívu môžeme hovoriť o nákladoch vo výške aj nad 100 €/m2.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button